W drodze do X Kongresu OPZZ
OPZZ przekazuje poniższe stanowisko Ministerstwa Klimatu
w sprawie odpadów wytwarzanych w gospodarstwach domowych przez osoby objęte kwarantanną
W związku z licznymi pytaniami dotyczącymi odpadów wytwarzanych w gospodarstwach domowych przez osoby objęte kwarantanną oraz w innych miejscach wyznaczonych do odbywania przez osoby kwarantanny, Główny Inspektor Sanitarny informuje, że odpady takie nadal należy traktować jako odpady komunalne.
Główny Inspektor Sanitarny wyjaśnia, że kwarantanna oznacza odosobnienie osoby zdrowej, która była narażona na zakażenie wirusem SARS-CoV-2, w celu zapobieżenia szerzenia się choroby COVID-19.
Materiały:
OPZZ przekazuje poniższe stanowisko Ministerstwa Infrastruktury
w sprawie odstępstwa w zakresie czasu pracy kierowców w związku z pandemią koronawirusa
Minister infrastruktury Andrzej Adamczyk informuje, że Polska działając na podstawie art. 14 ust. 2 rozporządzenia (WE) nr 561/2006 w sprawie harmonizacji niektórych przepisów socjalnych odnoszących się do transportu drogowego wprowadza tymczasowe odstępstwa od stosowania przepisów art. 6-7 ww. rozporządzenia w stosunku do kierowców wykonujących międzynarodowy transport drogowy osób i rzeczy. Te wyjątkowe środki są uzasadnione pandemią zakażeń koronawirusem SARS-CoV-2 (COVID-19).
Odstępstwa stosuje się od 18 marca 2020 r. do 16 kwietnia 2020 r.
Zgodnie z tymi odstępstwami:
Ze względu na wydłużenie czasu prowadzenia pojazdu z 9 do 11 godzin nie będą miały zastosowania odstępstwa w zakresie dziennych i tygodniowych okresów odpoczynku.
OPZZ przekazuje poniższe stanowisko Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej w sprawie sytuacji stażystów w urzędach pracy w czasie koronawirusa
Wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej Alina Nowak w piśmie skierowanym do dyrektorów wojewódzkich i powiatowych urzędów pracy zwróciła uwagę na sytuację osób odbywających staż w instytucjach, których działalność została zawieszona lub ograniczona. Ma to związek z rozprzestrzenianiem się w Polsce koronawirusa wywołującego chorobę COVID-19.
W piśmie podkreślono, że to starosta oraz marszałek posiadają kompetencje decyzyjne w zakresie zmian w trybie pracy wojewódzkich i powiatowych urzędów pracy, a także ograniczenia czy zawieszenia ich funkcjonowania. Zatem stażyści muszą się do ich decyzji dostosować. Jednocześnie stażyści pozostają w gotowości świadczenia stażu i zachowują w tym czasie prawo do stypendium.
Odnosząc się do stażystów, którzy nie będą mogli odbywać stażu ze względu na opiekę nad zdrowym dzieckiem z powodu zamknięcia placówek oświatowych, przypomniano, że staż to nabywanie przez bezrobotnego umiejętności praktycznych do wykonywania pracy bez nawiązywania stosunku pracy z pracodawcą. To oznacza, że osoba odbywająca staż nie jest pracownikiem i nie mają do niej zastosowania przepisy Kodeksu pracy. Nie jest również objęta ubezpieczeniem chorobowym, przez co nie przysługuje jej zasiłek opiekuńczy, ani dodatkowy zasiłek opiekuńczy z tytułu opieki nad zdrowym dzieckiem do lat 8.
Podkreślone zostało jednak, że nieobecność stażysty z powodu konieczności sprawowania opieki nad zdrowym dzieckiem należy uznać za usprawiedliwioną. Dodała, że biorąc pod uwagę wyjątkową sytuację, w przypadku usprawiedliwienia nieobecności na stażu za okres tej nieobecności będzie przysługiwało stypendium. W tym celu osoba odbywająca staż powinna złożyć organizatorowi stażu oświadczenie o konieczności sprawowania opieki nad zdrowym dzieckiem ze względu na zawieszenie zajęć w placówce oświatowej.
„W przypadku, gdy organizator stażu i bezrobotny wyrażą zgodę możliwe jest też przedłużenie okresu stażu o czas nieobecności bezrobotnego na stażu spowodowanej koniecznością sprawowania opieki nad dzieckiem” – czytamy w piśmie od minister. Jednak – jak dodaje – przedłużenie okresu stażu nie powinien przekroczyć 14 dni, czyli tyle, ile wynosi opieka nad chorym członkiem rodziny.
W kwestii organizacji przez powiatowy urząd pracy szkoleń grupowych minister wskazała, że decyzja o ewentualnym odwołaniu lub przeniesieniu na inny termin szkolenia pozostaje w gestii dyrektora PUP.
„Niezależnie od powyższego, w zakresie realizacji Państwa obowiązków ponownie apeluję o przestrzeganie zaleceń Państwowej Inspekcji Sanitarnej i stosowanie się do wytycznych służb sanitarnych w zakresie kwarantanny i zasad higieny” – przekazała w piśmie minister.
OPZZ przekazuje poniższe stanowisko Ministerstwa Kultury
w sprawie wsparcia państwa dla twórców i artystów oraz pracowników sektora kultury
Wsparcie państwa dla twórców i artystów, pracowników sektora kultury, a także firm i organizacji pozarządowych zajmujących się kulturą, których działalność nie może być kontynuowana w okresie obowiązywania stanu zagrożenia epidemicznego, wzrost środków na pomoc socjalną dla artystów oraz dodatkowe wsparcie na rozwój nowych form udostępniania kultury w sieci i aktywizację po przywrócenia działalności – to elementy przedstawionej dziś przez prezydenta Andrzeja Dudę i premiera Mateusza Morawieckiego Tarczy Antykryzysowej, z których mogą skorzystać ludzie i instytucje kultury.
Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego niezwłocznie po ogłoszeniu ograniczeń w działalności instytucji kultury w związku z zagrożeniem epidemicznym przystąpiło do pracy nad rozwiązaniami rekompensującymi straty związane z zawieszeniem działalności w sektorze kultury. Minister kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotr Gliński bierze udział w pracach Rządowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego, przedstawiciele MKIDN uczestniczą też w pracach koordynowanych przez Ministerstwo Rozwoju oraz Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej zmierzających do ograniczenia strat polskich przedsiębiorców i polskiej gospodarki.
Przedsiębiorstwa zajmujące się kulturą, osoby prowadzące jednoosobową działalność gospodarczą w sektorze kultury oraz zatrudnione na podstawie umów cywilno-prawnych mogą skorzystać z proponowanych dla nich w specjalnej ustawie rozwiązań. Tarcza Antykryzysowa obejmuje m.in. wsparcie państwa na pokrycie 40 proc. wynagrodzenia pracowników do wysokości średniego wynagrodzenia w gospodarce krajowej, a dla osób prowadzących własną działalność gospodarczą oraz pracujących na umowę-zlecenie lub umowę o dzieło będzie możliwość jednorazowej wypłaty środków do wysokości 80 proc. minimalnego wynagrodzenia.
Ponadto specjalne rozwiązania w obszarze kultury obejmują:
Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego będzie informował o szczegółach przedstawionych rozwiązań w miarę ich wprowadzania w życie.
Jednocześnie Minister Kultury dziękuje twórcom, artystom i ludziom pracującym w sektorze kultury za odpowiedzialne podejście do sytuacji, w której się wszyscy znaleźliśmy, wyrażając swoje najwyższe uznanie dla inicjatyw związanych z prezentowaniem twórczości i udostępnianiem zbiorów i zasobów cyfrowych w mediach elektronicznych. MKIDN będzie promowało takie rozwiązania, a jeden z nowych programów dotacyjnych ma właśnie wspierać rozwój tego typu propozycji.
OPZZ przekazuje poniższe stanowisko Ministerstwa Zdrowia
w sprawie sytuacja nauczycieli i pracowników niebędących nauczycielami
Rozporządzeniem Ministra Edukacji Narodowej od 12 do 25 marca 2020 r. zawieszono prowadzenie działalności dydaktycznej, wychowawczej i opiekuńczej w przedszkolach, szkołach i w większości placówek. Oznacza to, że w tym okresie w przedszkolu, szkole lub placówce nie są prowadzone zajęcia dydaktyczne, wychowawcze i opiekuńcze, z wyjątkiem 12 i 13 marca 2020 r., kiedy prowadzono działalność opiekuńczą. Zawieszenie zajęć nie zwalnia jednak pracowników tych jednostek z obowiązku świadczenia pracy.
12 i 13 marca 2020 r. nauczyciele zatrudnieni w przedszkolach, innych formach wychowania przedszkolnego, szkołach podstawowych i szkołach artystycznych realizujących kształcenie ogólne w zakresie szkoły podstawowej, z wyjątkiem szkół podstawowych dla dorosłych byli zobowiązani do prowadzenia zajęć opiekuńczych. Nauczyciele świadczący pracę w tych dniach otrzymują z tego tytułu wynagrodzenie za pracę w składnikach i wysokości wynikających z ich uprawnień.
Zawieszenie do 25 marca 2020 r. prowadzenia działalności dydaktycznej, wychowawczej i opiekuńczej nie oznacza zawieszenia przez szkoły wszystkich form działalności. Ministerstwo Edukacji Narodowej zaleca, aby w tym okresie nauczyciele wspierali uczniów w samodzielnej nauce w domu i kontaktowali się z nimi przy wykorzystaniu np.: dziennika elektronicznego, strony internetowej przedszkola, szkoły lub placówki, mailingu do rodziców, a w przypadku starszych uczniów bezpośredniego kontaktu elektronicznego.
W przypadku nauczycieli publicznych przedszkoli, szkół i placówek prowadzonych przez jednostki samorządu terytorialnego oraz organy administracji rządowej czas pracy oraz zadania wykonywane w ramach czasu pracy określają przepisy Karty Nauczyciela.[1] Zgodnie z art. 42 ust. 1 i 2 tej ustawy w ramach czasu pracy nieprzekraczającego 40 godzin na tydzień nauczyciel jest obowiązany realizować nie tylko zajęcia dydaktyczne, wychowawcze i opiekuńcze, prowadzone bezpośrednio z uczniami lub wychowankami, ale również inne zajęcia i czynności wynikające z zadań statutowych szkoły oraz zajęcia i czynności związane z przygotowaniem się do zajęć, samokształceniem i doskonaleniem zawodowym. Dyrektor szkoły może więc w okresie zawieszenia prowadzenia zajęć zlecać nauczycielom inne zadania, np. przygotowywanie i przesyłanie uczniom materiałów dydaktycznych do samodzielnej pracy w domu. Zastosowanie ma w tym przypadku również art. 81 § 3 Kodeksu pracy, który umożliwia powierzenie pracownikowi w okresie przestoju innej odpowiedniej pracy.
O organizacji pracy nauczycieli decyduje dyrektor przedszkola, szkoły lub placówki, który zgodnie z art. 7 Karty Nauczyciela jest przełożonym służbowym wszystkich pracowników. Działając na podstawie art. 3 Ustawy z 2 marca 2020 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych[2], dyrektor szkoły może polecić nauczycielowi wykonywanie pracy zdalnej.
Możliwe jest zatem świadczenie pracy przez nauczycieli zarówno w miejscu ich pracy, jak i świadczenie pracy poza miejscem jej stałego wykonywania (praca zdalna). W pierwszym przypadku nauczyciele przygotowują i przesyłają uczniom materiały, korzystając ze sprzętu na terenie szkoły.
Za dni, w których nauczyciele będą świadczyli pracę, otrzymują wynagrodzenie bez zmian, z wyjątkiem dodatku za warunki pracy, który jest należny wyłącznie za godziny przepracowane w określonych warunkach pracy, oraz wynagrodzenia za godziny ponadwymiarowe, które jest związane z dodatkową pracą nauczyciela polegającą na realizacji zajęć dydaktycznych, wychowawczych i opiekuńczych powyżej pełnego wymiaru zajęć.
Jeżeli natomiast z przyczyny leżącej po stronie pracodawcy w określonym czasie nauczyciel nie będzie świadczyć pracy, zastosowanie ma art. 81 § 1 Kodeksu pracy, który stanowi, że pracownikowi za czas niewykonywania pracy, jeżeli był gotów do jej wykonywania, a doznał przeszkód z przyczyn dotyczących pracodawcy, przysługuje wynagrodzenie wynikające z jego osobistego zaszeregowania.
Zatem za dni, w których nauczyciele nie będą świadczyli pracy z przyczyn leżących po stronie pracodawcy, lecz będą pozostawali w gotowości do pracy, zachowują prawo do wynagrodzenia zasadniczego w wysokości wynikającej z ich osobistego zaszeregowania oraz dodatku funkcyjnego.
W przypadku nauczycieli przedszkoli, szkół i placówek prowadzonych przez osoby fizyczne lub osoby prawne niebędące jednostkami samorządu terytorialnego o organizacji ich pracy również decydują dyrektorzy tych jednostek. Do nauczycieli tych, zatrudnionych na podstawie umowy o pracę, mają zastosowanie przepisy art. 81 Kodeksu pracy oraz art. 3 ustawy o przeciwdziałaniu i zwalczaniu COVID-19.[3]
W okresie zawieszenia prowadzenia działalności dydaktycznej, wychowawczej i opiekuńczej kadra kierownicza przedszkoli, szkół i placówek nie prowadzi zajęć dydaktyczno-wychowawczych. Jest jednak zobowiązana do realizowania innych zadań wynikających z zajmowanych stanowisk. Decyzje w sprawie organizacji pracy dyrektora przedszkola, szkoły lub placówki podejmuje wójt, burmistrz lub prezydent miasta, który jest jego bezpośrednim przełożonym[4]. Natomiast decyzje w sprawie organizacji pracy pozostałej kadry kierowniczej podejmuje dyrektor szkoły.
Osoby zajmujące stanowiska kierownicze, które będą świadczyły pracę, otrzymują wynagrodzenie bez zmian, z wyjątkiem ewentualnego wynagrodzenia za godziny ponadwymiarowe i dodatku za warunki pracy.
Zawieszenie prowadzenia zajęć dydaktycznych, wychowawczych i opiekuńczych nie wpływa bezpośrednio na pracę wykonywaną przez pracowników administracji i obsługi szkolnej i nie zwalnia ich automatycznie z obowiązku świadczenia pracy. O organizacji ich pracy decyduje dyrektor szkoły[5]. Dyrektor szkoły na podstawie art. 3 ustawy o przeciwdziałaniu i zwalczaniu COVID-19[6] może polecić pracownikowi wykonywanie, przez czas oznaczony, pracy określonej w umowie o pracę, poza miejscem jej stałego wykonywania (praca zdalna), o ile oczywiście charakter zadań wykonywanych przez pracownika na to pozwala.
Jeżeli natomiast z przyczyny leżącej po stronie szkoły w określonym czasie pracownik administracji lub obsługi nie będzie świadczyć pracy, pozostaje wówczas do dyspozycji dyrektora szkoły i jest w gotowości do wykonywania pracy. Mają wówczas zastosowanie przepisy art. 81 § 1 Kodeksu pracy, który wskazuje, że pracownikowi za czas niewykonywania pracy, jeżeli był gotów do jej wykonywania, a doznał przeszkód z przyczyn dotyczących pracodawcy, przysługuje wynagrodzenie wynikające z jego osobistego zaszeregowania. Wynagrodzenie to nie może być jednak niższe od wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę, ustalanego na podstawie odrębnych przepisów.
Decyzje w sprawie organizacji pracy nauczycieli oraz pozostałych pracowników przedszkola, szkoły lub placówki podejmuje dyrektor przedszkola, szkoły lub placówki, natomiast decyzje w sprawie organizacji pracy dyrektora – organ prowadzący szkołę.
Jednocześnie, w związku z rozprzestrzenianiem się koronawirusa, Ministerstwo Edukacji Narodowej rekomenduje, aby w okresie zawieszenia prowadzenia zajęć dydaktycznych, wychowawczych i opiekuńczych do minimum ograniczyć obecność nauczycieli oraz pracowników niepedagogicznych w szkole.
[1] Ustawa z dnia 26 stycznia 1982 r. – Karta Nauczyciela (Dz.U. z 2019 r. poz. 2215).
[2]Ustawa z 2 marca 2020 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych (Dz. U. 2020 poz. 374).
[3] Ustawa z 2 marca 2020 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych (Dz.U. 2020 poz. 3740.
[4] Art. 10 ust. 1 pkt 6 i art. 29 ust. 1 pkt 3 ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r. – Prawo oświatowe (Dz. U. z 2019 r. poz. 1148, z późn. zm.).
[5] Art. 7 ustawy – Karta Nauczyciela i art. 68 ust. 5 ustawy – Prawo oświatowe.
[6] Ustawa z 2 marca 2020 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych (Dz.U. 2020 poz. 3740.
W kraju wprowadzono stan zagrożenia epidemicznego. Wielu pracowników swoje obowiązki zawodowe wykonuje z domu, aby przeciwdziałać rozprzestrzenianiu się COVID-19. Pracowniku poznaj swoje prawa!
Co oznacza wprowadzenie stanu epidemicznego?
Wprowadzenie stanu epidemicznego to:
Prawa pracownika podczas epidemii
Państwowa Inspekcja Pracy odpowiedziała na pytania dotyczące prawa pracowników podczas pracy zdalnej. Z materiału dowiedziecie się Państwo w jakiej formie pracodawca powierzy pracę zdalną, na jak długo i na jakich zasadach. Dowiecie się również jakie są uprawnienia pracownika w razie zamknięcia zakładu pracy.
W związku z licznymi pytaniami, dotyczącymi stosowania przepisów prawa pracy umożliwiających powierzenie pracownikowi pracy zdalnej
w celu przeciwdziałania COVID-19, Państwowa Inspekcja Pracy wyjaśnia:
W jakiej formie pracodawca ma powierzyć pracownikowi pracę zdalną- ustna, czy pisemna?
Ustawa nie wskazuje formy polecenia pracy zdalnej. W konsekwencji należałoby uznać, że takie polecenie może zostać wydane w dowolnej formie, również ustnie. W interesie obu stron stosunku pracy (pracownika i pracodawcy) byłoby jednak potwierdzenie faktu polecenia pracy zdalnej (np. pismo skierowane do pracownika, służbowy e-mail).
Na jak długi okrespraca zdalna może być powierzona?
Ustawa nie określa maksymalnego okresu wykonywania pracy zdalnej. Decyzja w tym zakresie należy do pracodawcy – może to być czas oznaczony, jednakże uzasadniony przeciwdziałaniem COVID-19. Jednocześnie należy wskazać, że art. 3 ustawy utraci moc po upływie 180 dni od dnia wejścia w życie ustawy. Wydaje się zatem, że czas, na jaki pracodawca może polecić pracownikowi wykonywanie pracy zdalnej, nie może wykraczać poza ww. okres.
