Stanowcze NIE dla przemocy wobec kobiet!

Ogólnopolskie Porozumienie Związków Zawodowych stanowczo sprzeciwia się brutalnym zatrzymaniom protestujących kobiet w dniu 18 listopada 2020 roku w Warszawie.

Niedopuszczalne jest w demokratycznym państwie ograniczanie konstytucyjnego prawa do protestowania. Skandaliczne jest wykorzystywanie służb specjalnych w stosunku do protestujących, jak również wprowadzanie w tłum uzbrojonych tajniaków używających gazu łzawiącego oraz przemocy. Takie metody nie są stosowane w państwach, które szanują prawa człowieka.

OPZZ nie akceptuje metod, które są stosowane przez policję. Niepokojące jest, że policja działa na zlecenie obozu rządzącego. Liczne zatrzymania protestujących i wywożenie ich wieczorem na komisariaty policji znajdujące się pod Warszawą nasuwają negatywne skojarzenia. Za niedopuszczalne uważamy wypowiedzi polityków, które zmierzają do skłócenia społeczeństwa. To obóz rządzący doprowadził do eskalacji konfliktów. Błędne decyzje obozu rządzącego, brak reakcji na oczekiwania społeczne i prowokacyjne zachowania przedstawicieli rządu prowadzą do rosnącego niepokoju w naszym społeczeństwie.

OPZZ apeluje do wszystkich funkcjonariuszy policji o stosowanie przepisów i szanowanie praw zagwarantowanych obywatelom w Konstytucji RP. Do rządu apelujemy o uczciwy oraz empatyczny dialog ze społeczeństwem i skupienie się na walce nie z protestującymi obywatelkami i obywatelami, ale z rzeczywistym zagrożeniem, czyli COVID-19 oraz na ratowaniu gospodarki i miejsc pracy.


Stanowisko do pobrania