COVID 19 nie oszczędza Polski.

Z dnia na dzień rośnie liczba zakażonych Polaków, która wynosi obecnie ponad pół miliona obywateli. Niemal drugie tyle przebywa na kwarantannie. System opieki zdrowotnej dysponuje zaledwie 10 tys. wolnych łóżek i nieco ponad 500 wolnymi respiratorami. Średnia liczba zakażeń zbliża nas powoli do niebezpiecznej granicy 70 na 100 tys. osób, za którą pozostaje już tylko kwarantanna narodowa.

W tak dramatycznej sytuacji zdrowotnej i epidemiologicznej, rząd i prezydent odrzucają pomoc zaoferowaną Polsce przez prezydenta Republiki Federalnej Niemiec w walce z pandemią. Ogólnopolskie Porozumienie Związków Zawodowych uważa taką postawę za skrajnie nieodpowiedzialną i stojącą w sprzeczności z zapewnieniami, że zdrowie i życie Polaków jest nadrzędnym celem wszystkich podejmowanych decyzji.

Zadziwiający jest także dwugłos w tej sprawie rządu i władz samorządowych, wyrażających zainteresowanie zakresem niemieckiej pomocy czy wykazem niezbędnego sprzętu. O taką pomoc do premierów Brandenburgii i Saksonii zwróciły się m.in. władze Mazowsza. Jeśli polski rząd nie chce pomocy – niech chociaż otrzymają ją samorządy !

Zdumienie budzą dodatkowo słowa Ministra Zdrowia, iż ,,(…) generalnie na razie nie jest jeszcze ta chwila, żebyśmy musieli szukać pomocy na zewnątrz”.

Pytamy więc – Panie Ministrze, kiedy będzie ,,ta chwila” ? Ile jeszcze osób musi umrzeć czekając na przyjazd karetki lub oczekując w kolejce na przyjęcie do szpitala?

Dziś brakuje wszystkiego: powszechności testów diagnozujących Sars – Cov – 2, dostępnych miejsc w szpitalach, szczepionek na grypę, dostępu do usług medycznych osób z innymi schorzeniami. O te działania OPZZ zabiegało od początku pandemii zwracając się do rządu. Zamiast więc docenić ofertę niemieckiej pomocy i ich doświadczenia, z których korzystali także Włosi i Hiszpanie – dyplomatycznie mówimy ,,dziękujemy”.

Jaki stan musi osiągnąć polski system ochrony zdrowia, by taką pomoc przyjąć ?

O to pytamy, po raz kolejny, rządzących i prezydenta.

Dziś ponownie Ogólnopolskie Porozumienie Związków Zawodowych apeluje do rządzących: ,,Przyjmijcie pomoc niemieckich sąsiadów. Doceńcie ich solidarność ! W dobie kryzysu, gdzie krajowe możliwości medyczne sięgają swoich granic, powinniśmy zrobić wszystko, żeby wzajemnie sobie pomagać”.

Kierownictwo OPZZ


Oświadczenie kierownictwa OPZZ z dnia 9 listopada 2020 r. w sprawie odrzucenia niemieckiej pomocy w walce z pandemią