Czy pierwotnie określony czas świadczenia pracy zdalnej może być skracany lub wydłużany?
Ustawa nie zawiera żadnych ograniczeń w tym zakresie, należy zatem uznać, że dopuszczalne jest zarówno skrócenie jak i wydłużenie okresu świadczenia pracy zdalnej na czas oznaczony i uzasadniony przeciwdziałaniem COVID-19.
Czypracownik może zakwestionować polecenie dotyczące pracy zdalnej?
Obowiązkiem pracownika jest stosować się do poleceń przełożonych, które dotyczą pracy, jeżeli nie są one sprzeczne z przepisami prawa
lub umową o pracę (art. 100 § 1 k.p.). Dotyczy to także polecenia pracy zdalnej.
Czy odmowa świadczenia pracy zdalnej jest podstawą do pociągnięcia pracownika do odpowiedzialności (kara porządkowa)?
Odmowa wykonania polecenia pracodawcy, o ile nie jest ono sprzeczne z prawem lub umową o pracę, może skutkować nałożeniem na pracownika kary porządkowej. Zgodnie z art. 108 § 1 k.p. pracodawca może stosować karę upomnienia lub nagany za nieprzestrzeganie przez pracownika ustalonej organizacji i porządku w procesie pracy, jak również przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.
Czy praca zdalna może być powierzona niezależnie od warunków mieszkaniowych, rodzinnych. Co w sytuacji, gdy w miejscu zamieszkania w ocenie pracownika praca nie może być świadczona ze względu na warunki i stosunki panujące w domu?
Przepisy ustawy nie odwołują się do warunków mieszkaniowych lub rodzinnych pracownika przy polecaniu pracy zdalnej. Jednak w przypadku zgłoszenia przez pracownika braku możliwości świadczenia pracy w miejscu zamieszkania, pracodawca powinien wyznaczyć pracownikowi inne miejsce wykonywania pracy zdalnej.
Czy polecenie dotyczące pracy zdalnej musi zawierać uzasadnienie?
Ustawa nie przewiduje obowiązku uzasadniania polecenia pracy zdalnej. Stanowi natomiast, że pracodawca może polecić pracownikowi pracę zdalną tylko w celu przeciwdziałania COVID-19. Polecając pracownikowi pracę zdalną pracodawca powinien więc działać w ww. celu.
Czy są konkretne okoliczności (np. zachorowania w okolicy, regionie gdzie ma siedzibę pracodawca) upoważniające pracodawcę do stosowania pracy zdalnej? Czy wystarczy jego przeświadczenie i doświadczenie życiowe?
W rozumieniu art. 2 ust. 2 ustawy z 2 marca 2020 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19,... za „przeciwdziałanie COVID-19” rozumie się wszelkie czynności związane ze zwalczaniem zakażenia, zapobieganiem rozprzestrzenianiu się, profilaktyką oraz zwalczaniem skutków choroby. Zatem przesłanki polecenia pracownikowi pracy zdalnej są szerokie i w praktyce każdy pracodawca, choćby ze względu na profilaktykę, może polecić pracownikom pracę zdalną.
Czy pracodawca może polecić wykonywanie pracy zdalnej w innym miejscu niż dom pracownika?
Zgodnie z art. 3 ustawy w celu przeciwdziałania COVID-19 pracodawca może polecić pracownikowi wykonywanie, przez czas oznaczony, pracy określonej w umowie o pracę, poza miejscem jej stałego wykonywania (praca zdalna). Takie brzmienie przepisu wskazuje, że pracodawca może powierzyć wykonywanie pracy zdalnej także w innym miejscu niż dom pracownika.
Jakie są uprawnienia pracownika w razie zamknięcia zakładu pracy lub niemożności wykonywania pracy zdalnej z powodu COVID-19?
W przypadku, gdy pracodawca będzie musiał zamknąć swój zakład pracy albo jego część, bądź gdy nie ma możliwości polecenia pracownikowi wykonywania pracy zdalnej zastosowanie znajdzie art. 81 § 1 Kodeksu pracy.
Z przepisu tego wynika, że pracownikowi za czas niewykonywania pracy, jeżeli był gotów do jej wykonywania, a doznał przeszkód z przyczyn dotyczących pracodawcy przysługuje wynagrodzenie:
- wynikające z jego osobistego zaszeregowania, określonego stawką godzinową lub miesięczną (dotyczy to pracowników wynagradzanych w stałej stawce godzinowej, np. 20 zł za godzinę lub w stałej stawce miesięcznej, np. 4 tys. zł miesięcznie - ci pracownicy także w czasie przestoju otrzymają te stawki wynagrodzenia),
- jeżeli ww. składnik wynagrodzenia nie został wyodrębniony przy określaniu warunków wynagradzania - pracownikowi przysługuje 60% wynagrodzenia (dotyczy to m.in. pracowników, którzy otrzymują wynagrodzenie akordowe lub prowizyjne, tj. wynagrodzenie określone jako stawka za ilość wytworzonych produktów bądź określony % przychodu/dochodu/zysku).
W każdym przypadku wynagrodzenie to nie może być jednak niższe od wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę, ustalanego na podstawie odrębnych przepisów.
Należy bowiem uznać, że konieczność zamknięcia zakładu pracy w celu przeciwdziałania COVID-19 będzie przyczyną dotyczącą pracodawcy - mimo, że będzie to przyczyna niezawiniona przez pracodawcę (podobnie jak odcięcie prądu w mieście w tym również w zakładzie pracy co uniemożliwia pracę, powódź która zalała zakład pracy itp.)
Źródło: https://www.pip.gov.pl/pl/
Stan prawny aktualny na dzień 16 marca 2020 r.
W związku z sytuacją występowania koronawirusa w Polsce, w trosce o wspólne bezpieczeństwo zdrowotne, apelujemy o przestrzegania zaleceń Państwowej Inspekcji Sanitarnej i stosowania się do wytycznych służb sanitarnych w zakresie kwarantanny i zasad higieny.
Rekomendujemy unikanie uczestniczenia w imprezach masowych oraz zaniechania podróży, zwłaszcza do krajów o wysokim ryzyku zakażenia się koronawirusem.
Koronawirus jest podatny na rozpuszczalniki lipidów, co oznacza, że dokładne, co najmniej 30 sekundowe mycie rąk wodą ze zwykłym mydłem lub detergentem, jest kluczowe, by ograniczyć rozprzestrzeniania się koronawirusa.
W przypadku gorszego samopoczucia, zwłaszcza gorączki i innych objawów grypopodobnych, zachęcamy do powstrzymania się od wychodzenia z domu i spotkań z innymi osobami.
Apelujemy o korzystanie wyłącznie ze sprawdzonych źródeł informacji o koronawirusie, które znajdziecie Państwo w serwisach instytucji publicznych, na stronach: www.gis.gov.pl, gov.pl/koronawirus i dzwoniąc pod numer bezpłatnej infolinii NFZ 800-190-590.
Prosimy o otoczenie szczególną opieką osób starszych i innych osób o obniżonej odporności. W szczególności chodzi o pomoc w codziennych czynnościach, takich jak zakupy, zaopatrzenie w leki, załatwianie spraw urzędowych, a także po prostu rozmowę.
Służby sanitarne i opieka zdrowotna pracują całą dobę i dokładają wszelkich starań, żeby zapewnić bezpieczeństwo zdrowotne w Polsce.
Apelujemy o racjonalne i odpowiedzialne zachowanie oraz stosowanie się do rekomendacji służb sanitarnych i profesjonalistów medycznych.
Źródło: https://gis.gov.pl
Jakie świadczenia przysługują z powodu poddania się kwarantannie lub izolacji? Pracowniku sprawdź jakie masz prawa!
Jeżeli państwowy powiatowy inspektor sanitarny lub państwowy graniczny inspektor sanitarny wyda decyzję o konieczności poddania się kwarantannie lub izolacji, to taka decyzja stanowi podstawę do wypłaty świadczeń z tytułu choroby własnej lub opieki nad chorym dzieckiem lub członkiem rodziny.
Za okres trwania kwarantanny lub izolacji przysługuje na ogólnych zasadach wynagrodzenie za czas choroby, zasiłek chorobowy lub opiekuńczy, wypłacany przez płatnika składek (np. pracodawcę) lub Zakład Ubezpieczeń Społecznych.
Ważne
Decyzję można dostarczyć płatnikowi składek bądź do placówki ZUS po zakończeniu kwarantanny lub izolacji.
Prawo do zasiłku opiekuńczego przysługuje również w sytuacji konieczności sprawowania opieki nad dzieckiem w wieku do ukończenia 8 lat, w przypadku nieprzewidzianego zamknięcia placówki, do której uczęszcza dziecko.
Więcej informacji o uprawnieniach do świadczeń z powodu poddania się kwarantannie lub izolacji.
Źródło: www.zus.pl
Bezpieczeństwo pracowników w tym trudnym dla wszystkich czasie jest dla OPZZ najważniejsze. Podjęliśmy już działania mające na celu objęcie ochroną pracowników. Przygotowujemy również własne propozycje ograniczenia skutków kryzysu dla pracowników. Informowaliśmy również o możliwości pracy zdalnej oraz specjalnych świadczeniach. A co z pracownikami, którzy zdalnie nie mogą pracować? Jak o swoje bezpieczeństwo powinni dbać pracownicy branży spożywczej?
Oczywistym jest fakt, że część pracowników nie może pozwolić sobie na pracę zdalną z racji wykonywanych obowiązków. Jak pracownicy, którzy do pracy wyjść muszą powinni dbać o siebie? Jakie kroki można podjąć aby zminimalizować ryzyko zakażenia? Czy koronawirus może przenosić się za pomocą żywności? Na te pytania odpowiedział Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności (EFSA).
Pracowniku sprawdź jak dbać o siebie w tym trudnym okresie
Publikujemy poniżej informację EFSA oraz Głównego Inspektoratu Sanitarnego:
Czy wirus może przenosić się za pomocą żywności?
Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności (EFSA) opublikował w dniu 9.03.2020 stanowisko, iż zgodnie z aktualną wiedzą nie ma dowodów na to, że żywność może być źródłem lub pośrednim ogniwem transmisji wirusa SARS COV-2.
Informacja EFSA: https://www.efsa.europa.eu/en/news/coronavirus-no-evidence-food-source-or-transmission-route
EFSA podkreśla, że na podstawie doświadczeń z wirusami SARS i MERS można sądzić, że nie dochodzi do infekcji człowieka poprzez żywność wirusem SARS COV-2. Tak więc jest mało prawdopodobne, aby wirus przenosił się przez żywność, i nie ma dotychczas dowodów aby miało to miejsce.
EFSA podkreśla, że stale monitoruje sytuację dot. ogniska zakażenia SARS COV-2, które jest źródłem zachorowań w bardzo wielu krajach.
W zachowaniu bezpieczeństwa mikrobiologicznego żywności istotne jest rygorystyczne zachowanie podstawowych zasad bezpieczeństwa żywności, które służą zapobieganiu jej zanieczyszczeniu, w tym również wtórnemu zanieczyszczeniu na etapie dystrybucji i sprzedaży, o czym mowa dalej.
Obróbka termiczna a koronawirus
Koronawirusy potrzebują do namnażania gospodarza, którym jest człowiek. Dokładna obróbka termiczna niszczy wirusa, ponieważ koronawirus ulega zniszczeniu gdy zastosuje się odpowiednią kombinację czasu i temperatury np. 60stC przez 30 min. Tak więc w przypadku mięsa, produktów surowych, typowa obróbka cieplna eliminuje zanieczyszczenie mikrobiologiczne, w tym również SARS COV-2.
Jak przenosi się SARS COV-2?
Bezpośrednio – poprzez kontakt z wydzielinami zainfekowanej osoby (droga kropelkowa, ale również kał i mocz).
Pośrednio – poprzez kontakt z powierzchniami, na których znajdują się wydzieliny osoby zainfekowanej poprzez kichanie i kaszel.
Aktualnie dostępne dane wskazują na to, że wirus może przetrwać kilka godzin na powierzchniach. Wirusa można pozbyć się ze środowiska, podobnie jak w przypadku większości mikroorganizmów, za pomocą zwykłych środków dezynfekcyjnych stosowanych w gospodarstwie domowym.
Jakie działania może podjąć przedsiębiorca i pracownik branży spożywczej?
Dobre praktyki higieniczne, w tym właściwe mycie rąk mają na celu zapobieganie zanieczyszczeniu żywności potencjalnie chorobotwórczymi mikroorganizmami, których źródłem mogą być osoby mające kontakt z żywnością. Dotyczy to również SARS COV-2. Dlatego Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) zaleca, aby stosować standardowe praktyki w celu zredukowania ekspozycji i transmisji chorób, które obejmują:
Pracownicy branży spożywczej muszą myć ręce:
Przedsiębiorcy branży spożywczej:
mając na uwadze obowiązujące przepisy w zakresie bezpieczeństwa żywności wskazane jest aby zarówno producenci żywności jak również sklepy, hurtownie:
Jakie działania powinien podjąć świadomy klient-konsument?
W sklepie:
Osoby, które przebywają w sklepach, supermarketach, centrach handlowych powinny zawsze pamiętać o tym, że są współodpowiedzialni za zdrowie swoje i innych osób. W miarę możliwości należy unikać przebywania w miejscach zatłoczonych, utrzymywać odstępy w kolejkach.
Dlatego należy pamiętać o higienie rąk oraz higienie kichania i kasłania, w szczególności przy pakowaniu żywności luzem, nieopakowanej tj. pieczywo, produkty cukiernicze, orzechy.
Ręce w sklepie mają kontakt z powierzchniami roboczymi, pieniędzmi. Do pakowania należy używać dostępnych rękawic foliowych oraz torebek. Niehigienicznym zachowaniem jest przebieranie i dotykanie produktów, które są przeznaczone do spożycia bez mycia i obróbki termicznej (np. pieczywo, bułki, wyroby cukiernicze).
Należy zwracać też uwagę na właściwą higienę układu oddechowego- nie kasłanie/kichanie w stronę innych osób jak i towaru.
W domu:
Należy zachowywać właściwą higienę mycia i przygotowania żywności. Jest to priorytet nie tylko w przypadku koronawirusa, ale przede wszystkim typowych zanieczyszczeń mikrobiologicznych prowadzących do zatruć pokarmowych. Należy myć ręce, narzędzia kuchenne, blaty robocze, deski. Zawsze pamiętać o separacji produktów surowych i produktów już przygotowanych do spożycia, w celu uniknięcia zanieczyszczeń krzyżowych w kuchniach. WHO zaleca przestrzeganie zasad 5 Kroków Do Bezpiecznej Żywności (źródło: https://gis.gov.pl/)
OPZZ apeluje do pracowników o stosowanie się do powyższych zasad.
mp
Stanowisko MINISTERSTWA ZDROWIA
w sprawie wcześniejszej rezygnacji z turnusów uzdrowiskowych
Na podstawie § 10 ust. 2 w zw. z § 5 ust. 1 pkt 3 rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 13 marca 2020 r. w sprawie ogłoszenia na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej stanu zagrożenia epidemicznego, pacjent, który rozpoczął leczenie uzdrowiskowe przed dniem 14 marca 2020 roku, może kontynuować leczenie do czasu przewidzianego programem turnusu uzdrowiskowego. W tym okresie, pacjentowi przysługują świadczenia lecznictwa uzdrowiskowego, które mogą być realizowane zgodnie z aktualnymi zaleceniami służb sanitarno-epidemiologicznych (w tym również zabiegi fizjoterapeutyczne).
W związku z powyższym, świadczeniodawcy zobowiązani są do udzielania świadczeń opieki zdrowotnej w rodzaju lecznictwo uzdrowiskowe wyżej wymienionym pacjentom, na dotychczasowych zasadach, przy uwzględnieniu powyższych zaleceń i wytycznych.
Mając na uwadze aktualną sytuację, związaną z ogłoszeniem w Rzeczypospolitej Polskiej stanu zagrożenia epidemicznego, ewentualna rezygnacja pacjenta z kontynuacji leczenia, niezależnie od postanowień, znajdujących się w regulaminach organizacyjnych poszczególnych świadczeniodawców, powinna w ocenie Ministerstwa Zdrowia zostać w każdym przypadku uznana przez świadczeniodawcę za uzasadnioną i nie powinna wiązać się z koniecznością ponoszenia przez pacjenta jakichkolwiek dodatkowych kosztów finansowych, w szczególności mających postać obowiązku zapłaty za niewykorzystane dni pobytu.
Informacja Ministerstwa Zdrowia
źródło: mz.gov.pl, 18 marca 2020 r.
(rg)
OPZZ przekazuje poniższe stanowisko Głównego Inspektora Pracy z dnia 23 marca 2020 r.
