Adres:

Ogólnopolskie Porozumienie Związków Zawodowych
ul. Kopernika 36/40
00-924 Warszawa

NIP:   526 025 13 39
REGON: 001133016

« Powrót

OPZZ: Nie ma naszej zgody na europejskie ceny leków !

 OPZZ z niepokojem odnosi się do artykułu opublikowanego w dzisiejszym wydaniu ,,Gazety Prawnej" (1 sierpnia br., Dziennik GP) o planach europarlamentarzystów związanych ze zrównaniem – ujednoliceniem cen leków w całej Unii Europejskiej.
Choć to na razie dyskusje, wzbudzają one szczególnie wielki niepokój wśród pacjentów, głównych odbiorców tej informacji. Zapowiedzi są o tyle bulwersujące, że wzrost cen miałby być niemal dwukrotny, po nawet kilkaset procent w przypadku niektórych medykamentów.
Pytamy więc: czy sam argument, że dostęp do wszystkich leków w UE ,,powinien być równy i solidarny" uzasadnia ,,rewolucję lekową", która w naszej ocenie będzie skutkować brakiem dostępności do leków, zwłaszcza dla najbardziej ubogich grup społecznych?  Absolutnie nie !
 
OPZZ zawsze krytycznie odnosiło się do tworzenia barier dostępności do leków dla pacjentów. Polityka lekowa nie może być jednolita dla wszystkich państw europejskich.
Musi uwzględniać inną specyfikę finansowania ochrony zdrowia, różnorodne polityki refundacyjne, ale przede wszystkim różny stopień zamożności społeczeństw europejskich, poziom ubóstwa i wykluczenia oraz wsparcia najsłabszych grup społecznych.
Nie można dopuścić, aby pomysły unijnych polityków pogłębiały bariery dostępności !
Intencją europejskiego myślenia powinna być pomoc ,,lekowej dostępności" grupom najbardziej narażonym na niedostatek i rezygnowanie z wykupionych leków.
OPZZ wielokrotnie wskazywało takie grupy – renciści i emeryci, przewlekle chore dzieci czy różne grupy osób z niepełnosprawnością. Przypominamy, że w wielu krajach z opłat za leki są zwolnione osoby o niskich dochodach czy korzystające z pomocy społecznej.
Promujmy takie rozwiązania !
 
Dziś polscy pacjenci rezygnują z realizacji recept w aptece, głównie ze względu na wciąż wysoki poziom dopłat do leków refundowanych. Pomimo, że mamy jedne z najtańszych leków w Unii Europejskiej (które w dużym zakresie eksportujemy), dopłaty polskich pacjentów są jedne z największych w Europie (od 2011r. średnio 34 % dopłaty do leku refundowanego do ponad 40 % obecnie).
 
 Europejskie pomysły mogą skutkować brakiem dostępności do jakościowo dobrych leków, co jest bardzo groźne i dla systemów ochrony zdrowia i dla pacjentów.
Będziemy leczyć się sami i spożywać więcej leków bez konsultacji z lekarzem, których spożycie i tak stale rośnie. Pogłębi się także nowe i już groźne zjawisko nazywane przez pacjentów ,,turystyką dostępności" (odwiedzanie kliku aptek w celu realizacji recepty).
 
OPZZ apeluje do polskiego rządu  o veto dla takich pomysłów !
 
Może zamiast ujednolicania cen leków, pomyślmy o jednolitych wynagrodzeniach dla wszystkich pracowników UE !
 Dopiero pod warunkiem porównywalnego poziomu dochodów mieszkańców UE można byłoby rozpocząć jakąkolwiek dyskusję o ujednoliceniu cen leków dla wszystkich unijnych pacjentów.
                                                                                                                                                             Warszawa, 1 sierpnia 2016r.
Renata Górna
Radca OPZZ
Zespół ds. zdrowia, warunków pracy i osób niepełnosprawnych
Ogólnopolskie Porozumienie Związków Zawodowych
Średnia (0 Głosy)
Średnia ocena to 0.0 gwiazdek z 5.