Oświadczenie Ogólnopolskiego Porozumienia Związków Zawodowych w sprawie organizacji korespondencyjnych wyborów prezydenckich

OPZZ z niepokojem odbiera informacje o „kopertowych wyborach prezydenckich”. przygotowywanych przez Prawo i Sprawiedliwość.

Z wypowiedzi czołowych polityków Zjednoczonej Prawicy i z doniesień medialnych wynika, że przedmiotem dzisiejszego posiedzenia Sejmu będzie poselski projekt ustawy o przeprowadzeniu korespondencyjnych wyborów na Prezydenta RP, 10 maja bieżącego roku. Operatorem ogólnopolskiego głosowania ma być Poczta Polska

Abstrahując od politycznych motywacji Prawa i Sprawiedliwości, nie znając technicznych szczegółów przeprowadzenia „kopertowych wyborów”, wyrażamy obawę o zdrowie i życie około 25 tysięcy listonoszy, którzy w krótkim czasie będą musieli dostarczyć ponad trzydzieści milionów pakietów wyborczych, pod niemal dwadzieścia milionów adresów. Dla każdego z doręczycieli oznacza to kontakt z kilku a nawet kilkunastu tysiącami klamek, skrzynek pocztowych, a być może nawet z chorymi odbiorcami.

Mamy świadomość, że Poczta Polska jest operatorem wyznaczonym i musi wykonywać różne zlecenia od administracji państwowej. Z niesmakiem przyjmujemy próbę finansowego „zmotywowania” pocztowców przez jednego z liderów PiS, który powiedział, że „na głosowaniu korespondencyjnym poczta może zarobić”. 

Wzywamy posłów koalicji rządzącej do wycofania nieodpowiedzialnego projektu ustawy, a wszystkich parlamentarzystów do rzeczowej i merytorycznej debaty na temat optymalnego terminu przeprowadzenia wyborów prezydenckich.

Pomysłodawcy „kopertowych wyborów” organizują w ten sposób potężną siec dystrybucji koronawirusa, narażając zdrowie i życie listonoszy i ich rodzin oraz niezliczonej rzeszy klientów Poczty Polskiej.

Uszanujcie wolę przytłaczającej większości Polek i Polaków! Nie szafujcie ich zdrowiem i życiem, dla osiągnięcia doraźnych korzyści politycznych!

NIE POZWÓLCIE NA TO!


Kierownictwo OPZZ

Warszawa, 3 kwietnia 2020 r.