Stanowisko Głównego Inspektora Pracy z dnia 23 marca 2020 r. w zakresie:
obowiązku terminowego kierowania pracowników na profilaktyczne badania lekarskie oraz
obowiązku terminowego przeprowadzania szkoleń w dziedzinie bezpieczeństwa i higieny pracy
Mając na względzie obecną sytuację epidemiologiczną i opublikowanie rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 20 marca 2020 r. w sprawie ogłoszenia na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej stanu epidemii (Dz. U. z 2020 r., poz. 491), jak również pismo otrzymane z Ministerstwa Zdrowia z 12 marca br., znak ZPM.6131.5.2020.MS, dotyczące propozycji zawieszenia wykonywania badań profilaktycznych pracowników, wynikających z art. 229 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy, do dnia 30 kwietnia 2020 r. (Dz. U. z 2019 r., poz. 1040 ze zm.), proponuję:
zawieszenie obowiązku przeprowadzania okresowych i kontrolnych badań lekarskich pracowników do czasu odwołania stanu epidemii lub zagrożenia epidemiologicznego, przy jednoczesnym zachowaniu obowiązku wystawienia skierowania na okresowe badania lekarskie w terminach wynikających z orzeczeń lekarskich określających brak przeciwwskazań do pracy, otrzymanych przez pracowników podczas poprzednich badań profilaktycznych. Terminowe wystawienie skierowania będzie potwierdzeniem gotowości pracodawcy do wypełnienia obowiązku określonego w art. 229 Kodeksu pracy. Pracownicy powinni zostać zobowiązani do niezwłocznego udania się do jednostki medycyny pracy, z którą przedsiębiorstwo ma podpisaną umowę o świadczenie usług w zakresie profilaktycznej opieki lekarskiej nad pracownikami, po odwołaniu stanu epidemii lub zagrożenia epidemiologicznego
i przywróceniu możliwości przyjmowania pracowników do tych placówek;
utrzymanie obowiązku niedopuszczania do pracy pracowników bez orzeczenia lekarskiego, określającego brak przeciwwskazań do pracy na określonym stanowisku pracy, otrzymywanego przez pracownika podczas wstępnych profilaktycznych badań lekarskich;
dopuszczenie możliwości przeprowadzania instruktażu ogólnego w formie samokształcenia kierowanego lub seminarium (o czasie trwania min. 3 h lekcyjne),
w szczególności z użyciem środków komunikacji elektronicznej, wykorzystujących możliwość przesyłania obrazu i dźwięku (on-line). Pracownicy powinni otrzymać (np. pocztą elektroniczną) komplet niezbędnych materiałów umożliwiających im zaznajomienie się z: podstawowymi przepisami bezpieczeństwa i higieny pracy zawartymi w Kodeksie pracy, w układach zbiorowych pracy lub w regulaminie pracy, przepisami oraz zasadami bezpieczeństwa i higieny pracy obowiązującymi w danym zakładzie pracy, zasadami udzielania pierwszej pomocy w razie wypadku;
dopuszczenie możliwości przeprowadzania szkoleń okresowych pracowników zatrudnionych na stanowiskach robotniczych w formie samokształcenia kierowanego lub seminarium (o czasie trwania min. 8 h lekcyjnych), w szczególności z użyciem środków komunikacji elektronicznej, wykorzystujących możliwość przesyłania obrazu
i dźwięku (on-line). Pracownicy powinni otrzymać (np. pocztą elektroniczną) komplet niezbędnych materiałów do zaktualizowania i uzupełnienia swojej wiedzy i umiejętności
z zakresu przepisów i zasad bezpieczeństwa i higieny pracy związanych z wykonywaną pracą, zagrożeń związanych z wykonywaną pracą oraz metod ochrony przed tymi zagrożeniami, postępowania w razie wypadku i w sytuacjach zagrożeń.
przeprowadzanie egzaminu sprawdzającego przyswojenie przez uczestnika szkolenia okresowego wiedzy objętej programem szkolenia oraz umiejętności wykonywania lub organizowania pracy zgodnie z przepisami i zasadami bezpieczeństwa i higieny pracy, kończącego szkolenie okresowe, niezwłocznie po odwołaniu stanu epidemii lub zagrożenia epidemiologicznego;
utrzymanie obowiązku przeprowadzania instruktażu stanowiskowego zgodnie z § 11 rozporządzenia Ministra Gospodarki I Pracy z dnia 27 lipca 2004 r. w sprawie szkolenia w dziedzinie bezpieczeństwa i higieny pracy przed dopuszczeniem do wykonywania pracy na określonym stanowisku pracownika zatrudnianego na stanowisku robotniczym oraz innym, na którym występuje narażenie na działanie czynników szkodliwych dla zdrowia, uciążliwych lub niebezpiecznych; pracownika przenoszonego na takie stanowisko oraz ucznia odbywającego praktyczną naukę zawodu lub studenta odbywającego praktykę studencką.
Działania pracodawców przeprowadzane zgodnie z powyższymi propozycjami nie powinny obniżyć poziomu bezpieczeństwa pracy pracowników, a jednocześnie pozwolą zminimalizować ryzyko dalszego rozprzestrzeniania się koronawirusa SARS-CoV-2.
Apeluję jednocześnie do osób odpowiedzialnych za stan bezpieczeństwa i higieny pracy w zakładach pracy o zwrócenie szczególnej uwagi na te miejsca i stanowiska pracy, na których występuje szczególnie duże ryzyko wystąpienia wypadku przy pracy, by pracownicy wykonujący swoje zadania, pomimo zaistniałej sytuacji epidemiologicznej, mogli bezpiecznie
i w zdrowiu wrócić do swoich rodzin i domów.
Z poważaniem,
Główny Inspektor Pracy
Wiesław Łyszczek
/-podpisano elektronicznie/
Żródło: https://www.pip.gov.pl/
OPZZ przekazuje definicję przypadku na potrzeby nadzoru nad zakażeniami ludzi nowym koronawirusem SORS-CoV-2 opublikowaną na stronach Państwowej Inspekcji Sanitarnej
DEFINICJA PRZYPADKU NA POTRZEBY NADZORU NAD ZAKAŻENIAMI LUDZI NOWYM KORONAWIRUSEM SARS-CoV-2
(definicja z dnia 22.03.2020)
Kryteria kliniczne
Każda osoba, u której wystąpił
Grupa A. Kryteria wymagające dodatkowo spełnienia kryterium epidemiologicznego.
Co najmniej jeden z wymienionych objawów ostrej infekcji układu oddechowego:
– gorączka
– kaszel
– duszność
Grupa B. Kryteria niewymagające spełnienia kryterium epidemiologicznego
– osoba hospitalizowana z objawami ciężkiej infekcji układu oddechowego bez stwierdzenia innej etiologii w pełni wyjaśniającej obraz kliniczny
LUB
– osoba w nagłym stanie zagrożenia życia lub zdrowia z objawami niewydolności oddechowej
Kryteria laboratoryjne
Kryteria laboratoryjne przypadku potwierdzonego:
– wykrycie kwasu nukleinowego SARS-CoV-2 z materiału klinicznego[1] potwierdzone badaniem molekularnym ukierunkowanym na inny obszar genomu wirusa[2].
Kryteria laboratoryjne przypadku prawdopodobnego:
Co najmniej jedno z następujących kryteriów:
– dodatni wynik molekularnego testu w kierunku obecności koronawirusów (pan-coronavirusRT-PCR)
– niejednoznaczny wynik badania wykrywającego kwas nukleinowyCOVID-19
Kryteria epidemiologiczne
Każda osoba, która w okresie 14 dni przed wystąpieniem objawów spełniała co najmniej jedno z następujących kryteriów:
Klasyfikacja przypadku
A Podejrzenie przypadku
Każda osoba spełniająca:
– kryterium kliniczne grupy A bez stwierdzenia innej etiologii w pełni wyjaśniającej obraz kliniczny oraz kryterium epidemiologiczne nr 1)
LUB
– spełniająca kryterium kliniczne grupy A oraz kryterium epidemiologiczne nr 2) lub 3)
LUB
– spełniająca kryterium kliniczne grupy B
B Przypadek prawdopodobny
Każda osoba spełniająca kryteria podejrzenia przypadku oraz kryteria laboratoryjne przypadku prawdopodobnego
C Przypadek potwierdzony
Każda osoba spełniająca kryteria laboratoryjne przypadku potwierdzonego
Uwaga: spełnienie kryteriów podejrzenia przypadku jest wskazaniem do przeprowadzenia diagnostyki laboratoryjnej.
[1] Próbki materiału klinicznego z dolnych dróg oddechowych (popłuczyny pęcherzykowo – oskrzelowe (BAL),bronchoaspirat, odkrztuszana plwocina) mają większą wartość diagnostyczną niż próbki z górnych dróg oddechowych (np. wymaz z nosogardła)
[2] Jeżeli to możliwe, należy wykonać sekwencjonowanie
[3]Informacje na temat obszarów z lokalną transmisją znajduje się w aktualnym dokumencie publikowanym przez WHO pod linkiem https://www.who.int/emergencies/diseases/novel-coronavirus-2019/situation-reports/ można s
Źródło: https://gis.gov.pl/
OPZZ przekazuje poniższe stanowisko Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej w sprawie świadczeń chorobowych dla osób objętych obowiązkową kwarantanną po przekroczeniu granicy
Osoba, która przekracza granicę państwową, ma obowiązek odbycia obowiązkowej kwarantanny, która trwa 14 dni.
W takiej sytuacji osobie, która jest objęta ubezpieczeniem chorobowym, np.:
przysługują świadczenia z tytułu choroby – wynagrodzenie za czas choroby wypłacane przez pracodawcę na podstawie art. 92 kodeksu pracy lub zasiłek chorobowy.
Aby uzyskać świadczenie z tytułu choroby, osoba objęta kwarantanną składa Oświadczenie o odbywaniu obowiązkowej kwarantanny po przekroczeniu granicy. Oświadczenie należy złożyć w terminie 3 dni roboczych od dnia zakończenia obowiązkowej kwarantanny [1].
Wzór "Oświadczenia o odbywaniu obowiązkowej kwarantanny po przekroczeniu granicy" (plik docx 33kb)
Takie oświadczenie pracownik lub zleceniobiorca składa do swojego płatnika składek, np. pracodawcy, zleceniodawcy.
Jeśli zasiłek chorobowy wypłaca ZUS, płatnik składek jak najszybciej (nie później niż w terminie 7 dni) przekazuje oświadczenie ubezpieczonego do ZUS. Może to zrobić za pośrednictwem portalu Platformy Usług Elektronicznych (PUE) ZUS. W takim przypadku skan lub zdjęcie oświadczenia potwierdzonego za zgodność z oryginałem dołącza do zaświadczenia Z-3 / Z-3a.
Osoby prowadzące działalność pozarolniczą i osoby z nimi współpracujące składają oświadczenie w ZUS. Oświadczenie może być przekazane elektronicznie – za pośrednictwem portalu PUE ZUS. Można je złożyć przy wykorzystaniu wniosku ZAS-53 Wniosek o zasiłek chorobowy. Do wniosku należy dołączyć skan lub zdjęcie podpisanego oświadczenia.
Instrukcja jak złożyć oświadczenie przez portal PUE ZUS wraz z wnioskiem ZAS-53 (plik docx 991kb)
Ważne!
Jeśli państwowy inspektor sanitarny zdecyduje o skróceniu lub zwolnieniu osoby, która odbywa kwarantannę z obowiązku jej odbywania, osoba ta powinna o tym poinformować wypłacającego świadczenie chorobowe (np. pracodawcę, zleceniodawcę albo ZUS).
Płatnik składek, który wypłaca zasiłki lub ZUS może wystąpić do właściwego organu Państwowej Inspekcji Sanitarnej w celu weryfikacji danych zawartych w oświadczeniu.
Inne przypadki objęcia kwarantanną lub izolacją z powodu podejrzenia COVID-19
[1] rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 20 marca 2020 r. w sprawie ogłoszenia na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej stanu epidemii (Dz.U. poz. 491).
Źródło: Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej
OPZZ przekazuje poniższe stanowisko Ministerstwa Infrastruktury
w sprawie zasad zwolnienia z obowiązku kwarantanny kierowców zawodowych
Kierowcy prowadzący pojazdy samochodowe w międzynarodowym transporcie drogowym (w tym międzynarodowym transporcie kombinowanym), po przekroczeniu granicy państwowej, są zwolnieni z odbycia obowiązkowej kwarantanny, o której mowa w przepisie § 2 ust. 2 pkt 2 rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 20 marca 2020 r. w sprawie ogłoszenia na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej stanu epidemii.
Zwolnienie z odbycia obowiązkowej kwarantanny po przekroczeniu granicy państwowej dotyczy również kierowcy niebędącego obywatelem państwa członkowskiego Unii Europejskiej, zatrudnionego przez przedsiębiorcę mającego siedzibę na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, który legitymuje się świadectwem kierowcy.
Zwolnienie z odbycia obowiązkowej kwarantanny po przekroczeniu granicy państwowej dotyczy również kierowców zawodowych w międzynarodowym transporcie drogowym (w tym międzynarodowym transporcie kombinowanym) wracających z zagranicy innymi środkami transportu niż pojazd, którym jest wykonywany transport drogowy:
Kierowcy wracający z zagranicy innymi środkami transportu niż pojazd, którym jest wykonywany transport drogowy powinni okazać funkcjonariuszowi Straży Granicznej:
Kierowcy będący obywatelami Rzeczypospolitej Polskiej powinni dodatkowo uprawdopodobnić okoliczność zatrudnienia u polskiego przedsiębiorcy poprzez okazanie dowodu (np. zaświadczenia, umowy o pracę) zatrudnienia wystawionego przez pracodawcę, w formie papierowej lub elektronicznie. W sytuacji uniemożliwiającej okazanie ww. dowodu, okoliczność zatrudnienia w początkowym okresie może być wyjątkowo potwierdzona pisemnym oświadczeniem kierowcy.
Wszyscy kierowcy zawodowi będący cudzoziemcami, wracający z zagranicy innymi środkami transportu niż pojazd, którym jest wykonywany transport drogowy, muszą wykazać prawo do pracy na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej w rozumieniu rozporządzenia MSWIA w sprawie czasowego zawieszenia lub ograniczenia ruchu granicznego na określonych przejściach granicznych. Jednocześnie świadectwo kierowcy jest wystarczającym dowodem legalnego zatrudnienia przez przedsiębiorcę mającego siedzibę na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.
Źródło: Ministerstwo Infrastruktury
OPZZ przekazuje poniższe stanowisko Ministerstwa Infrastruktury
w sprawie zmian w procedurze wypełnianie kart lokalizacyjnych przez kierowców
Osoby wjeżdżające do Polski zwolnione z obowiązkowej kwarantanny nie muszą już wypełniać karty lokalizacyjnej w trakcie kontroli na granicy. Dotyczy to m.in. osób przekraczających granicę w ramach wykonywania czynności zawodowych w państwie sąsiadującym przez osobę wykonującą czynności zawodowe w tym państwie, w tym będącą kierowcą obsługującym pojazd samochodowy w transporcie drogowym.
Zmiana zostaje wprowadzona na podstawie Rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 18 marca 2020 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie ogłoszenia na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej stanu zagrożenia epidemicznego.
- To odpowiedź na apele branży transportowej - powiedział minister infrastruktury Andrzej Adamczyk.
W pozostałych przypadkach, osoby przekraczające granicę powinny wypełnić karty lokalizacyjne. Zebrane w ten sposób dane będą służyły m.in. służbom sanitarnym do kontaktu z osobami odbywającymi kwarantannę.
Źródło: Ministerstwo Infrastruktury
OPZZ przekazuje poniższe stanowisko Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w sprawie czasowego ograniczenia funkcjonowania uczelni artystycznych
Do 10 kwietnia br. obowiązuje czasowe ograniczenie funkcjonowania uczelni artystycznych w Polsce w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19. Rozporządzenie w tej sprawie, podpisane przez ministra kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotra Glińskiego, wejdzie w życie 26 marca 2020 r.
Ograniczenie funkcjonowania
Zgodnie z rozporządzeniem w okresie od 26 marca 2020 r. do 10 kwietnia 2020 r. ograniczenie funkcjonowanie uczelni artystycznych nadzorowanych przez MKiDN polega na zawieszeniu kształcenia na studiach, studiach podyplomowych i w innych formach oraz ograniczeniu obowiązku świadczenia pracy przez pracowników uczelni na ich terenie, z wyłączeniem przypadków, gdy jest to niezbędne do zapewnienia ciągłości funkcjonowania uczelni.
Kształcenie zdalne
W okresie zawieszenia kształcenia zajęcia mogą być realizowane z wykorzystaniem metod i technik kształcenia na odległość niezależnie od tego, czy zostało to przewidziane w programie tego kształcenia. Sprawdzenie efektów nauczania może odbywać się poza siedzibą uczelni – z użyciem technologii informatycznych.
Zdalny sposób kształcenia i jego weryfikacja będą mogły być stosowane po zakończeniu okresu zawieszenia, ale nie dłużej niż do 30 września 2020 r.
Zapewnienie ciągłości funkcjonowania
Organy kolegialne uczelni artystycznej oraz organy kolegialne samorządu studenckiego i samorządu doktorantów w okresie zawieszenia będą podejmować wyłącznie uchwały niezbędne do zapewnienia ciągłości funkcjonowania uczelni. Uchwały mają być podejmowane w trybie obiegowym albo za pomocą środków komunikacji elektronicznej niezależnie od tego, czy taki tryb ich podejmowania został określony w aktach wewnętrznych uczelni.
Materiały
Źródło: Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego
OPZZ przekazuje poniższe stanowisko Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego w sprawie dalszych ograniczeń działalności uczelni w związku z COVID-19
W dniu 25 marca 2020 r. znowelizowano rozporządzenie z dnia 23 marca 2020 r. w sprawie czasowego ograniczenia funkcjonowania niektórych podmiotów systemu szkolnictwa wyższego i nauki w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19.
W wyniku nowelizacji rozporządzenia gremia działające na uczelniach muszą mieć tak zorganizowaną pracę, aby nie było konieczne bezpośrednie spotykanie się ich członków. W okresie obowiązywania ograniczeń uchwały kolegiów elektorów uczelni publicznych, komisji stypendialnych, komisji i zespołów powołanych w postępowaniach w sprawach nadania stopni i tytułów prowadzonych w uczelniach oraz komisji i innych gremiów działających na podstawie statutów uczelni będą mogły być podejmowane wyłącznie za pomocą środków komunikacji elektronicznej, niezależnie od tego, czy taki tryb ich podejmowania został określony w aktach wewnętrznych uczelni lub aktach regulujących działanie tych podmiotów.
Zwracamy równocześnie uwagę, że do 10 kwietnia pracownicy uczelni (zarówno nauczyciele akademiccy, jak i pracownicy niebędący nauczycielami akademickimi) nie będą mieli obowiązku świadczenia pracy na terenie uczelni, z wyłączeniem przypadków gdy jest to niezbędne dla zapewnienia ciągłości funkcjonowania uczelni.
Uczelnie funkcjonują zdalnie, nie są zamykane.
Podkreślamy natomiast, że w uczelniach musi być zapewniona obsługa finansowa, w tym związana np. z wypłatą wynagrodzeń, obsługą specjalistycznych laboratoriów, opieką nad zwierzętami, funkcjonowaniem systemów teleinformatycznych. Również realizacji zadań związanych z systematycznym aktualizowaniem danych w systemie POL-on, które są niezbędne do podziału subwencji oraz przeprowadzenia w 2021 r. ewaluacji jakości działalności naukowej. Tam gdzie to możliwe, praca powinna być świadczona w sposób zdalny.
Respektowanie praw studentów i doktorantów
W związku z niepokojącymi sygnałami napływającymi ze środowiska studentów i doktorantów, zwracamy uwagę na potrzebę:
Zakwaterowanie w domach studenckich
W tej szczególnej sytuacji należy pamiętać o doktorantach zakwaterowanych w domach studenckich, hotelach asystenta i innych budynkach służących zakwaterowaniu doktorantów:
Rekrutacja do szkół doktorskich
Uczelnie prowadzące szkoły doktorskie, mogą przyjąć zasady rekrutacji do szkoły doktorskiej oraz regulamin szkoły doktorskiej w trybie obiegowym albo za pomocą środków komunikacji elektronicznej. Takie działanie jest możliwe niezależnie od tego, czy taki tryb ich podejmowania został określony w aktach wewnętrznych uczelni.
