Kryzys humanitarny na ogarniętej wojną Ukrainie spowodował falę uchodźców, którzy przybyli do polskich granic w poszukiwaniu schronienia. Wśród nich są nie tylko rodowici Ukraińcy, ale też osoby innych narodowości, którzy tam mieszkali. Ogólnopolskie Porozumienie Związków Zawodowych apeluje do polskiego rządu o wprowadzenie takich rozwiązań legislacyjnych, które nie będą różnicować uchodźczyń i uchodźców przybywających do Polski.

Biuro Prasowe OPZZApel

Ogólnopolskiego Porozumienia Związków Zawodowych

z dnia 8 marca 2022 r.

o niedyskryminację uchodźczyń i uchodźców z terenu Ukrainy


Od 24 lutego 2022 roku trwa wojna w Ukrainie. Przed atakami rosyjskich wojsk uciekają tysiące ludzi, szukając bezpieczeństwa w sąsiednich krajach. Już ponad milion osób przekroczyło granicę polsko-ukraińską. Są wśród nich obywatelki i obywatele Ukrainy, ale także obywatele innych państw, którzy w Ukrainie mieli swój dom, ale na skutek rosyjskiej agresji zostali zmuszeni do jego opuszczenia. Wszyscy oni uciekają przed wrogiem, dbają o bezpieczeństwo swoje i swoich najbliższych, chronią swoje życie. Powinni być więc traktowani w ten sam sposób. Zatem, zarówno pomoc udzielana na granicy, jak i wsparcie osób fizycznych, organizacji i podmiotów oraz rozwiązania legislacyjne w identyczny sposób powinny objąć wszystkich uciekających przed wojną w Ukrainie.

Od wielu dni jesteśmy pełni podziwu dla ofiarności Polek i Polaków. Dawno nie byliśmy tak zjednoczeni jak obecnie – niosąc bezinteresowną pomoc dla Ukrainek i Ukraińców. Musimy jednak pamiętać, aby za wszelką cenę unikać dyskryminacji i segregacji. I tak jak nie możemy dać się obecnie podzielić jako polskie społeczeństwo, tak nie możemy pozwolić na dzielenie innych. Inny kolor skóry, inna narodowość czy inna religia nie może być powodem do nieudzielenia pomocy, czy udzielenia jej w sposób odmienny. To jest nie do zaakceptowania.

Ogólnopolskie Porozumienie Związków Zawodowych apeluje do rządu o wypracowanie takich rozwiązań legislacyjnych, które nie będą różnicować uchodźczyń i uchodźców przybywających do Polski z terenu Ukrainy. Musimy być solidarni wobec wszystkich uciekających przed wojną i cierpieniem.

Kierownictwo OPZZ


Treść apelu można pobrać TUTAJ