Adres:

Ogólnopolskie Porozumienie Związków Zawodowych
ul. Kopernika 36/40
00-924 Warszawa

NIP:   526 025 13 39
REGON: 001133016

« Powrót

To jest w ogóle skandal, że pracownicy domagają się jakiegokolwiek wynagrodzenia.

Konfederacja Lewiatan, organizacja zrzeszająca pracodawców, zaproponowała nowe rozwiązania w kwestii zwolnień chorobowych, czyli popularnych L4. Pracodawcy proponują, by za pierwsze trzy dni choroby Polacy nie dostawali w ogóle pieniędzy. Przedsiębiorcy sugerują także zmniejszenie pensji wypłacanej w trakcie choroby. Dziś jest to 80 proc. standardowego wynagrodzenia. Miałoby zaś być 60 proc. Argumentują, że dzięki temu zmniejszy się skala wyłudzeń. W zamian za to proponują, by Polacy płacili mniejsze składki na ZUS.
Przez osiem lat rząd PO-PSL był na usługach pracodawców. Czego oni żądali, koalicja PO-PSL realizowała - wydłużenie wielu emerytalnego, roczne rozliczanie czasu pracy, które de facto jest likwidacją nadgodzin, sprowadzanie do Polski na masową skalę tanich pracowników spoza krajów UE,  polityka niskich wynagrodzeń i największe rozwarstwienie dochodowe w Europie, likwidacja 8-godzinnego dnia pracy, umożliwianie unikania zatrudniania na etat, wprowadzenie przepisów o pseudokontroli ( zapowiedź do pracodawców 7 dni przed przeprowadzeniem kontroli), przymykanie oczu na niewypłacanie wynagrodzenia pracownikom ( a powinno to być przestępstwem).
Dzisiaj – nie mając takiego przełożenia na rząd, pracodawcy wychodzą ze skandaliczną propozycją do związków zawodowych – niepłacenia za pierwsze trzy dni chorobowego. Ci pomysłodawcy, udają  że nie wiedzą jak powszechna jest u nas praca ludzi, którzy są chorzy i powinni leczyć się w domu, a nie być w pracy i rozsiewać zarazki. Dzisiaj zakłady pracy są pełne półprzytomnych i zakatarzonych ludzi, dla których te trzy dni bez wypłaty to bardzo duży ubytek dochodowy.  Kolejnym krokiem pracodawców z Lewiatana powinien być wniosek o niepłacenie za pierwsze trzy dni pracy, a później przerobienie pracowników na niewolników, którzy by pracowali bez żadnych praw, przez 16 godzin na dobę. To jest w ogóle skandal, że pracownicy domagają się jakiegokolwiek wynagrodzenia.
W piątek 7 kwietnia br. jedna ze stacji radiowych poinformowała, że Lewiatan wycofuje się z tej propozycji, że to był pomysł jednego z jej ekspertów. Jeżeli  byłaby to prawda, to czym prędzej szefowa pracodawców prywatnych z Lewiatana powinna  skierować swego eksperta do psychiatry. Zdaniem eksperta z Lewiatana zwolnienia są nadużywane na malowanie mieszkania czy na tzw. kacowe. Otóż na kacowe jest urlop na żądanie. A jeżeli zwolnienia są nadużywane, to pracodawcy powinni wystąpić z propozycją rozmów do NFZ, który wystawia zwolnienia, a nie do związków zawodowych.
B.G.
Średnia (0 Głosy)
Średnia ocena to 0.0 gwiazdek z 5.