Materiały
Źródło: Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego
OPZZ przekazuje poniższe stanowisko Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej w sprawie dopłat do wynagrodzeń
Pracodawcy, którym na skutek pandemii koronowirusa spadły obroty, będą mogli starać się o dofinasowanie z Europejskiego Funduszu Społecznego (EFS). Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej oraz marszałkowie regionów zapewnią pieniądze na pokrycie kosztów wynagrodzeń pracowników i składek na ubezpieczenia społeczne. To jedno z rozwiązań, które znalazło się w projekcie tarczy antykryzysowej.
W rozmowach z Komisją Europejską udało nam się ustalić ogólne warunki wykorzystania pieniędzy z Europejskiego Funduszu Społecznego na refundowanie wydatków związanych z utrzymaniem miejsc pracy. Ważne było odstąpienie od wymogu powiązania tego typu wsparcia z programem szkoleniowym. W obecnej sytuacji byłby to warunek nie do spełnienia. Komisja wykazała pełne zrozumienie i z jej aprobatą wkrótce uruchomimy dopłaty – mówi Małgorzata Jarosińska-Jedynak, minister funduszy i polityki regionalnej.
Przedsiębiorcy, prowadzący jednoosobową działalność gospodarczą, ale także organizacje pozarządowe, będą mogli wnioskować o dofinansowanie z EFS na pokrycie części wynagrodzeń dla pracowników zatrudnionych zarówno na umowę o pracę, jaki i umowy cywilno-prawne, czyli na przykład umowy zlecenia, a także dla osób pracujących na rzecz rolniczych spółdzielni produkcyjnych.
To trudny moment dla każdego z nas, ale szczególnie dla osób prowadzących własne firmy. Pokrycie kosztów utrzymania pracowników to jedno z największych wyzwań, z którym w ostatnich dniach muszą się zmierzyć pracodawcy. We wzburzonej przez pandemię sytuacji rzucamy im koło ratunkowe. Będą mogli starać się o dofinansowanie unijne i tym samym utrzymać na powierzchni swoje firmy wraz z załogą, która otrzyma wynagrodzenie mimo przestoju w pracy. Szacujemy, że na ten cel uda się wygospodarować co najmniej 1,5 miliarda złotych z Europejskiego Funduszy Społecznego – podkreśla minister Małgorzata Jarosińska-Jedynak.
Pieniądze będą pochodziły z zarządzanego przez Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej programu "Wiedza Edukacja Rozwój" oraz programów regionalnych, za które odpowiadają marszałkowie województw. Pracodawcy będą mogli ubiegać się o wsparcie, jeżeli z powodu pandemii wartość ich obrotów spadła o co najmniej 30 procent. W takiej sytuacji będą mogli wnioskować o dofinansowanie unijne pokrywające 50 procent minimalnego wynagrodzenia pracowników. W przypadku, kiedy obroty spadną o połowę, pracodawca może starać się o środki, które w 70 procentach pokryją koszty minimalnego wynagrodzenia za pracę. O wsparcie w wysokości 90 procent minimalnego wynagrodzenia na każdego pracownika mogą starać się pracodawcy, w których obroty spadły o co najmniej 80 procent.
Pomoc będzie mogła zostać przyznana na okres nie dłuższy niż 3 miesiące i będzie wypłacana co miesiąc.
Przedsiębiorcy, osoby samozatrudnione oraz organizacje pozarządowe, które uzyskają wsparcie z Europejskiego Funduszu Społecznego będą zobowiązani do utrzymania zatrudnienia pracowników lub dalszego prowadzenia działalności przez okres dofinansowania oraz taki sam czas po jego zakończeniu. To oznacza wsparcie dla stabilności zatrudnienia nawet do pół roku.
Dążymy do tego, by program wystartował jak najwcześniej po przyjęciu tarczy antyktryzysowej. Zakładamy, że nastąpi to w I połowie kwietnia. Wnioski o dofinansowanie będą przyjmować powiatowe urzędy pracy. Pieniądze będą wypłacane z Funduszu Pracy, a następnie Europejski Fundusz Społeczny będzie refundował te koszty.
Źródło: Ministerstwa Funduszy i Polityki
OPZZ przekazuje poniższe stanowisko Ministerstwa Sportu
w sprawie zakazu organizacji imprez sportowych
W związku z rozporządzeniem Ministra Zdrowia z dnia 20 marca br. w sprawie ogłoszenia na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej stanu epidemii (oraz jego nowelizacją z dnia 24 marca br.) Ministerstwo Sportu informuje, że w dalszym ciągu w niezmienionym kształcie obowiązuje zakaz prowadzenia przez przedsiębiorców w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 6 marca 2018 r. – Prawo przedsiębiorców oraz przez inne podmioty, działalności związanej ze sportem, rozrywkowej i rekreacyjnej (ujętą w Polskiej Klasyfikacji Działalności w dziale 93.0) polegający m.in. na zakazie :
1) prowadzenia obiektów sportowych na otwartym powietrzu lub obiektów sportowych halowych ( w tym stadionów, torów wyścigowych, basenów, pól golfowych, torów do gry w kręgle, siłowni, i pozostałych obiektów sportowych i rekreacyjnych),
2) działalności drużyn i klubów sportowych,
3) działalności w zakresie organizowania, promowania, sponsorowania i zarządzana imprezami sportowymi,
4) działalności centrów i klubów fitness oraz innych obiektów służących poprawie kondycji fizycznej i kulturystyce,
5) działalności związanej z organizacją lig sportowych,
6) działalności indywidualnych sportowców i sędziów,
7) działalności rekreacyjnej na obiektach lub świadczenia usług w zakresie zaspokajania potrzeb rekreacyjnych ( m.in. organizowanie różnych atrakcji rozrywkowych i rekreacyjnych, takich jak: zjazdy wodne, gry, pokazy, wystawy tematyczne i imprezy plenerowe, włączając festyny, działalność wesołych miasteczek i parków rozrywki, obsługa stoków narciarskich, wypożyczanie sprzętu rekreacyjnego, dyskoteki, sale taneczne, i inne imprezy rekreacyjne).
Zakaz będzie obowiązywał do odwołania. Poszczególne rodzaje działalności objętej zakazem zawarte są w dziale Polskiej Klasyfikacji Działalności.
Koronawirus – rząd wprowadza nowe zasady bezpieczeństwa
Od 25 marca br. do 11 kwietnia br. – obowiązuje zakaz przemieszczania się osób, z wyjątkiem przemieszczania się w celu:
1) wykonywania czynności zawodowych,
2) zaspokajania niezbędnych potrzeb związanych z bieżącymi sprawami życia codziennego udanie się do podmiotu leczniczego, zakupy spożywcze),
3) wykonywania ochotniczo i bez wynagrodzenia świadczeń na rzecz przeciwdziałania skutkom COVID-19,
4) sprawowania lub uczestniczenia w sprawowaniu kultu religijnego, w tym czynności lub obrzędów religijnych.
Nowe przepisy zakazują także wszelkich zgromadzeń, spotkań, imprez czy zebrań ( za wyjątkiem spotkań i zebrań związanych z wykonywaniem czynności zawodowych lub zadań służbowych)– w tym także ograniczenia wszelkich aktywności o charakterze sportowym (dopuszczalnych przy zachowaniu wprowadzonych ograniczeń – najlepiej w odosobnieniu w warunkach domowych).
Źródło: Ministerstwo Sportu
OPZZ przekazuje poniższe stanowisko Ministerstwa Obrony Narodowej w sprawie działań podejmowanych przez wojsko
5235 żołnierzy i pracowników wojska oraz 836 jednostek sprzętu będzie dziś zaangażowanych w walkę z koronawirusem. 1460 żołnierzy wspiera Straż Graniczną i Policję w ochronie granicy.
Od poniedziałku żołnierze współpracują ze Strażą Graniczną i Policją na granicy Polski. Wojsko cały czas pomaga osobom starszym i objętym kwarantanną. Ruszają również kolejne akcje krwiodawstwa. 23 marca w walkę ze skutkami koronawirusa zaangażowanych było 4968 żołnierzy i pracowników wojska. Ponad 1800 żołnierzy wspierało Straż Graniczną i Policję w ochronie granic. We wtorek na terenie całej Polski zadania wykonywało ponad 4700 żołnierzy oraz pracowników cywilnych.
***
Przez cały weekend żołnierze pomagali służbom w walce z koronawirusem. W sobotę, 21 marca 3379 żołnierzy Wojska Polskiego i pracowników wojska było zaangażowanych m. in. w działania wspierające Straż Graniczną i Policję w ochronie granic. Wojsko do realizacji swoich zadań na terenie całego kraju wydzieliło 545 jednostek sprzętu. W sobotę odbyły się również akcje krwiodawstwa organizowane przez jednostki wojskowe i szkoły oficerskie. W niedzielę, 22 marca w walkę z koronawirusem zaangażowanych było 4048 żołnierzy i pracowników wojska. Żołnierze oprócz wpierania funkcjonariuszy na granicy, tak jak każdego dnia pomagali również osobom starszym, kontrolowali przestrzeganie kwarantanny oraz oddawali krew.
***
W piątek 20 marca ponad 2700 żołnierzy było zaangażowanych w walkę z koronawirusem. Wojsko Polskie pomagało Straży Granicznej i Policji w ochronie granic oraz wspierało kombatantów.
***
19 marca ponad 2600 żołnierzy wraz ze sprzętem było zaangażowanych w walkę z koronawirusem. Prawie 1500 z nich wspierało funkcjonariuszy Straży Granicznej i Policji w ochronie granicy. Zorganizowane zostały także pierwsze akcje honorowego krwiodawstwa wśród żołnierzy.
***
Ponad 2100 żołnierzy wraz ze sprzętem było w środę zaangażowanych w walkę z koronawirusem. Żołnierze między innymi wspierali służby podległe Ministerstwu Spraw Wewnętrznych i Administracji w ochronie granic, pomagali osobom w kwarantannie oraz w transporcie medykamentów do szpitali.
18 marca Wojska Obrony Terytorialnej na polecenie ministra obrony narodowej uruchomiły pod numerem telefonu 800 100 102 specjalną, całodobową i bezpłatną infolinię ze wsparciem psychologicznym dla osób znajdujących się w kryzysie związanym z kwarantanną lub leczeniem SARS-CoV-2. Specjalistyczna pomoc udzielana jest przez psychologów wojskowych WOT.
Pracę rozpoczęło także przygotowane przez Wojsko Polskie mobilne laboratorium rozpoznania biologicznego. Jest w stanie wykonać do 120 testów na koronawirusa dziennie.
***
17 marca w pomoc m. in. służbom podległym Ministerstwu Spraw Wewnętrznych i Administracji zaangażowanych było na terenie całego kraju 2391 żołnierzy Wojska Polskiego. Żołnierze Wojska Polskiego - żołnierze wojsk operacyjnych i terytorialsi wspierali służby na przejściach granicznych, ale także zaangażowani byli w dostarczanie żywności i leków osobom starszym i tym, którzy zostali objęci kwarantanną. Wojsko w swoich działaniach w walce przeciw rozprzestrzenianiu się koronowisrusa wykorzystywało 490 jednostek sprzętu.
We wtorek 17 marca, żołnierze 10 Śląskiej Brygady Obrony Terytorialnej dostarczyli do szpitala w Starachowicach respiratory. Do żołnierzy, którzy od kilku dni wspierają służby na granicach dołączyli we wtorek także żołnierze 8 Koszalińskiego Pułku Przeciwlotniczego. Wspólnie z funkcjonariuszami Straży Granicznej 60 żołnierzy patroluje granicę w Świnoujściu.
We wtorek Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej zwrócił się do żołnierzy z prośbą o przyłączenie się do akcji honorowego krwiodawstwa. - Zbiórka jest dobrowolna, z zachowaniem wszelkich zasad bezpieczeństwa – poinformował szef MON.
16 marca Mariusz Błaszczak podjął decyzję o zaangażowaniu podchorążych w działania mające na celu powstrzymanie rozprzestrzeniania się koronawirusa. Zakres działań będzie obejmował zaopatrzenie w żywność i leki dla osób potrzebujących, w tym dla osób objętych kwarantanną. Dodatkowo, podchorążowie Wojskowej Akademii Technicznej, w razie potrzeby, udzielać będą wsparcia technicznego administracji oraz samorządów w zakresie uruchamiania usług zdalnych.
Wojsko jest przygotowane na różne sytuacje związane z występowaniem koronawirusa na terenie Polski i wspiera cywilny system ochrony zdrowia.
Współdziałamy z innymi służbami i Ministerstwem Zdrowia, aby maksymalnie ograniczyć zagrożenie dla obywateli i żołnierzy. W sztabie kryzysowym Ministerstwa Zdrowia są oddelegowani w trybie 24 h oficerowie łącznikowi Dowództwa Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych. Dotychczas wszczęte procedury działają modelowo.
W resorcie obrony narodowej oraz jednostkach Wojska Polskiego prowadzimy działania ograniczające możliwość rozprzestrzeniania się koronawirusa wśród żołnierzy i pracowników oraz żołnierzy i pracowników wojsk obcych.
Gotowość i zebezpieczenie
Utrzymujemy w stałej gotowości 14 wojskowych szpitali i 5 ośrodków medycyny prewencyjnej. Wojskowym i cywilnym instytucjom leczniczym oraz jednostkom wojskowym przekazujemy sprzęt ochrony indywidualnej i środki dezynfekcyjne, które udostępnia Agencja Rezerw Materiałowych dla zabepieczenia działań przeciwepidemicznych.
Jednostki wojskowe posiadają niezbędną ilość środków dezynfekujących.
Ośrodek Diagnostyki i Zwalczania Zagrożeń Biologicznych w Puławach Wojskowego Instytutu Higieny i Epidemiologii może wykonać 350 testów dziennie umożliwiających wykrywanie koronawirusa.
W każdym województwie działają wojskowe zgrupowania zadaniowe, które – w razie potrzeby – mogą udzielić wsparcia Ministerstwu Zdrowia. Mają one do dyspozycji:
- kilkadziesiąt pojazdów sanitarnych i mikrobusów
- 10 dezynfekcyjnych zespołów zadaniowych
- mobilne zespoły medyczne i gotowi do wsparcia lekarze, pielęgniarki i ratownicy medyczni
- kontenerowy szpital polowy we Wrocławiu wyposażony w 100 łóżek przeznaczony do kwarantanny i udzielania pomocy potrzebującym
- budynek we Wrocławiu wyposażony w 200 łóżek do przeprowadzania kwarantanny
- siły powietrzne – w razie potrzeby – dysponują samolotami i śmigłowcami do ewakuacji medycznej
Wojska Obrony Terytorialnej są zaangażowane w działania prewencyjne związane z prowadzonymi kontrolami na granicy państwa. Wspierają działania administracji publicznej w punktach kontrolnych oraz zabezpieczeniu transportu. Na 14 lotniskach pomagają przy pomiarze temperatury oraz gromadzeniu i segregacji kart lokalizacyjnych pasażerów przylatujących do Polski. Ponadto Terytorialsi kontaktują się telefonicznie z weteranami i sprawdzają jakiej pomocy mogą im udzielić, aby ograniczyć możliwość narażenia osób starszych na zakażenie.
1100 żołnierzy WOT z uprawnieniami do pierwszej pomocy oraz m. in. ratowników medycznych, którzy na co dzień nie pracują w służbie zdrowia, pozostają w gotowości aby pomagać w walce z koronawirusem. Minister obrony narodowej polecił WOT zorganizowanie zdalnej pomocy psychologicznej dla osób w kwarantannie.
Od północy z 14 na 15 marca 1000 żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej w systemie zmianowym wspiera Straż Graniczną na 67 przejściach granicznych w Polsce. Żołnierze wspólnie z funkcjonariuszami patrolują odcinki granicy oraz pełnią służbę na punktach kontrolnych.
Profilaktyka i monitoring
W wojsku wprowadzono zalecenia Głównego Inspektora Sanitarnego Wojska Polskiego . Dotyczą one stosowania zasad higieny, ograniczenia lub wstrzymania udziału w szkoleniach oraz w imprezach masowych, ograniczenia lub całkowitego wstrzymania wyjazdów w rejony dużego ryzyka zachorowań, prowadzenia działań informacyjnych z zakresu profilaktyki.
Żołnierze, funkcjonariusze i pracownicy przybywający do Polski z zagranicy wypełniają formularz wywiadu epidemiologicznego. Na jego podstawie podejmowane są kroki profilaktyczne w postaci nadzoru lub objęcia kwarantanną.
Żołnierze przetransportowali i przekazali dwadzieścia siedem kontenerów mieszkalnych oraz trzy kontenery sanitarne do Wrocławia. Skierowano również trzy kontenery mieszkalne na drogowe przejścia graniczne z Republiką Czeską. Dostarczono środki dezynfekcyjne przeznaczone dla powracających z misji, a do placówek medycznych przekazano środki ochronne (maseczki i kombinezony). Regionalne Bazy Logistyczne zabezpieczają siły i środki do przewozu osób z podejrzeniem zakażenia 2019-nCoV do szpitali zakaźnych lub miejsc kwarantanny. Ponadto utrzymywane są w gotowości do użycia samochody sanitarne oraz mikrobusy i autobusy.
Wojewódzkie Sztaby Wojskowe we współpracy z władzami samorządowymi monitorują sytuację epidemiologiczną.
Wstrzymano przedsięwzięcia rekrutacjne w ramach akcji „Zostań żołnierzem Rzeczypospolitej” a także zajęcia w uczelniach i szkołach podległych MON. Ćwiczenia żołnierzy rezerwy, zaplanowane do końca maja, przełożono na późniejszy termin.
Wojsko Polskie od samego początku było zaangażowane w zapewnienie bezpieczeństwa związanego z zagrożeniem rozwoju koronawirusa w kraju. Wojskowe samoloty przetransportowały polskich obywateli wracających z chińskiego Wuhan. Na bazie szpitala wojskowego we Wrocławiu zorganizowaliśmy zabezpieczenie medyczne gdzie osoby powracające poddane były kwarantannie oraz objęte specjalistyczną opieką i niezbędną diagnostyką. SZ RP jako pierwsze podjęły działania profilaktyczne i zdobyły doświadczenie w walce z koronawirusem.
Sytuacja jest dynamiczna i wojsko maksymalnie szybko dostosowuje się do nowych wyzwań i potrzeb. Dotychczas wszczęte procedury (nie tylko w wojsku) działają modelowo. Wszystkie służby współdziałają, aby maksymalnie ograniczyć zagrożenie dla obywateli. Stale monitorują sytuację. O kolejnych działaniach będziemy informować na bieżąco.
