Wyzysk pracowników w fabrykach produkujących odzież dla firm Starbucks i Bauer Hockey

Grupa składająca się z tajlandzkiej grupy zadaniowej ds. Zwalczania handlu ludźmi, urzędników rządowych i policji, w dniu 12 września br. przeprowadziła nalot w dwóch tajlandzkich fabrykach odzieży, które zaopatrują światowe marki, takie jak gigant kawowy Starbucks i producent sprzętu sportowego Bauer Hockey. W wyniku akcji wykazano, że właściciele obu fabryk wyzyskiwali pracowników, m.in. poprzez wypłaty wynagrodzeń poniżej płacy minimalnej, która wynosi 310 bahtów (10.15 USD) w rejonie Mae Sot.

Fabryka produkująca odzież dla Bauer Hockey, zatrudniająca około 600 pracowników, nie wypłacała pracownikom minimalnej płacy, a także wynagrodzenia za urlop oraz w wypadku zwolnienia chorobowego. Właścicielom fabryki nakazano zapłacić 600 pracownikom łącznie około 45 milionów bahtów w ciągu 30 dni lub stanąć przed sądem. Zgodnie z prawem pracy niezapłacenie płacy minimalnej podlega karze do 6 miesięcy więzienia i grzywnie w wysokości 100 000 bahtów. Trwają obliczenia dotyczące tego, jakie kwoty powinna zapłacić pracownikom fabryka, która produkuje fartuchy dla firmy Starbucks.

Somboon Trisilanun, zastępca dyrektora generalnego w Departamencie Ochrony Pracy i Opieki Społecznej, powiedział, że rząd planuje wysłanie grupy zadaniowej w celu zbadania kolejnych fabryk.

KD