Jak podaje „Dziennik Gazeta Prawna”, w ciągu roku o 300% wzrosła liczba skarg, jakie do Państwowej Inspekcji Pracy kierują Ukraińcy pracujący w Polsce. Najczęściej zgłaszanym problemem jest brak wypłacania wynagrodzenia.

Z nieoficjalnych danych Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej wynika, że w pierwszej połowie 2017 r. pracodawcy zarejestrowali ponad 935 tys. oświadczeń o zamiarze powierzenia pracy. W całym 2016 r. firmy złożyły 1,3 mln oświadczeń.

Niestety szybko rośnie także skala nadużyć wobec obywateli Ukrainy ze strony polskich pracodawców. W 2017 roku do Państwowej Inspekcji Pracy wpłynęło 1433 skarg od obywateli zza wschodniej granicy (z czego 21% uznano za zasadne) – to prawie 3 razy więcej niż rok temu.

Najwięcej Ukraińców skarży się na niewypłacanie wynagrodzenia – ten problem dotyczy co trzeciej skarżącej się osoby. Inne obszary skarg to brak podpisanej umowy, niewypłacanie minimalnego wynagrodzenia, niewypłacanie należności z tytułu podróży służbowej, niewydawanie świadectwa pracy.

Piotr Szumlewicz