Żołnierze z państw sojuszniczych przybywający do naszego kraju, m.in. w ramach ćwiczenia DEFENDER-Europe 20, przed przekroczeniem granicy wypełniają ankietę dot. stanu zdrowia. Żołnierze przebywający na terenie Polski już od dłuższego czasu są objęci obowiązkiem przekazania wypełnionych ankiet w ciągu 24 godzin. Wyniki ankiet są podstawą do podjęcia dalszych działań.
Działajmy razem przeciwko koronawirusowi!
Przez najbliższy czas musimy zrobić wszystko, aby zapobiec szybkiemu rozprzestrzenianiu się koronawirusa w Polsce. Stąd szerokie działania rządu – takie jak zawieszenie zajęć w szkołach, przedszkolach, żłobkach i na uczelniach. Odwołanie imprez masowych. Jest to możliwe dzięki specustawie w sprawie przeciwdziałania koronawirusa.
Wiele jednak zależy od Ciebie!
• Unikaj skupisk ludzkich, jeśli możesz – udaj się na pracę zdalną.
• Myj często ręce, nie dotykaj bez potrzeby twarzy.
• Zwracaj uwagę innym na właściwe zachowania!
Wszystkie niezbędne i wiarygodne informacje można znaleźć na: gov.pl/koronawirus.
Źródło: Ministerstwo Obrony Narodowej
Ogólnopolskie Porozumienie Związków Zawodowych wyjaśnia jak należy interpretować przepisy dotyczące zakazu przemieszczania się, które obowiązują nas wszystkich od 25 marca 2020 r.
Zgodnie z obowiązującymi aktualnie przepisami wyjść z domu możemy w niezbędnych sprawach życia codziennego. Oznacza to, że wychodzić można nie tylko do pracy, ale również do sklepu, apteki. Dozwolony jest również wolontariat w walce z koronawirusem. Nie muszą się więc martwić osoby opiekujące się starszymi, niepełnosprawnymi. Wyjście na spacer z psem również jest dozwolone.
Ograniczenia dotyczą również komunikacji miejskiej. Tramwaje oraz autobusy kursują zgodnie z rozkładem świątecznym. Podkreślić należy, że w środkach komunikacji miejskiej może być zajęta połowa miejsc siedzących.
Reasumując do nowych obostrzeń należy:
OPZZ przypomina, że poza wprowadzaniem ograniczeń należy podjąć konkretne działania antykryzysowe. Przypominamy, że Sejm przyjął w głosowaniu projekt ustawy nazwanej "Tarczą Antykryzysową". Niestety, ku naszemu rozczarowaniu jej treść nie jest zgodna z oczekiwaniami polskiego społeczeństwa, zwłaszcza środowiska pracowniczego. Wiele zapisów jest bardzo mocno kontrowersyjna. W tej kwestii wielokrotnie wysyłane były pisma do szefów klubów parlamentarnych w propozycjami naszych poprawek, które w żadnym aspekcie nie zostały wzięte pod uwagę. Teraz ostatnia szansa na "normalność" jest w rękach Senatorów. Wzywamy ich do wnikliwej lektury propozycji naszych poprawek i wyciągnięcia daleko idących wniosków! W tej sprawie zostało wysłane pismo do Marszałka Senatu - Tomasza Grodzkiego:
OPZZ przekazuje poniższe stanowisko Ministerstwa Infrastruktury w sprawie przekraczania granicy przez pracowników kolei w towarowym ruchu transgranicznym
Obsada pociągów międzynarodowych oraz pracownicy niezbędni do wykonywania usług przewozu towarów w ramach międzynarodowego transportu kolejowego są zwolnieni z obowiązku 14-dniowej kwarantanny. Minister Zdrowia doprecyzował zapis rozporządzenia ws. ogłoszenia na obszarze RP stanu epidemii, dotyczący przekraczania granicy przez pracowników kolei w towarowym ruchu transgranicznym.
Obowiązku kwarantanny nie stosuje się w przypadku przekraczania granicy Rzeczpospolitej Polskiej przez obsadę pociągu (o której mowa w § 21 ust. 1 rozporządzenia Ministra Infrastruktury w sprawie ogólnych warunków prowadzenia ruchu kolejowego i sygnalizacji) oraz innych pracowników niezbędnych do wykonywania usług przewozu towarowego w ramach międzynarodowego transportu kolejowego, wykonujących czynności zawodowe w Polsce lub państwie sąsiadującym. Zwolnienie z obowiązku kwarantanny następuje na podstawie listy stanowiącej wykaz tych osób przekazanej przez przewoźnika do Prezesa Urzędu Transportu Kolejowego, który przekazuje ją do Komendanta Głównego Straży Granicznej.
Aktualne są listy pracowników przekazanych uprzednio przez przewoźników do Straży Granicznej. W przypadku aktualizacji list pracowników przekraczających granicę, przewoźnik powinien poinformować o wszystkich nowych okolicznościach jednocześnie:
Wyłączenie pracowników kolei z obowiązku kwarantanny ma na celu utrzymanie międzynarodowych przewozów towarowych. Z informacji uzyskanych od przewoźników wynika, że ruch na granicach cały czas odbywa się płynnie.
Źródło: Ministerstwo Infrastruktury
OPZZ przekazuje poniższe stanowisko Głównego Inspektora Sanitarnego w sprawie zasad dotyczących opuszczania kwarantanny
Kwarantanna – 14 dni
Główny Inspektorat Sanitarny przypomina zasady dotyczące opuszczania kwarantanny.
Kwarantanna nakładana jest na okres 14 dni. Decyzja o kwarantannie wynika z: a) tytułu przekroczenia granicy po 15 marca 2020 r. albo b) może być przekazana ustnie przez pracownika sanepidu.
W przypadku wątpliwości dotyczących prawidłowości dotyczących dat kwarantanny związanej z powrotem do kraju po 15 marca, należy kontaktować się z urzędem wojewódzkim.
Po dacie zakończenia kwarantanny, w przypadku braku objawów COVID-19, obywatel automatycznie może wrócić do pracy. Nie jest wymagane dodatkowe zaświadczenie od sanepidu.
Źródło: https://gis.gov.pl/
OPZZ przekazuje poniższe stanowisko Ministerstwa Aktywów Państwowych
w sprawie sytuacji w spółkach węglowych
Ministerstwo Aktywów Państwowych przed wprowadzeniem stanu epidemii, a wcześniej stanu zagrożenia epidemicznego zobowiązało spółki górnicze do podjęcia działań związanych z ograniczeniem rozprzestrzeniania się koronawirusa Covid-19.
Zobowiązałem wszystkie spółki górnicze do podjęcia zdecydowanych działań zmierzających do ograniczenia ryzyka związanego z możliwością przeniesienia i rozprzestrzeniania koronawirusa - powiedział Adam Gawęda Sekretarz Stanu w MAP i Pełnomocnik Rządu ds. Restrukturyzacji Górnictwa Węgla Kamiennego.
Spółki zgodnie z zaleceniem wiceministra wprowadziły nowe zasady organizacji pracy w kopalniach i zakładach górniczych. Do takich działań należy zaliczyć m.in.: ograniczenie do niezbędnego minimum wszelkiego rodzaju odpraw, spotkań i narad; prowadzenie ciągłej akcji informacyjnej w zakresie właściwego sposobu postępowania; pomiar temperatury pracownikom przychodzącym do pracy; utworzenie listy pracowników niezbędnych do zapewnienia minimalnego ruchu zakładu górniczego; sprawowanie szczegółowego nadzoru nad zaopatrzeniem pracowników w środki ochrony osobistej, informowanie pracowników powracających z zagranicy o obowiązku kontaktu ze Stacją Epidemiologiczno-Sanitarną czy wyznaczenie specjalnych miejsc dla osób podejrzanych o zarażenie. Jednocześnie na wszystkich kopalniach wyznaczono koordynatorów, którzy mają obowiązek informowania biura BHP w centralach o każdym zdarzeniu mogącym mieć wpływ na wzrost zagrożenia.
Sytuacja związana ze stanem epidemii koronawirusa obliguje zarządy spółek do podejmowania ciągłych działań zapobiegawczych i czasami trudnych decyzji – powiedział wiceminister Adam Gawęda.
Spółki górnicze powołały sztaby kryzysowe, które decydują o dalszym postępowaniu wewnątrz spółki, wprowadzaniu ograniczeń i zmian w zakresie organizacji pracy oraz zapewnieniu właściwej ilość środków ochrony osobistej i dezynfekcji.
Wiceminister mocno podkreślił, że każda kopalnia ma swoją specyfikę, uwarunkowania techniczno ruchowe oraz różny poziom zagrożeń, dlatego organizacja pracy i sposoby zabezpieczenia zakładów górniczych będą pozostawały w gestii dyrektorów kopalń - Kierowników Ruchu Zakładów Górniczych .
W przypadku zaistnienia szczególnej sytuacji, dla zachowania bezpieczeństwa, rozważane jest też skoszarowanie osób o szczególnych kwalifikacjach, w tym pracowników obsługi urządzeń szybowych, dyspozytorni oraz specjalistów, czy osób posiadających odpowiednie uprawnienia.
W skali kopalni jest to od kilkudziesięciu do stu kilkudziesięciu pracowników. Takie przypadki będą rozpatrywane przez zarządy spółek na podstawie wniosku dyrektora kopalni. Skoszarowaniu nie podlegałaby załoga związana bezpośrednio z produkcją.
Na posiedzeniu specjalnego zespołu ds. zagrożeń uzgodniliśmy ramowe wytyczne dla wszystkich spółek górniczych. Jednak szczegółowe zasady organizacji pracy poszczególnych kopalń i zakładów górniczych określają dyrektorzy kopalń przy akceptacji zarządów spółek - dodał wiceminister Gawęda.
W ostatnich dniach Jastrzębska Spółka Węglowa na posiedzeniu sztabu kryzysowego przyjęła nowe zasady organizacji przechodząc z systemu cztero na trzy zmianowy z równoczesnym dostosowaniem czasu pracy do potrzebnych przerw na dezynfekcję łaźni czy lampowni.
Jest to decyzja poprzedzona pogłębioną analizą oraz wymuszona sytuacją poszczególnych kopalń. Podkreślam, każda ze spółek górniczych ma swoje uwarunkowania i jest inna. Dlatego to właśnie sztaby kryzysowe mają kompetencje do podejmowania wiążących decyzji i działań w spółce, zmierzających do ograniczenia ryzyka rozprzestrzenienia się koronawirusa - powiedział Adam Gawęda, Sekretarz Stanu w MAP.
Sztaby kryzysowe powołane w spółkach górniczych na bieżąco informują Ministerstwo Aktywów Państwowych o podejmowanych działaniach. Ministerstwo podkreśla, że kierownictwo resortu jest w stałym kontakcie z zarządami spółek.
W dobie kryzysu związanego z epidemią koronawirusa niezwykle ważna jest szybka i zdecydowana reakcja. Bardzo dziękuję wszystkim pracownikom, kadrze kierowniczej i zarządom spółek za ogromną odpowiedzialność i zaangażowanie w działania na rzecz zapewnienia bezpieczeństwa górników i kopalń - powiedział Adam Gawęda, Sekretarz Stanu w MAP i Pełnomocnik Rządu ds. Restrukturyzacji Górnictwa Węgla Kamiennego".
Źródło: Ministerstwo Aktywów Państwowych
OPZZ przekazuje poniższe stanowisko Głównego Inspektora Sanitarnego w sprawie „przeciwwirusowych” produktów spożywczych
W przestrzeni publicznej, w szczególności w Internecie pojawia się coraz więcej ofert produktów o sugerowanych właściwościach przeciwwirusowych lub chroniących przed zarażeniem SARS-Cov-2. Wiele z nich dotyczy suplementów diety. Ostrzegamy przed korzystaniem z takich ofert.
Suplementy diety stanowią skoncentrowane źródło witamin lub składników mineralnych lub innych substancji wykazujących efekt odżywczy lub inny fizjologiczny.
Ich celem jest uzupełnienie normalnej diety, nie przechodzą badań klinicznych i nie posiadają potwierdzonego w badaniach działania farmakologicznego.
Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 r. w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności stanowi, że informacje na temat żywności nie mogą wprowadzać w błąd, w szczególności: co do właściwości środka spożywczego, a w szczególności co do jego charakteru, tożsamości, właściwości, składu, ilości, trwałości, kraju lub miejsca pochodzenia, metod wytwarzania lub produkcji.
Informacje na temat żywności muszą być rzetelne, jasne i łatwe do zrozumienia dla konsumenta. Dlatego też znakowanie, prezentacja i reklama nie mogą przypisywać jakiemukolwiek środkowi spożywczemu właściwości zapobiegania chorobom lub leczenia chorób ludzi bądź też odwoływać się do takich właściwości.
Właściwości lecznicze może wykazywać tylko produkt leczniczy, którego definicję zawiera ustawa – Prawo farmaceutyczne: „produktem leczniczym jest substancja lub mieszanina substancji, przedstawiana jako posiadająca właściwości zapobiegania lub leczenia chorób występujących u ludzi lub zwierząt lub podawana w celu postawienia diagnozy lub w celu przywrócenia, poprawienia lub modyfikacji fizjologicznych funkcji organizmu poprzez działanie farmakologiczne, immunologiczne lub metaboliczne” .
Zgodnie z ww. przepisami, do produktu spełniającego jednocześnie kryteria produktu leczniczego oraz kryteria innego rodzaju produktu, w szczególności suplementu diety, kosmetyku lub wyrobu medycznego, określone odrębnymi przepisami, stosuje się przepisy ustawy Prawa Farmaceutycznego.
Podsumowując – wskazywanie w oznakowaniu, prezentacji czy reklamie środków spożywczych, w tym suplementów diety na ich właściwości lecznicze (takie jak np.: działanie przeciwwirusowe, leczenie grypy, ochrona przed zarażeniem SARS-Cov-2, leczenie infekcji COVID-19) stanowi naruszenie prawa i nie znajduje oparcia w medycynie opartej na faktach.
W okresie ograniczenia aktywności zawodowej i społecznej, kwarantanny oraz w związku z narażeniem na infekcje ma nasze prozdrowotne zachowanie – zdrowa dieta, odpowiednia długość snu, odpoczynek, rekreacja.
Właśnie stosowanie zrównoważonej, urozmaiconej oraz zdrowej diety jest jednym z ważnych czynników zachowania dobrego stanu zdrowia.
Suplementacja może być stosowana u osób cierpiących na niedobory poszczególnych witamin lub składników mineralnych lub w przypadku, kiedy z dietą nie są dostarczane wystarczające ilości witamin i składników mineralnych, nie zastąpi ona jednak zdrowego odżywiania ani leczenia.
Źródło: https://gis.gov.pl/OPZZ przekazuje poniższe stanowisko Ministerstwa Edukacji Narodowej w sprawie funkcjonowania Wiodących Ośrodków Koordynacyjno-Rehabilitacyjno-Opiekuńczych w okresie obowiązywania czasowego ograniczenia funkcjonowania jednostek systemu oświaty
Zadania wiodących ośrodków koordynacyjno-rehabilitacyjno-opiekuńczych (WOKRO) nie zostały zawieszone. Za organizację zajęć odpowiada dyrektor placówki.
Organizacja zajęć w ośrodkach
Sposób organizacji zajęć w ośrodkach może być realizowany zgodnie z przepisami rozporządzenia Ministra Edukacji z dnia 20 marca 2020 r. w sprawie szczególnych rozwiązań w okresie czasowego ograniczenia funkcjonowania jednostek systemu oświaty w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19 (Dz.U. poz. 493).
Jednym z zadań ośrodka jest organizowanie wczesnego wspomagania rozwoju w wymiarze do 5 godzin tygodniowo dla danego dziecka na warunkach i w formach określonych w przepisach rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 24 sierpnia 2017 r. w sprawie organizowania wczesnego wspomagania rozwoju dzieci (Dz. U. poz. 1635) oraz w zależności od potrzeb dziecka dodatkowych usług terapeutów, fizjoterapeutów, psychologów, pedagogów, logopedów i innych specjalistów.
Uczestnictwo dzieci i rodziców we wspomnianych formach wsparcia nie jest obligatoryjne. Należy zatem uzgodnić z rodzicami możliwość uczestniczenia w zajęciach organizowanych na odległość.
Zajęcia na odległość
W przypadku podjęcia działań ośrodka w formie zdalnej, godziny wypracowane przez osoby prowadzące zajęcia będą traktowane jako godziny bezpośredniej pracy z dziećmi. Zostaną wówczas przyjęte oraz rozliczone na podstawie informacji zawartych w sprawozdaniach z realizacji zadania za 2020 r.
Poradnik dotyczący zdalnej nauki
Chcąc wesprzeć organizację tego procesu nauczania na odległość, opracowaliśmy poradnik zawierający wskazówki oraz inspiracje, jak prowadzić zajęcia zdalnie również w zakresie wczesnego wspomagania rozwoju dziecka.
Poradnik jest dostępny tu https://www.gov.pl/web/edukacja/ksztalcenie-na-odleglosc--poradnik-dla-szkol
Wiodące Ośrodki Koordynacyjno-Rehabilitacyjno-Opiekuńcze prowadzą działalność z zakresu administracji rządowej, wynikającą z programu kompleksowego wsparcia dla rodzin „Za życiem”, stanowiącego załącznik do uchwały Nr 160 Rady Ministrów z dnia 20 grudnia 2016 r. w sprawie programu kompleksowego wsparcia dla rodzin „Za życiem” (M. P. poz. 1250), realizowanych na podstawie porozumień podpisanych pomiędzy MEN a jednostkami samorządu terytorialnego
Źródło: Ministerstwo Edukacji Narodowej
OPZZ publikuje informacje dotyczących kolejnych ograniczeń. Nowe zasady obowiązują od 1 kwietnia 2020 r. do odwołania
Wprowadzamy kolejne ograniczenia w związku z koronawirusem. Od 1 kwietnia do odwołania każda osoba do 18 roku życia z domu wyjdzie tylko pod opieką dorosłego opiekuna, a parki, bulwary, czy plaże będą zamknięte. Za złamanie zakazów grozi kara od 5 do nawet 30 tys. zł. Oprócz tego zmieniamy zasady robienia zakupów w sklepach stacjonarnych i zawieszamy działalność salonów fryzjerskich, kosmetycznych i tatuaży. Co jeszcze się zmienia?
Żeby opanować rozprzestrzenianie się wirusa w Polsce, jesteśmy zmuszeni podjąć kolejne kroki. Większość Polaków stosuje się do wydawanych zaleceń, jednak wciąż zdarzają się sytuacje, które narażają nas wszystkich na ryzyko zarażenia. Przykłady z innych krajów pokazują, że kluczem do ograniczenia zakażeń jest maksymalne ograniczenie kontaktów. Za wszelką cenę musimy zahamować tempo, w jakim dochodzi do dalszej transmisji wirusa. Bądźmy ostrożni i stosujmy się do nowych zasad!
