27 – 29 kwietnia 2018 roku odbędą się XXXIII Nauczycielskie Dni Pamięci i Pokoju. Jak co roku, nauczyciele oddadzą hołd poległym i pomordowanym w czasie II wojny światowej w obozach zagłady, gettach, łagrach oraz wielu innych miejscach kaźni i masowej egzekucji.

Uroczystość organizowana jest – przez Zarząd Oddziału ZNP w Bielsku – Białej wspólnie z Zarządem Okręgu Śląskiego ZNP – z okazji rocznicy śmierci w obozie nauczyciela Mariana Batki.

27 kwietnia o godz. 11.00 na terenie byłego niemieckiego nazistowskiego obozu Auschwitz ruszy spod Bramy Głównej Marsz Milczenia, który przejdzie pod Ścianę Śmierci, Blok XI i Tablicę Pamiątkową. Przedstawiciele ZNP złożą kwiaty i zapalną znicze oraz oddadzą hołd pomordowanym.

O godz. 13.00 nastąpi przejazd do Brzezinki. W Brzezince na terenie Muzeum Auschwitz-Birkenau uczestnicy NDPiP oddadzą hołd pomordowanym, w tym nauczycielom i wychowawcom.

Także dzisiaj, 27 kwietnia Związek Nauczycielstwa Polskiego wręczy Rzecznikowi Praw Obywatelskich nagrodę „IKAR”.

Związek Nauczycielstwa Polskiego ustanowił nagrodę „IKAR” w 2009 roku „dla wyłaniania i wyróżniania osób, organizacji, instytucji, których  szczególne dokonania w działalności oświatowej i wychowawczej wnoszą nieprzeciętne wartości służące  środowisku, świadczą o profesjonalizmie i zaangażowaniu w działaniach na rzecz wychowania w tolerancji  i pokoju, które stanowią inspirację dla młodego pokolenia”.

Nagroda przyznawana jest w dwóch kategoriach: indywidualnej i zbiorowej. Wśród laureatów tej drugiej kategorii są m. in. Muzeum Auschwitz – Birkenau, Głos Nauczycielski, Helsińska Fundacja Praw Człowieka. Statuetka „IKAR” wręczana jest podczas Nauczycielskich Dni Pamięci i Pokoju.

W tym roku Związek przyznał nagrodę Rzecznikowi Praw Obywatelskich.

Rzecznik Praw Obywatelskich Adam Bodnar odbierze Statuetkę „IKAR” wraz z dyplomem podczas tegorocznych obchodów Nauczycielskich Dni Pamięci i Pokoju 27 kwietnia 2017 w Brzezince ok. godz. 13.30.

www.znp.edu.pl


FOTO: Dziedziniec Bloku 11

Autor: Paweł Sawicki (http://www.auschwitz.org)