Archiwum Archiwum

« Powrót

Przegląd 10 (52)

Jan Guz: Apel w sprawie sztandaru OPZZ, Ryszard Zbrzyzny: Nierealny budżet i realne zagrożenia, Zbigniew Janowski: Odpowiedzialność, władza i dialog, Piotr Szumlewicz: Dialog to fikcja – mamy dyktat rządu i pracodawców, Jarosław Bolek: Czas na plan „B”, Tadeusz Gawin: Na kolei od tasowania kart asów nie przybywa, Tadeusz Motowidło: Górnicze zaduszki


Artykuły Artykuły

Brakujący filar Europy

Adam Rogalewski: Na szczycie społecznym na rzecz sprawiedliwego zatrudnienia i wzrostu gospodarczego w szwedzkim Goeteborgu w dniu 17 listopada szefowie państw i rządów Unii Europejskiej proklamują Europejski Filar Praw Socjalnych. W uroczystości, oprócz liderów instytucji europejskich, uczestniczyć będą również przedstawiciele europejskich organizacji pracowniczych i związków zawodowych. Polskie związki zawodowe reprezentować będzie Jan Guz, przewodniczący OPZZ.

Fasadowy dialog

Jan Guz: Zgodnie z Konstytucją RP dialog społeczny powinien stanowić jeden z fundamentów sprawowania władzy. Niestety w polskiej praktyce solidarność, dialog i współpraca partnerów społecznych to dobra deficytowe. Tymczasem państwo, w którym dialog nie istnieje albo jest traktowany instrumentalnie, to dyktatura, a nie demokracja. :

Budżet bez dobrej zmiany

Piotr Szumlewicz: Miało być solidarnie, rozwojowo, korzystnie dla biednych, chorych i wykluczonych. Miał być socjalny zwrot po latach liberalnych rządów Platformy Obywatelskiej i Polskiego Stronnictwa Ludowego. Niestety budżet państwa na 2018 rok przygotowany przez rząd Beaty Szydło rozczarowuje

Koniec wakacji

Tadeusz Motowidło: Piekło, grzmiało, wiało, narobiło krzywdy ludziom i przyrodzie. Nie były fajne te wakacje. Jeszcze parę dni, a wszystko wróci na utarte ścieżki. W górnictwie rozpocznie się kolejny sezon polowania na czarownice.

Nie dla niszczenia dialogu i sądownictwa!

Piotr Szumlewicz: Dialog społeczny w Polsce umiera, a wraz z nim umiera niezależne sądownictwo. Projekty ustaw dotyczące fundamentalnych zmian w systemie sądownictwa to kolejne akty prawne, procedowane bez konsultacji społecznych i poza Radą Dialogu Społecznego.

Polacy o związkach zawodowych

Piotr Szumlewicz; Centrum Badań Opinii Społecznej przedstawiło nowy raport o opinii Polaków na temat związków zawodowych. Wynika z niego, że chociaż związkowcy w Polsce są wciąż marginalizowani, większość badanych chciałaby, aby nasza rola była większa.

Wiele nas może różnić, ale nic nie może nas dzielić

Ryszard Zbrzyzny: 26 czerwca VI kadencja władz ZZPPM przeszła już do historii. Była ona nie tylko trudna, wyjątkowo stresująca, ale także i mobilizująca. Szczególnie w jej ostatnich dwóch latach, gdy na czele związku już nie stał poseł ziemi dolnośląskiej, ale zwykły przewodniczący.

Nie bójmy się wyższej płacy minimalnej!

Jan Guz: Rząd zaproponował, aby płaca minimalna w przyszłym roku wynosiła 2080 zł, czyli zaledwie 80 zł więcej niż w roku bieżącym. Po zeszłorocznym podniesieniu minimalnego wynagrodzenia o 150 zł myśleliśmy, że nowa władza w większym stopniu niż poprzednia dba o wzrost płac. Niestety wiele wskazuje na to, że PiS kontynuuje podejście swoich poprzedników z koalicji PO-PSL.

Pamiętajmy o stażystach

Norbert Kusiak: Źródłem przewagi konkurencyjnej rodzimych przedsiębiorstw od lat są niskie koszty pracy i wynagrodzenia. Okazuje się jednak, że dotychczasowe dźwignie wzrostu i konkurencyjności tracą na znaczeniu, a wręcz stają się barierami rozwoju, które ograniczają wzrost innowacyjności polskiej gospodarki

Samozatrudniony też pracownik

Andrzej Radzikowski: Szczegółowe zasady funkcjonowania związków zawodowych w Polsce są określone w ustawie z 23 maja 1991 roku. Jednak powstawała ona w innych warunkach społeczno-ekonomicznych i nie uwzględnia zmian w sposobie zatrudnienia pracowników.

Przywróćmy godną pracę

Andrzej Radzikowski: 1 maja to dzień Międzynarodowej Solidarności Ludzi Pracy. To jedno z najważniejszych świąt pracowniczych. W tym dniu, na całym świecie domagamy się stabilnej, godnie opłacanej pracy dającej pewność zabezpieczenia emerytalnego.

To jest w ogóle skandal, że pracownicy domagają się jakiegokolwiek wynagrodzenia.

Bogdan Grzybowski: Konfederacja Lewiatan, organizacja zrzeszająca pracodawców, zaproponowała nowe rozwiązania w kwestii zwolnień chorobowych, czyli popularnych L4. Pracodawcy proponują, by za pierwsze trzy dni choroby Polacy nie dostawali w ogóle pieniędzy.

Marek Kupiec: Wyzysk jak w banku

Wiele osób uważa, że pracownicy banku to ludzie, którzy opływają w luksusach, a ich życie jest nieustannym pasmem sukcesów. Dlatego znaczna część społeczeństwa nie darzy ich sympatią. Prawda jest jednak zupełnie inna.

Negocjacje w toku

Andrzej Radzikowski: Od wielu lat krytykujemy prymat doktryny neoliberalnej w państwie i gospodarce. Nadmierna liberalizacja oraz wiara w niewidzialną rękę rynku nie wpłynęły na poprawę stanu gospodarki, rynków finansowych i sytuacji pracowników

Milczący ,,dialog” zdrowotny

Renata Górna: ,,Zdrowie jako inwestycja” – to hasło, pod jakim Rada Dialogu Społecznego dyskutowała o zmianach w ochronie zdrowia. Ranga spotkania była istotna, nie tylko ze względu na temat, ale także na obecność premier Beaty Szydło.

Wyświetlanie 1 - 15 z 238 rezultatów.
Pozycji na stronę 15
z 16