Zwłaszcza, że największa fala zachorowań przed nami.
Zwłaszcza, że za złamanie zasad grozi grzywna w wysokości od 5 tys. do 30 tysięcy złotych.
Ograniczenia w liczbie klientów w sklepach, na targach, na poczcie (od 1.04.2020 r.)
Do każdego sklepu (zarówno małego, jak i wielkopowierzchniowego), a także do każdego lokalu usługowego może wejść maksymalnie tyle osób, ile wynosi iloczyn liczby wszystkich kas i liczby 3.
PRZYKŁAD To znaczy, że jeśli w sklepie jest 5 kas, to w jednym momencie na terenie sklepu może przebywać 15 klientów.
PRZYKŁAD Jeśli w banku są 3 stanowiska obsługi, to w jednym momencie na terenie banku może przebywać 9 osób.
Ważne! Liczy się ogólna liczba kas, a nie tych, które są czynne.
Podobne zaostrzenia dotkną także targów, straganów i bazarków. Z tą różnicą, że liczba osób przebywających na targu nie może być większa niż trzykrotność liczby punktów handlowych.
PRZYKŁAD Jeśli więc na osiedlowym bazarze jest 20 takich punktów, to na jego terenie może przebywać w jednym momencie maksymalnie 60 klientów.
Na terenie poczty może przebywać w jednym momencie tyle osób, ile wynosi liczba okienek pocztowych pomnożona przez 2.
PRZYKŁAD Jeśli w placówce jest 5 okienek, wówczas w jednym momencie na jej terenie może przebywać 10 osób.
Ograniczenie funkcjonowania sklepów budowlanych i nowe obowiązki dla wszystkich sklepów
W weekendy wielkopowierzchniowe sklepy budowlane będą zamknięte.
Natomiast wszystkie sklepy będą się musiały dostosować do nowych, ostrzejszych zasad bezpieczeństwa:
Zamknięte hotele i inne miejsca noclegowe
Hotele i inne miejsca noclegowe (działające na zasadzie wynajmu krótkoterminowego) zostają zamknięte. Mogą one funkcjonować tylko i wyłącznie wtedy, gdy przebywają w nich osoby w kwarantannie lub izolacji, a także gdy przebywa w nich personel medyczny.
Ważne! Goście, którzy przebywają w tych obiektach w momencie wejścia w życie nowych przepisów, muszą się wykwaterować do czwartku, 2 kwietnia 2020 roku.
Nie dotyczy to jednak osób, które są w delegacji i korzystają z usług noclegowych w ramach wykonywania obowiązków służbowych. Dla tych osób hotele pozostają otwarte.
Automatyczna kwarantanna dla bliskich osób w kwarantannie (1.04.2020 r.)
Rozszerzamy listę osób, która będzie podlegała obowiązkowej kwarantannie domowej. Będą nią objęci wszyscy, którzy mieszkają z osobą kierowaną na kwarantannę. Zasady będą obowiązywały osoby, które przebywają w jednym mieszkaniu z osobami kierowanymi na kwarantannę od środy 1 kwietnia 2020.
PRZYKŁAD Jeśli więc jeden z Twoich domowników (współlokatorów) poddany zostanie kwarantannie od 1 kwietnia 2020 z powodu:
– Ty również będziesz musiał ją odbyć.
Zawieszenie rehabilitacji i zamknięcie salonów kosmetycznych i fryzjerskich
Zamknięte zostają bez wyjątków wszystkie zakłady fryzjerskie, kosmetyczne, salony tatuażu i piercingu. Tych usług nie będzie można realizować również poza salonami – np. wizyty w domach nie wchodzą w grę.
Zawieszamy również wykonywanie zabiegów rehabilitacyjnych i masaży – zarówno w placówkach publicznych, jak i prywatnych. Wyjątkiem są sytuacje, w których rehabilitacja jest bezwzględnie wymagana stanem zdrowia pacjenta.
Zakaz wychodzenia z domu osób do 18. roku życia bez opieki dorosłego
Dzieci i młodzież, które nie ukończyły 18 roku życia, nie będą mogły wyjść z domu bez opieki. Tylko obecność rodzica, opiekuna prawnego lub kogoś dorosłego usprawiedliwia ich obecność na ulicy.
W mocy nadal jednak pozostają ograniczenia w przemieszczaniu się wszystkich osób. W dalszym ciągu nie można wychodzić z domu z wyjątkiem:
Zakaz korzystania z parków, plaż, bulwarów, promenad i rowerów miejskich
Wprowadzamy także do odwołania zakaz przebywania na plażach i terenach zielonych, pełniących funkcje publiczne. Zakaz dotyczy więc parków, zieleńców, promenad, bulwarów, ogrodów botanicznych i zoologicznych, czy ogródków jordanowskich. Ostatnie doświadczenia pokazują, że są to miejsca, w których dochodzi do gromadzenia się ludzi, a tym samym – do zwiększenia szans na zakażenie.
Z tego też powodu ograniczamy możliwość korzystania z rowerów miejskich.
2 metry – minimalna odległość między pieszymi
Wprowadzamy obowiązek utrzymania co najmniej 2-metrowej odległości między pieszymi. Dotyczy to także rodzin i bliskich.
Wyłączeni z tego obowiązku będą:
Urzędy na pracy zdalnej
Instytucje publiczne swoje obowiązki będą wykonywały zdalnie. Wyjątek mogą stanowić jedynie czynności, w których praca zdalna nie gwarantuje możliwości realizacji ich kluczowych obowiązków.
Limit pasażerów również w pojazdach 9+ (od 2.04.2020 r.)
W zbiorowym transporcie publicznym obowiązuje już zasada „tyle pasażerów, ile połowa miejsc siedzących w pojeździe”. Rozszerzamy ten wymóg także na pojazdy, które mają więcej niż 9 miejsc siedzących, w tym transport niepubliczny – np. dowożących do pracy w zorganizowany sposób, czy prywatnych przewoźników.
PRZYKŁAD Jeśli w busie jest 20 miejsc, to na pokład pojazdu może jednorazowo wejść maksymalnie 10 osób.
Ważne! Ograniczenie wejdzie w życie w czwartek, 2 kwietnia 2020 roku i nie dotyczy samochodów osobowych.
Miejsca pracy – dodatkowe zabezpieczenia dla pracowników (od 2.04.2020 r.)
Pracodawcy będą musieli zapewnić dodatkowe środki bezpieczeństwa swoim pracownikom. I tak:
Ważne! Pracodawca musi zapewnić te środki bezpieczeństwa od czwartku, 2 kwietnia 2020 roku
OPZZprzekazuje poniższe stanowisko Ministerstwa Finansów w sprawie składania rocznych deklaracji PIT
Dajemy więcej czasu na złożenie rocznej deklaracji PIT, co jest szczególnie istotne dla osób prowadzących działalność gospodarczą. W ich przypadku konieczne jest bowiem samodzielne wypełnienie i przesłanie zeznania do urzędu skarbowego. W tym roku będzie można to zrobić do 31 maja.
Dla osób, które rozliczają się na drukach PIT-37 i PIT-38 (m.in. dochody z umów o pracę, dzieła, zlecenia, zysków kapitałowych) w usłudze Twój e-PIT znajduje się automatycznie przygotowane rozliczenie podatkowe. W przypadku braku aktywności zostanie ono zaakceptowane 30 kwietnia. Jeśli z tego rozliczenia będzie wynikać niedopłata podatku, to w maju urzędy skarbowe prześlą o tym informacje do poszczególnych osób.
Gdyby okazało się, że przygotowane i zaakceptowane przez administrację skarbową zeznanie trzeba skorygować, to można to zrobić po 30 kwietnia zarówno poprzez usługę Twój e-PIT, aplikację e-Deklaracje lub też w sposób tradycyjny na papierowym formularzu. Do 31 maja korygując zeznanie można również dodać lub zmienić organizację pożytku publicznego
Źródło: Ministerstwo Finansów
OPZZ przekazuje poniższe stanowisko Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego
w sprawie zwolnienia z odprowadzania tantiem organizacjom zbiorowego zarządzania
Zwolnienie z odprowadzania tantiem na rzecz organizacji zbiorowego zarządzania przewidziane w projekcie ustawy z dnia z dnia 28 marca 2020 r. o zmianie ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych oraz niektórych innych ustaw nie dotyczy nadawców radiowych, telewizyjnych czy VoD.
Zgodnie z aktualnym brzmieniem art. 15 l ustawy w wersji uchwalonej przez Sejm i przekazanej do Senatu, wstrzymanie poboru wynagrodzeń na rzecz organizacji zbiorowego zarządzania dotyczy tych przedsiębiorców, którzy świadczyli usługi w „miejscu, które umożliwia zapoznawanie się przez ich klientów z utworami lub przedmiotami praw pokrewnych. Oznacza to, że zwolnieni z opłat będą przedsiębiorcy dokonujący publicznego odtwarzania, (restauracje, sklepy, bary, salony fryzjerskie, kluby fitness itd.) oraz wyświetlania (kina), świadczący usługi w bezpośrednim kontakcie z klientem.
Zwolnienie z tantiem nie będzie dotyczyło nadawców radiowych, telewizyjnych czy VoD, ponieważ świadczą oni usługi „na odległość”, tzn. w miejscu innym niż znajdują się ich klienci, czyli widzowie i słuchacze.
Rozwiązanie zaproponowane w ustawie jest zgodne z intencją odciążenia przedsiębiorców, którzy w tej chwili mają zmniejszone dochody z uwagi na ograniczenie działalności przy zachowaniu możliwości wsparcia twórców i artystów poprzez zwiększenie reprezentacji polskich utworów na antenach radiowych i telewizyjnych, o co minister kultury i dziedzictwa narodowego apelował w liście do nadawców 18 marca 2020 r.
Naszym priorytetem jest ograniczenie skutków oddziaływania pandemii przy jednoczesnym zapewnieniu wsparcia dla szczególnie dotkniętych skutkami obecnych rygorów
grup społecznych, przedsiębiorców i twórców.
Źródło: Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego
Do 19 kwietnia przedłużone zostały wszystkie obostrzenia wprowadzone dotychczas przez rząd. Uczelnie oraz szkoły zamknięte do 26 kwietnia. Wprowadzono obowiązek zakrywania ust i nosa w przestrzeni publicznej.
9 kwietnia rząd przedłużył wszystkie dotychczasowe restrykcje. Nałożono również nowy obowiązek, czyli noszenie maseczek od 16 kwietnia.
Żłobki, przedszkola oraz szkoły pozostają zamknięte do 26 kwietnia. Egzaminy maturalne oraz ósmoklasistów nie odbędą się wcześniej niż w czerwcu. Uczniowie zostaną poinformowani o terminie na 3 tygodnie przed egzaminami.
Do 26 kwietnia wstrzymany pozostaje ruch międzynarodowy oraz zamknięte granice.
Ograniczenia imprez masowych obowiązują do odwołania.
Nadal nie ma zmian polepszających sytuację pracowniczą! OPZZ ponownie domaga się utrzymania 100% dotychczasowego wynagrodzenia pracowników i większego wsparcia dla pracujących z budżetu państwa. Apelujemy o korektę przepisów podczas prac parlamentarnych nad kolejnymi wersjami projektów ustaw i zmianę przepisów w taki sposób, aby 100% zasiłku chorobowego przysługiwało dla wszystkich pracowników ochrony zdrowia i pomocy społecznej.
OPZZ przekazuje poniższe stanowisko Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej
w sprawie antykryzysowego wsparcia z funduszy UE uzgodnione z Komisją Europejską
Komisja Europejska zaakceptowała rozporządzenie, które umożliwi udzielanie pomocy z funduszy UE w formie pożyczek, poręczeń i gwarancji na specjalnych, bardzo korzystnych, antykryzysowych warunkach. Łączna wartość wsparcia może wynieść ponad 3,5 miliarda złotych.
W obecnej sytuacji, dla wielu mikro, małych i średnich przedsiębiorców, ważne jest każde wsparcie. Nasze rozporządzenie stwarza ramy prawne do uruchomienia pomocy na nowych zasadach w ramach krajowych i regionalnych programów operacyjnych. Zgoda Komisji Europejskiej oznacza, że nie naruszamy zasad udzielania pomocy publicznej – powiedziała Małgorzata Jarosińska-Jedynak, minister funduszy i polityki regionalnej.
Chodzi o rozporządzenie w sprawie udzielania pomocy z instrumentów finansowych w ramach programów operacyjnych na lata 2014-2020 w celu wspierania polskiej gospodarki w związku z wystąpieniem pandemii COVID-19.
Umożliwi ono przedsiębiorcom uzyskanie pożyczek, poręczeń i gwarancji na bardzo atrakcyjnych warunkach.
Będą oni mogli wykorzystać fundusze europejskie nie tylko na cele inwestycyjne, ale również na kapitał obrotowy, czyli na bieżące działanie ich firm.
Pomoc będą mogli otrzymać beneficjenci środków unijnych, którzy mają trudności z realizacją swoich projektów, jak również przedsiębiorcy, którzy znaleźli się w trudnej sytuacji w związku z wystąpieniem pandemii.
Rozporządzenie w najbliższych dniach, po uzgodnieniach z Rządowym Centrum Legislacji, zostanie podpisane przez ministra funduszy i polityki regionalnej i wejdzie w życie. Jego przepisy dają możliwość łączenia pomocy, na przykład z pomocą de minimis. Wsparcie z instrumentów finansowych funduszy UE udzielane będzie przy zachowaniu minimum formalności, nawet na 6 lat.
Źródło: Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej
OPZZ przekazuje poniższe stanowisko Ministerstwa Finansów
w sprawie europejskich propozycji wsparcia w związku z COVID-19
W trakcie posiedzenia Eurogrupy w formacie inkluzywnym ministrowie finansów podsumowali prace podejmowane w UE w celu złagodzenia skutków kryzysu wywołanego pandemią COVID-19. Omówili także możliwe dalsze kroki i inicjatywy, które mogłyby być wykorzystane do ochrony gospodarek państw członkowskich, także w okresie wychodzenia z kryzysu. Przygotowanie takich propozycji stanowi realizację zobowiązania nałożonego przez szefów państw i rządów 26 marca br. do przygotowania gospodarczej odpowiedzi na pandemię spowodowaną COVID-19. Odnotowano, iż dotychczasowe wsparcie fiskalne w poszczególnych państwach członkowskich odpowiada już 3% unijnego PKB, a działania płynnościowe stanowią wartość odpowiadającą 16% unijnego PKB.
Zwiększenie elastyczności wykorzystania budżetu UE
Wśród inicjatyw unijnych podjętych w ostatnim czasie, a gdzie prace legislacyjne są już mocno zaawansowane, na szczególną uwagę zasługują te dotyczące zwiększenia elastyczności wykorzystania budżetu UE. To jeden z elementów pakietu przedstawionego przez Komisję Europejską 2 kwietnia br., który wprowadza szereg ułatwień w wykorzystaniu Europejskich Funduszy Strukturalnych i Inwestycyjnych, w tym umożliwienie transferów niewykorzystanych środków między funduszami w celu sfinansowania działań w obszarach i sektorach najbardziej dotkniętych kryzysem. – Te propozycje idą w dobrym kierunku, podziękowałem za nie Komisji Europejskiej, w tym za to, że uwzględniła część zgłaszanych przeze mnie propozycji, ale potrzebne są dalsze uproszczenia i bardziej elastyczne wykorzystanie środków unijnych – powiedział po spotkaniu minister finansów Tadeusz Kościński.
Wsparcie zachowania miejsc pracy
Ministrowie kierunkowo poparli także propozycje Komisji Europejskiej ustanowienia instrumentu pożyczkowego, który ma wspierać zachowanie miejsc pracy i chronić przed bezrobociem pracowników w różnych formach zatrudnienia (tzw. instrument SURE). Ma on być dodatkową pomocą finansową, uzupełniającą środki krajowe i regularne wsparcie udzielane na podobne cele w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego. – Polska wspiera i będzie wspierać takie wspólne działania, które są otwarte na wszystkie państwa UE i poparte solidarnością. Zabiegamy, by były one oparte o wzmocniony budżet UE, to znaczy większy budżet UE w nowej wieloletniej perspektywie, ale gotowi jesteśmy także wspierać je swoimi gwarancjami, tak jak inne państwa członkowskie – powiedział minister Kościński. – Uważamy także, że to moment na znalezienie na poziomie unijnym nowych źródeł finansowania tych wyzwań, m.in. poprzez skuteczniejszą walkę z rajami podatkowymi i unikaniem opodatkowania, i by stało się to jednym z priorytetów UE.
Zwiększenie wsparcia finansowego dla sektora prywatnego
Kolejnym elementem omówionego pakietu jest propozycja Europejskiego Banku Inwestycyjnego ustanowienia paneuropejskiego systemu gwarancyjnego, który pozwoliłby na zwiększenie wsparcia finansowego dla sektora prywatnego, którego uczestnicy wykazują rentowność w perspektywie długoterminowej oraz spełniają kryteria dla udzielenia pożyczek na rynku komercyjnym, ale z uwagi na pandemię borykają się z trudnościami ekonomicznymi. – EBI jest jednym z filarów naszej unijnej odpowiedzi na kryzys, a środki, które popłyną z tego kierunku będą wspierały przedsiębiorców, dlatego Polska silnie wspiera tę inicjatywę – powiedział Minister Kościński.
Warto odnotować, że omawiane propozycje wychodzą naprzeciw szeregu polskich pomysłów przedstawionych w liście ministra Tadeusza Kościńskiego do ministrów finansów państw członkowskich UE z 1 kwietnia br. Wskazane w nim inicjatywy, w opinii Polski, mogą przyczynić się do lepszego zaadresowania natychmiastowych potrzeb w służbie zdrowia, wsparcia także długofalowego przedsiębiorców i ochrony obywateli.
Przejdź do finalnego tekstu raportu Eurogrupy ( w języku angielskim).
Źródło: Ministerstwo Finansów
OPZZ przekazuje poniższe stanowisko Ministerstwa Aktywów Państwowych
w sprawie kryzysowych rozwiązań legislacyjnych dla firm
Komisja ds. reformy nadzoru właścicielskiego w Ministerstwie Aktywów Państwowych wraz z zespołem Ministerstwa Sprawiedliwości przygotowała projekt kryzysowych rozwiązań legislacyjnych, które będą chronić polskie firmy przed upadłością.
Celem prac było pilne przygotowanie rozwiązań dla firm, które na skutek pandemii koronawirusa popadną w trudności finansowe. Chodzi o przedsiębiorstwa, które musiałyby składać wnioski o ogłoszenie upadłości. Dzięki przygotowanym rozwiązaniom zyskają one dodatkowy czas na wyjście z trudności. Opóźniony zostanie termin, w którym powinny składać wniosek o ogłoszenie upadłości. To spowoduje, że w najtrudniejszym okresie będą miały szansę na walkę o polepszenie swojej sytuacji i powrót do normalnej działalności.
