OPZZ jest zaniepokojone gwałtownie rosnącą liczbą zachorowań na COVID-19. Nasz program wyraźnie mówi, że zdrowie powinno być obszarem największej troski społecznej. Tymczasem Ministerstwo Zdrowia poinformowało dzisiaj o 24 tys. 882 nowych przypadkach zakażenia koronawirusem. Ostatniej doby zmarło 370 osób. Przybywa pacjentów w szpitalach. Mówi się i pisze o kolejnych rekordach notowanych podczas czwartej fali COVID-19. 

Biuro Prasowe OPZZ


Niestety, wariant Delta rozprzestrzenia się znacznie szybciej i skuteczniej niż poprzednie. Zarażać się możemy po ok. 2 dniach, a objawy odczuwamy po ok. 4-5 dniach. W tej sytuacji musimy zadbać o siebie wzajemnie - przestrzegać zaleceń sanitarnych. Skuteczną bronią w walce z tym niewidzialnym wrogiem jest także szczepienie, jednak jak to wielokrotnie podkreślało Ogólnopolskie Porozumienie Związków Zawodowych - nie może być ono przymusowe i powodować segregacji społeczeństwa.

Jak donosi PAP, "British Medical Journal" opublikował najnowsze wyniki metaanalizy badań przeprowadzonych w odniesieniu do przydatności podstawowych zaleceń sanitarnych w walce z zakażeniami, jakimi są maseczki, dystans społeczny i higiena rąk (mycie i dezynfekcja). Wynika z nich, że wszystkie te sposoby ochrony są zarówno skuteczne i zmniejszają ryzyko zakażenia, jak i zachorowania na COVID-19.

Najskuteczniejsze jest używanie maseczek, szczególnie w pomieszczeniach zamkniętych, zmniejszają one ryzyko zakażenia wirusem SARS-CoV-2 o 53 proc. Dystans społeczny (fizyczny) redukuje ryzyko infekcji o 25 proc.

Jednak to szczepienia dają największą ochronę przed chorobą zakaźną, zarówno przed COVID-19, jak i grypą, choć nie zawsze chronią przed samym zakażeniem. Ale nie ma jednego bez drugiego. Autorzy badań zwracają uwagę, że same szczepienia przeciwko COVID-19 mogą nie być wystarczające w walce z pandemią. Po zaszczepieniu się należy nadal przestrzegać zasad sanitarnych, takich jak noszenie maseczek, zachowanie dystansu i higiena rak. Zasady te redukują dawkę wirusów, na które możemy być narażeni w kontaktach społecznych. Dzięki temu organizm lepiej może sobie z nimi poradzić, tym bardziej gdy jesteśmy zaszczepieni i nasz układ odpornościowy jest lepiej do tego przygotowany.

Eksperci przestrzegają, że w najbliższych tygodniach będzie notowany wzrost liczby zakażeń.