Ministerstwo Aktywów Państwowych w pracach nad projektem reprezentował Wiceminister Janusz Kowalski. Zespołem prawników kierował dr hab. prof. Mirosław Pawełczyk z Uniwersytetu Śląskiego. W skład zespołu wchodzili również mec. Radosław Potrzeszcz oraz mec. Przemysław Ciszak. Z kolei zespół Ministerstwa Sprawiedliwości pracował pod kierownictwem Wiceministra dr hab. Marcina Warchoła.
Profesor UŚ Mirosław Pawełczyk argumentuje, że zgodnie z obowiązującymi przepisami osoby, które prowadzą działalność gospodarczą lub zarządzają firmami, ponoszą odpowiedzialność za niezłożenie wniosku o ogłoszenie upadłości w terminie, jaki wskazują przepisy. Komisja proponuje, by terminy te zostały zawieszone. Po ustaniu stanu epidemii lub ustaniu stanu zagrożenia epidemiologicznego firmy powinny skupić się na próbie ratowania biznesu, a nie na zabezpieczaniu swoich prywatnych interesów, majątku czy gromadzeniu dokumentów na potrzeby postępowania upadłościowego.
Jak wskazuje Wiceminister Sprawiedliwości dr hab. Marcin Warchoł, jeżeli podstawa do ogłoszenia upadłości dłużnika powstała w okresie obowiązywania stanu zagrożenia epidemicznego albo stanu epidemii, wówczas – zgodnie z zaproponowanym projektem – bieg terminu do złożenia wniosku o ogłoszenie upadłości, o którym mowa w art. 21 ustawy z dnia 28 lutego 2003 r. prawa upadłościowego nie rozpoczyna się, a rozpoczęty ulega przerwaniu i po tym okresie termin ten biegnie na nowo
Profesor Mirosław Pawełczyk wskazuje z kolei, że zaproponowane rozwiązania wyrównają szanse polskich przedsiębiorców względem przedsiębiorców z innych krajów, gdzie wprowadzono podobne rozwiązania legislacyjne, np. w Niemczech czy Hiszpanii. Dłużnicy zatem w okresie pandemii oraz po jej ustaniu będą mogli skoncentrować się na ratowaniu firmy i miejsc pracy, a nie formalnościami upadłościowymi.
OPZZ przekazuje poniższe stanowisko Ministerstwa Edukacji Narodowej w sprawie nowych rozwiązań w związku z czasowym ograniczeniem funkcjonowania szkół i placówek
W związku z przedłużeniem kształcenia na odległość w szkołach i placówkach oświatowych, a także przesunięciu terminu egzaminów – zmienione zostały przepisy dotyczące m.in. harmonogramu egzaminów, rekrutacji, zadań dyrektora Centralnej Komisji Egzaminacyjnej oraz zespołów egzaminacyjnych. 10 kwietnia Minister Edukacji Narodowej podpisał rozporządzenie w tej sprawie.
Harmonogram egzaminów
W roku szkolnym 2019/2020 Dyrektor Centralnej Komisji Egzaminacyjnej otrzymał upoważnienie do zmiany harmonogramu przeprowadzania egzaminów zewnętrznych. Komunikat w tej sprawie zostanie ogłoszony nie później niż na 21 dni przed pierwszym dniem przeprowadzania danego egzaminu. Jednocześnie zostają utrzymane w mocy wszystkie rozpoczęte już czynności dotyczące organizacji i przeprowadzania danego egzaminu zewnętrznego.
Zadania zespołów egzaminacyjnych
Przewodniczący zespołu egzaminacyjnego nie później niż 3 dni przed terminem danego egzaminu, musi potwierdzić powołanie członków i przewodniczących zespołów nadzorujących przebieg danego egzaminu w salach egzaminacyjnych i w miejscach przeprowadzania części praktycznej egzaminu potwierdzającego kwalifikacje w zawodzie i egzaminu zawodowego oraz zespołów przedmiotowych do przeprowadzenia części ustnej egzaminu maturalnego z poszczególnych przedmiotów.
Praktyki zawodowe i młodociani pracownicy
Praktyki zawodowe uczniów technikum i słuchaczy szkoły policealnej mogą być realizowane do końca roku szkolnego 2019/2020 lub w klasach (semestrach) programowo wyższych.
Uczniowie ostatnich klas branżowych szkół I stopnia będący młodocianymi pracownikami, którzy po zakończeniu czasowego ograniczenia funkcjonowania szkół nie będą mogli kontynuować nauki zawodu u pracodawcy z przyczyn leżących po stronie pracodawcy, uzyskają roczną ocenę klasyfikacyjną z zajęć prowadzonych w ramach praktycznej nauki zawodu za faktyczny okres realizacji nauki zawodu.
Konkurs na dyrektora jednostki systemu oświaty
Nie będą przeprowadzane konkursy na dyrektorów. Wprowadzone zostało rozwiązanie pozwalające na przedłużenie powierzonego stanowiska dyrektora jednostki systemu oświaty dotychczasowemu dyrektorowi, albo powierzenie pełnienia obowiązków dyrektora wicedyrektorowi lub innemu nauczycielowi – do 31 sierpnia 2021 r.
W sytuacji gdy zostało już powierzone pełnienie obowiązków dyrektora – wicedyrektorowi lub innemu nauczycielowi, pełnienie tych obowiązków również może być przedłużone do 31 sierpnia 2021 r. W przypadku nowej jednostki systemu oświaty dyrektora można powołać na rok bez konieczności przeprowadzania konkursu.
Podstawa prawna
Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 10 kwietnia 2020 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie szczególnych rozwiązań w okresie czasowego ograniczenia funkcjonowania jednostek systemu oświaty w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19 http://dziennikustaw.gov.pl/DU/2020/657
Źródło: Ministerstwo Edukacji Narodowej
OPZZ przekazuje poniższe stanowisko Ministerstwa Edukacji Narodowej w sprawie przedłużenia do 26 kwietnia 2020 r. kształcenia na odległość w szkołach i placówkach
Do 26 kwietnia br. przedłużona została przerwa w nauczaniu stacjonarnym w jednostkach systemu oświaty – to przepis ujęty w podpisanym 9 kwietnia br. rozporządzeniu Ministra Edukacji Narodowej.
Przypomnijmy, że w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID- 19, zmieniliśmy przepisy, dzięki którym możliwe jest prowadzenie kształcenia na odległość w okresie czasowego ograniczenia funkcjonowania szkół i placówek oświatowych. Określiliśmy również zasady prowadzenia nauczania na odległość i stworzyliśmy możliwość oceniania i klasyfikowania uczniów.
W czasie ograniczenia funkcjonowania szkół i placówek oświatowych związanego z zagrożeniem epidemiologicznym nauka jest realizowana na odległość. Za jej organizację odpowiada dyrektor szkoły.
Bezpieczeństwo uczniów i ich możliwości psychofizyczne priorytetem
Organizując kształcenie na odległość dyrektor musi pamiętać o uwzględnieniu zasady bezpiecznego korzystania przez uczniów z urządzeń umożliwiających komunikację elektroniczną. Oznacza to, że dobór narzędzi przy tej formie kształcenia powinien uwzględniać aktualne zalecenia medyczne odnośnie czasu korzystania z urządzeń (komputer, telewizor, telefon) i ich dostępności w domu, wiek i etap rozwoju uczniów, a także sytuację rodzinną uczniów.
Dyrektor musi również ustalić z nauczycielami tygodniowy zakres materiału dla poszczególnych klas, uwzględniając m.in.: równomierne obciążenie ucznia zajęciami w danym dniu, zróżnicowanie tych zajęć czy możliwości psychofizyczne ucznia. Dyrektor określa też formy kontaktu czy konsultacji nauczyciela z rodzicami i uczniami.
Sposoby realizowania kształcenia na odległość
Nauka prowadzona na odległość może być realizowana z wykorzystaniem materiałów udostępnionych przez nauczyciela, w szczególności tych rekomendowanych przez Ministerstwo Edukacji Narodowej (w szczególności platforma edukacyjna www.epodreczniki.pl), Centralnej i Okręgowych Komisji Egzaminacyjnej, a także emitowanych w pasmach edukacyjnych programów Telewizji Publicznej i Polskiego Radia.
W przypadku przedszkoli i uczniów klas I-III szkoły podstawowej nauczyciel ma obowiązek poinformowania rodziców o dostępnych materiałach, a także możliwych sposobach i formach ich realizacji przez dziecko w domu.
Źródło: Ministerstwo Edukacji Narodowej
OPZZ przekazuje poniższe stanowisko Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej
w sprawie większego dostępu do kredytów
Koronawirus negatywnie wpływa na polską i światową gospodarkę. Wiele firm staje w obliczu zwolnień i wstrzymania działalności. W łagodzeniu skutków epidemii pomogą kolejne rozwiązania przygotowane przez Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej oraz Bank Gospodarstwa Krajowego (BGK). To nowe gwarancje Biznesmax z dopłatą do oprocentowania kredytu, dzięki którym dostęp do finansowania będzie większy, a utrzymanie płynności finansowej łatwiejsze.
Obecnie kluczowe jest zapewnienie przedsiębiorcom szybkiego i prostego dostępu do finansowania zewnętrznego. Bardzo pomocne w realizacji wsparcia dla firm są programy gwarancyjne, w tym gwarancje finansowane ze środków Programu Inteligentny Rozwój. Zaciągnięcie kredytu obrotowego z nową gwarancją Biznesmax to najszybszy i najprostszy sposób na zapewnienie środków niezbędnych do regulowania bieżących zobowiązań - mówi Małgorzata Jarosińska-Jedynak, minister funduszy i polityki regionalnej i dodaje – Dla tych przedsiębiorców, którzy z różnych powodów nie mogą skorzystać z finansowania bankowego, przygotowaliśmy, również we współpracy z BGK, pożyczki płynnościowe. Zakładamy, że już pod koniec kwietnia również ten produkt będzie dostępny dla firm.
Wspieramy rozwój społeczno-gospodarczy kraju, co jest szczególnie ważne w czasie niekorzystnej koniunktury. Korzystając z eksperckiej wiedzy opracowujemy nowe, systemowe rozwiązania uzupełniające tarczę antykryzysową. We współpracy z resortem funduszy i sektorem bankowym przygotowaliśmy rozwiązania w gwarancjach Biznesmax dające firmom szerszy dostęp do kredytów na korzystniejszych warunkach, co ułatwi przetrwanie trudnego okresu przedsiębiorcom, ich klientom i pracownikom. To kolejne, obok zmian w gwarancjach de minimis, nowości wchodzące w skład pakietu pomocowego BGK – podkreśla prezes zarządu BGK, Beata Daszyńska-Muzyczka.
Gwarancje ułatwiają zaciągnięcie kredytu i zabezpieczają jego spłatę. Nowością jest objęcie gwarancją stanowiącą pomoc de minimis kredytów obrotowych odnawialnych, w tym kredytów odnawialnych w rachunku bieżącym. Dotychczas gwarancje Biznesmax były dostępne tylko do kredytów inwestycyjnych. Dodatkowo, w przypadku kredytu odnawialnego wystarczy dokumentować wykorzystania kredytu na poziomie klienta bez wymogu uruchamiania środków na podstawie dostarczanych do banku dokumentów.
Na korzyść przedsiębiorców działają też kolejne zmiany. W przypadku gwarancji stanowiących pomoc de minimis BGK zrezygnował z katalogu kosztów kwalifikowalnych i obowiązku przedkładania przez kredytobiorcę planu projektu inwestycyjnego.
Jest to ułatwienie, dzięki któremu klient nie musi z góry planować wydatków wpisujących się w katalog kosztów kwalifikowalnych. Dzięki temu wraz z wnioskiem nie trzeba składać planu projektu inwestycyjnego. Bank kredytujący udzieli kredytu na podstawie swoich procedur.
Bank wydłużył też okres obowiązywania 5 proc. stawki rocznej dla wyliczenia dopłaty do oprocentowania kredytu. Oznacza to, że kredyty z gwarancją udzielone do końca 2021 r. (przed zmianami do końca 2020 r.) będą objęte 5 proc. stawką w skali roku liczoną od całkowitej kwoty wypłaconego kredytu. Dzięki temu maksymalna wartość dopłaty do odsetek w okresie 3 lat kredytowania może wynieść 15 proc. całkowitej kwoty wypłaconego kredytu. Teraz dopłaty będą dotyczyć również kredytów odnawialnych.
Z gwarancji Biznesmax obejmującej odnawialny kredyt obrotowy będzie mogło też skorzystać więcej firm. Oprócz podmiotów innowacyjnych, z kredytów z gwarancją mogą skorzystać również firmy efektywne ekologicznie, które w ciągu ostatnich 5 lat wdrażały u siebie ekologiczne rozwiązania, w tym na przykład zrealizowały inwestycję w OZE lub z zakresu gospodarki obiegu zamkniętego.
Maksymalna wartość gwarancji Biznesmax to 2,5 mln euro. Gwarancja zabezpieczająca kredyt odnawialny nie może przekroczyć 39 miesięcy, natomiast dla kredytów inwestycyjnych okres obowiązywania gwarancji to nawet 20 lat. Wnioski o gwarancje składane są w trybie ciągłym na dotychczasowych zasadach, a więc za pośrednictwem banków kredytujących. Zmienione warunki przyznawania gwarancji Biznesmax obowiązują do końca 2020 r.
Źródło: Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej
OPZZ przekazuje poniższe stanowisko Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego w sprawie ograniczenia działalności uczelni do 26 kwietnia 2020 r. i nowy termin na wprowadzenie danych do POL-on
W dniu 9 kwietnia opublikowane zostało rozporządzenie przedłużające do 26 kwietnia ograniczenia w działalności uczelni.
Zwracamy uwagę, że poza przedłużeniem okresu ograniczenia działalności uczelni, na zasadach analogicznych do dotychczasowych, w rozporządzeniu umożliwiono organom uczelni podejmowanie w trybie obiegowym albo za pomocą środków komunikacji elektronicznej uchwał we wszystkich sprawach, nie tylko tych niezbędnych dla bieżącego funkcjonowania uczelni.
Zamieszczamy ujednoliconą treść rozporządzenia.
W związku z przedłużającym się zagrożeniem epidemiologicznym spowodowanym nowym koronawirusem oraz mając na uwadze docierające do Ministerstwa sygnały od uczelni, że będą one miały także trudność w dochowaniu terminu wprowadzenia danych do systemu POL-on tj. do dnia 15 kwietnia 2020 r., uprzejmie informujemy, że MNiSW podjęło decyzję o przesunięciu terminu wprowadzenia danych do systemu POL-on do dnia 28 kwietnia 2020 r.
Obowiązek kształcenia zdalnego
Nadal obowiązuje wymóg prowadzenia zajęć on-line - niezależnie od tego, czy zostało to przewidziane w programie kształcenia. Wymóg ten dotyczy uczelni i jednostek prowadzących kształcenie doktorantów, które mają możliwość prowadzenia zajęć na odległość. Sprawdzenie efektów nauczania może odbywać się poza siedzibą uczelni - z użyciem technologii informatycznych.
Funkcjonowanie organów i gremiów kolegialnych uczelni
Uchwały mogą być podejmowane przez kolegialne gremia w trybie obiegowym albo za pomocą środków komunikacji elektronicznej - niezależnie od tego, czy taki tryb ich podejmowania został określony w aktach wewnętrznych uczelni.
Informacji na temat walki z rozprzestrzenianiem się epidemii koronawirusa należy szukać w oficjalnych źródłach. Zachęcamy do śledzenia strony www.gov.pl/koronawirus.
Materiały
Źródło: Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego
OPZZ przekazuje poniższe stanowisko Ministerstwa Finansów
w sprawie załatwiania spraw podatkowych online
Na stronie podatki.gov.pl/usługi-online w jednym miejscu znajdziesz m.in. linki do elektronicznych zeznań podatkowych, zaświadczeń, jednolitego pliku kontrolnego (JPK), wniosków o ustanowienie i odwołanie pełnomocnika czy karty podatkowej.
Pamiętaj: jeśli nie znajdziesz interesującej cię sprawy, możesz napisać pismo ogólne do urzędu przez ePUAP i podpisać je profilem zaufanym lub kwalifikowanym podpisem elektronicznym.
Zachęcamy do korzystania z elektronicznych form rozliczeń i zdalnego kontaktu z Krajową Administracja Skarbową.
Źródło: Ministerstwo Finansów
OPZZ przekazuje poniższe stanowisko Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego w sprawie produkcji polskich testów na koronawirusa
Ruszyła produkcja polskich testów na koronawirusa. Prototyp opracowali badacze z Instytutu Chemii Bioorganicznej Polskiej Akademii Nauk w Poznaniu. Tygodniowo będzie można wytworzyć 100 tys. sztuk - w oparciu o odczynniki produkcji własnej i polskich firm. Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego przekazało na ten cel 15 mln zł.
Wielkie gratulacje dla naukowców z poznańskiego Instytutu Chemii Bioorganicznej Polskiej Akademii Nauk. Cieszę się, że Ministerstwo mogło wesprzeć ich działania finansowo i organizacyjnie. W tak trudnym czasie musimy robić wszystko sprawnie i szybko. Dzięki produkcji polskich, równie dobrych jak zagraniczne, ale tańszych testów powinno ich być znacznie więcej. Co pozwoli na przebadanie większej ilości osób, a to ma ogromne znaczenie dla zdolności opanowania epidemii – powiedział prof. Wojciech Maksymowicz, sekretarz stanu w MNISW.
Testy do diagnostyki obecności wirusa SARS-CoV-2, produkowane przez Instytut Chemii Bioorganicznej przy współpracy z firmą Medicofarma, zostały już zarejestrowane przez Urząd Rejestracji Produktów Leczniczych Wyrobów medycznych i Produktów Biobójczych.
Wirusowa grupa wsparcia
Instytut kierowany przez prof. dr hab. Marka Figlerowicza prowadzi od lat badania nad wieloma wirusami, między innymi HIV, HCV i grypy. Zespół do walki z koronawirusem tworzy ponad 40 badaczy-wolontariuszy. Koordynatorem zespołu nazwanego roboczo „Wirusową grupą wsparcia” jest dr Luiza Handschuh, szefowa Pracowni Genomiki (współtworzy m.in. genomiczną mapę Polski, czyli portret genetyczny Polaków).
Wsparcie Instytutu ostatnią decyzją wicepremiera Jarosława Gowina
– Ostatnią moją decyzją jako Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego przekazałem Instytutowi Chemii Bioorganicznej PAN środki na produkcję pierwszych testów na koronawirusa. Niech ten wspaniały sukces naszych naukowców będzie dla nas wszystkich źródłem nadziei – powiedział Jarosław Gowin.
Źródło: Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego
OPZZ przekazuje poniższe stanowisko Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej
w sprawie środków „na życie” dla podmiotów ekonomii społecznej
Nawet 20 mln zł przeznaczymy na pomoc w utrzymaniu bieżącej działalności podmiotów ekonomii społecznej. Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej oraz Bank Gospodarstwa Krajowego podpisały umowę, dzięki której wkrótce organizacje prowadzące działalność gospodarczą nie nastawioną na zysk będą mogły otrzymać wsparcie płynnościowe, czyli na przykład na wynagrodzenia, opłacenie faktur za dostawy, podtrzymanie produkcji, czy inne koszty działalności.
Umowa jest jednym z elementów działań ministerstwa mających na celu walkę ze skutkami stanu epidemii COVID-19. Dzięki temu instrumentowi organizacje będą mogły skorzystać z nisko-, albo nawet w ogóle nieoprocentowanych pożyczek obrotowych. Środki na ten instrument pochodzą ze zwrotów z pożyczek udzielanych w Programie Kapitał Ludzki, realizowanym w latach 2007-2013 – mówi minister Małgorzata Jarosińska-Jedynak.
BGK w najbliższym czasie wybierze pośrednika finansowego, który będzie udzielał pożyczek podmiotom ekonomii społecznej.
Wybór pośrednika nastąpi w przyspieszonym trybie, więc liczymy, że już naprawdę niedługo podmioty ekonomii społecznej będą mogły skorzystać także z tego wsparcia. To kolejna forma pomocy, dzięki której łagodniej przejdą przez czas pandemii – podkreśla minister Jarosińska-Jedynak.
Łatwiej o bezpieczeństwo finansowe
To nie jedyne działanie MFiPR na rzecz podmiotów ekonomii społecznej. W marcu ogłosiliśmy zmiany w zasadach spłaty pożyczek dla PES. Wprowadziliśmy wakacje kredytowe i wydłużony okres spłaty. W przypadku trudnej sytuacji finansowej dajemy możliwość obniżenia oprocentowanie do 0% na okres nie dłuższy niż 12 miesięcy.
Podmioty ekonomii społecznej (PES)
To organizacje, które nie są nastawione na zysk. PES prowadzą działalność w głównie społecznych celach. Zyski w założeniu są reinwestowane w cele PES lub we wspólnotę, a nie dla zwiększenia dochodu udziałowców, czy też właścicieli. PES to między innymi spółdzielnie pracy, inwalidów i socjalne, centra integracji społecznej, kluby integracji społecznej, zakłady aktywności zawodowej, warsztaty terapii zajęciowej, organizacje pozarządowe i organizacje pożytku publicznego oraz organizatorzy wolontariatu prowadzący działalność gospodarczą, z której zyski wspierają realizację celów statutowych.
Źródło: Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej
OPZZ przekazuje poniższe stanowisko Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi
w sprawie wsparcia dla gospodarstw rolnych w czasie epidemii
– W bardzo trudnej sytuacji, w jakiej znalazł się praktycznie cały świat, na pierwszym miejscu znajduje się walka o zdrowie i życie ludzi. Epidemia wpływa również na sytuację ekonomiczną. Trudności dotykają wszystkie sektory. Dotyczy to także rolnictwa. Niestety wcześniej zaplanowane wydatki będą musiały poczekać – powiedział dziś minister rolnictwa i rozwoju wsi Jan Krzysztof Ardanowski i poinformował o podejmowanych działaniach.
Prowadzone są bardzo zaawansowane rozmowy z Komisją Europejską, aby niewykorzystane do tej pory środki z PROW 2014-2020 przesunąć, nie na inwestycje - jak było to zaplanowane 7 lat temu, tylko na bezpośrednie wsparcie dla gospodarstw.
Tydzień temu został uruchomiony bardzo duży kredyt obrotowy, tzw. klęskowy - w wysokości 1 mld złotych.
– Ci wszyscy, którzy mieli oszacowane klęski mogą uzyskać bardzo nisko oprocentowany kredyt na 100 proc. strat, rozliczany w 50 proc. fakturami od czasu wystąpienia tej klęski, czyli zaległe faktury na środki do produkcji będą uwzględnione – podkreślił minister.
Jak dodał minister, jeżeli w ciągu kilkunastu dni okaże się, że zainteresowanie tym kredytem jest bardzo duże, to pula środków zostanie zwiększona do 2 mld zł.
Uruchomiony został również preferencyjny kredyt klęskowy - inwestycyjny, dla tych rolników którzy czują się na siłach realizować inwestycje. Ta akcja kredytowa opiewa na 0,5 mld złotych.
– Pod koniec kwietnia, po uzgodnieniach z Komisją Europejską, a sądzę, że będzie to pozytywna decyzja, uruchomimy kredyt obrotowy już dla wszystkich rolników, nie tylko tych, którzy objęci byli klęską. Wysokość środków, które będą uruchamiane dla gospodarstw, to ponad 1 mld złotych z dotacją ze środków UE, a realizowanej przez Bank Gospodarstwa Krajowego – zapowiedział minister Ardanowski.
Szef resortu rolnictwa poinformował również, że w ciągu najbliższych dwóch tygodni powinno zakończyć się wypłacanie środków w ramach dopłat bezpośrednich. Do tej pory zrealizowanych zostało już ponad 96 proc. wypłat. Ponadto zrealizowano w ok. 50 proc. wypłatę środków na zakup materiału siewnego, a reszta zostanie wypłacona w pierwszym tygodniu po świętach.
– W odniesieniu do bezpośredniej pomocy suszowej Rada Ministrów podjęła decyzję, że w pierwszych dniach po świętach zostanie wypłaconych 278 mln złotych, które dotrą do 90 tysięcy rolników. Większym gospodarstwom zostanie wypłacona część środków. Na pozostałą będą musieli zaczekać. Niestety konsekwencje koronawirusa ponosimy wszyscy – powiedział minister rolnictwa i rozwoju wsi.
Jak dodał minister Ardanowski te środki nie przepadają lecz będą wypłacone w późniejszym czasie.
Polska, jako jedyny kraj w Europie, stosuje bezpośrednią pomoc suszową. Takiego wsparcia nie mają rolnicy w innych krajach UE.
Źródło: Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi
OPZZ przekazuje poniższe stanowisko Ministerstwa Obrony Narodowej w sprawie zaangażowania żołnierzy i pracowników wojska
Każdego dnia w walkę z koronawirusem zaangażowanych jest kilka tysięcy żołnierzy i pracowników wojska. Żołnierze m. in. chronią granice, wspólnie z policją patrolują ulice, transportują żywność i środki ochrony osobistej, opiekują się kombatantami i rodzinami medyków. Każdego dnia żołnierze wspierają służbę zdrowia oraz prowadzą infolinię z pomocą psychologiczną. Jednym z zadań jest także dezynfekcja budynków.
Żołnierze wspierają służby podległe Ministerstwu Spraw Wewnętrznych i Administracji. Każdego dnia żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej opiekują się kombatantami, osobami starszymi i rodzinami medyków. Współpracują także z Miejskimi Ośrodkami Pomocy Społecznej. W dniach 31 marca – 1 kwietnia żołnierze z brygad logistycznych Inspektoratu Wsparcia Sił Zbrojnych zorganizowali transport 3 mln par rękawiczek ochronnych i innych materiałów ochrony indywidualnej do 16 punktów zarządzania kryzysowego. Materiały są przeznaczone dla personelu medycznego w szpitalach. Trafią także bezpośrednio do Okręgowych Izb Pielęgniarek i Położnych. Od 1 kwietnia 400 żołnierzy Żandarmerii Wojskowej wspólnie z funkcjonariuszami Policji patroluje miejsca publiczne – przede wszystkim parki, lasy miejskie oraz skwery. W nocy z 2 na 3 kwietnia żołnierze brygad logistycznych rozpoczęli z magazynów transport 1,2 mln maseczek chirurgicznych oraz 9,5 tys. litrów płynów do dezynfekcji, które następnie zostaną dostarczone do 105 szpitali na terenie całej Polski.
Zaangażowanie żołnierzy i pracowników wojska
- 30.03. - 4691 żołnierzy i pracowników wojska oraz 588 jednostek sprzętu wojskowego;
- 31.03. – 4995 żołnierzy i pracowników wojska oraz 613 jednostek sprzętu wojskowego;
- 1.04. – 6350 żołnierzy i pracowników wojska oraz 834 jednostek sprzętu wojskowego;
- 2.04. - 6481 żołnierzy i pracowników wojska oraz 811 jednostek sprzętu wojskowego;
- 3.04. - 8580 żołnierzy i pracowników wojska oraz 1071 jednostek sprzętu wojskowego;
- 4.04. - 8488 żołnierzy i pracowników wojska oraz 952 jednostki sprzętu wojskowego;
- 5.04. - 8557 żołnierzy i pracowników wojska oraz 1054 jednostki sprzętu wojskowego;
- 6.04. - 8383 żołnierzy i pracowników wojska oraz 1068 jednostek sprzętu wojskowgo;
- 7.04. - 8780 żołnierzy i pracowników wojska oraz 1248 jednostek sprzętu wojskowego;
- 8.04. - 8957 żołnierzy i pracowników wojska oraz 1270 jednostek sprzętu wojskowego;
- 9.04. - 9224 żołnierzy i pracowników wojska oraz 1288 jednostek sprzętu wojskowego.
- 10.04. - 9176 żołnierzy i pracowników wojska oraz 1253 jednostek sprzętu wojskowego;
- 11.04. - 8715 żołnierzy i pracowników wojska oraz 1244 jednostek sprzętu wojskowego;
- 12.04.- 8698 żołnierzy i pracowników wojska oraz 1255 jednostek sprzętu wojskowego;
- 13.04. - 8650 żołnierzy i pracowników wojska oraz 1269 jednostek sprzętu wojskowego.
- 14.04. - 8928 żołnierzy i pracowników wojska oraz 1313 jednostek sprzętu wojskowego.
***
W kolejny weekend (28 - 29 marca) około 2000 żołnierzy Wojska Polskiego każdego dnia współpracowało na przejściach granicznych ze Strażą Graniczną i Policją. Łącznie na terenie całego kraju, w różnych działaniach mających na celu walkę z koronawirusem w sobotę zaangażowanych było 5382 żołnierzy i pracowników wojska oraz 646 jednostek sprzętu, w niedzielę ponad 4500 żołnierzy. w niedzielę 18 transportów m. in. z płynami do dezynfekcji, odzieżą ochronną oraz sprzętem medycznym trafiło do Wojewódzkich Stacji Sanitarno-Epidemiologicznych i szpitali jednoimiennych. Transport przygotowali żołnierze z brygad logistycznych w Opolu i Bydgoszczy.
***
Od poniedziałku żołnierze kontynuują współpracę ze Strażą Graniczną i Policją na granicy Polski. Wojsko cały czas pomaga osobom starszym i objętym kwarantanną. Ruszają również kolejne akcje krwiodawstwa. 23 marca w walkę ze skutkami koronawirusa zaangażowanych było 4968 żołnierzy i pracowników wojska. Ponad 1800 żołnierzy wspierało Straż Graniczną i Policję w ochronie granic. We wtorek na terenie całej Polski zadania wykonywało ponad 4700 żołnierzy oraz pracowników cywilnych. W środę oddelegowanych do zadań zostało 5235 żołnierzy i pracowników wojska.
W czwartek w działania mające na celu walkę z koronawirusem zaangażowanych było 5242 żołnierzy i pracowników wojska oraz 528 jednostek sprzętu. 2056 żołnierzy wspierało służby podległe Ministerstwu Spraw Wewnętrznych i Administracji w ochronie granicy.
***
Przez cały weekend żołnierze pomagali służbom w walce z koronawirusem. W sobotę, 21 marca 3379 żołnierzy Wojska Polskiego i pracowników wojska było zaangażowanych m. in. w działania wspierające Straż Graniczną i Policję w ochronie granic. Wojsko do realizacji swoich zadań na terenie całego kraju wydzieliło 545 jednostek sprzętu. W sobotę odbyły się również akcje krwiodawstwa organizowane przez jednostki wojskowe i szkoły oficerskie. W niedzielę, 22 marca w walkę z koronawirusem zaangażowanych było 4048 żołnierzy i pracowników wojska. Żołnierze oprócz wpierania funkcjonariuszy na granicy, tak jak każdego dnia pomagali również osobom starszym, kontrolowali przestrzeganie kwarantanny oraz oddawali krew.
***
W piątek 20 marca ponad 2700 żołnierzy było zaangażowanych w walkę z koronawirusem. Wojsko Polskie pomagało Straży Granicznej i Policji w ochronie granic oraz wspierało kombatantów.
***
19 marca ponad 2600 żołnierzy wraz ze sprzętem było zaangażowanych w walkę z koronawirusem. Prawie 1500 z nich wspierało funkcjonariuszy Straży Granicznej i Policji w ochronie granicy. Zorganizowane zostały także pierwsze akcje honorowego krwiodawstwa wśród żołnierzy.
***
Ponad 2100 żołnierzy wraz ze sprzętem było w środę zaangażowanych w walkę z koronawirusem. Żołnierze między innymi wspierali służby podległe Ministerstwu Spraw Wewnętrznych i Administracji w ochronie granic, pomagali osobom w kwarantannie oraz w transporcie medykamentów do szpitali.
18 marca Wojska Obrony Terytorialnej na polecenie ministra obrony narodowej uruchomiły pod numerem telefonu 800 100 102 specjalną, całodobową i bezpłatną infolinię ze wsparciem psychologicznym dla osób znajdujących się w kryzysie związanym z kwarantanną lub leczeniem SARS-CoV-2. Specjalistyczna pomoc udzielana jest przez psychologów wojskowych WOT.
Pracę rozpoczęło także przygotowane przez Wojsko Polskie mobilne laboratorium rozpoznania biologicznego. Jest w stanie wykonać do 120 testów na koronawirusa dziennie.
***
17 marca w pomoc m. in. służbom podległym Ministerstwu Spraw Wewnętrznych i Administracji zaangażowanych było na terenie całego kraju 2391 żołnierzy Wojska Polskiego. Żołnierze Wojska Polskiego - żołnierze wojsk operacyjnych i terytorialsi wspierali służby na przejściach granicznych, ale także zaangażowani byli w dostarczanie żywności i leków osobom starszym i tym, którzy zostali objęci kwarantanną. Wojsko w swoich działaniach w walce przeciw rozprzestrzenianiu się koronowisrusa wykorzystywało 490 jednostek sprzętu.
We wtorek 17 marca, żołnierze 10 Śląskiej Brygady Obrony Terytorialnej dostarczyli do szpitala w Starachowicach respiratory. Do żołnierzy, którzy od kilku dni wspierają służby na granicach dołączyli we wtorek także żołnierze 8 Koszalińskiego Pułku Przeciwlotniczego. Wspólnie z funkcjonariuszami Straży Granicznej 60 żołnierzy patroluje granicę w Świnoujściu.
We wtorek Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej zwrócił się do żołnierzy z prośbą o przyłączenie się do akcji honorowego krwiodawstwa. - Zbiórka jest dobrowolna, z zachowaniem wszelkich zasad bezpieczeństwa – poinformował szef MON.
16 marca Mariusz Błaszczak podjął decyzję o zaangażowaniu podchorążych w działania mające na celu powstrzymanie rozprzestrzeniania się koronawirusa. Zakres działań będzie obejmował zaopatrzenie w żywność i leki dla osób potrzebujących, w tym dla osób objętych kwarantanną. Dodatkowo, podchorążowie Wojskowej Akademii Technicznej, w razie potrzeby, udzielać będą wsparcia technicznego administracji oraz samorządów w zakresie uruchamiania usług zdalnych.
Wojsko jest przygotowane na różne sytuacje związane z występowaniem koronawirusa na terenie Polski i wspiera cywilny system ochrony zdrowia.
Współdziałamy z innymi służbami i Ministerstwem Zdrowia, aby maksymalnie ograniczyć zagrożenie dla obywateli i żołnierzy. W sztabie kryzysowym Ministerstwa Zdrowia są oddelegowani w trybie 24 h oficerowie łącznikowi Dowództwa Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych. Dotychczas wszczęte procedury działają modelowo.
W resorcie obrony narodowej oraz jednostkach Wojska Polskiego prowadzimy działania ograniczające możliwość rozprzestrzeniania się koronawirusa wśród żołnierzy i pracowników oraz żołnierzy i pracowników wojsk obcych.
Gotowość i zabezpieczenie
Utrzymujemy w stałej gotowości 14 wojskowych szpitali i 5 ośrodków medycyny prewencyjnej. Wojskowym i cywilnym instytucjom leczniczym oraz jednostkom wojskowym przekazujemy sprzęt ochrony indywidualnej i środki dezynfekcyjne, które udostępnia Agencja Rezerw Materiałowych dla zabezpieczenia działań przeciwepidemicznych.
Jednostki wojskowe posiadają niezbędną ilość środków dezynfekujących.
Ośrodek Diagnostyki i Zwalczania Zagrożeń Biologicznych w Puławach Wojskowego Instytutu Higieny i Epidemiologii może wykonać 350 testów dziennie umożliwiających wykrywanie koronawirusa.
W każdym województwie działają wojskowe zgrupowania zadaniowe, które udzielają wsparcia Ministerstwu Zdrowia. Mają one do dyspozycji:
- kilkadziesiąt pojazdów sanitarnych i mikrobusów
- dezynfekcyjne zespoły zadaniowye
- mobilne zespoły medyczne i personel medyczny
- kontenerowy szpital polowy we Wrocławiu wyposażony w 100 łóżek przeznaczony do kwarantanny i udzielania pomocy potrzebującym
- budynek we Wrocławiu wyposażony w 200 łóżek do przeprowadzania kwarantanny
- siły powietrzne – w razie potrzeby – dysponują samolotami i śmigłowcami do ewakuacji medycznej
Wojska Obrony Terytorialnej są zaangażowane w działania prewencyjne związane z prowadzonymi kontrolami na granicy państwa. Wspierają działania administracji publicznej w punktach kontrolnych oraz zabezpieczeniu transportu. Pomagają przy pomiarze temperatury oraz gromadzeniu i segregacji kart lokalizacyjnych pasażerów przylatujących do Polski. Ponadto Terytorialsi kontaktują się telefonicznie z weteranami i sprawdzają jakiej pomocy mogą im udzielić, aby ograniczyć możliwość narażenia osób starszych na zakażenie.
Żołnierze WOT uruchomili bezpłatną infolinię pomocy psychologicznej dla osób w kwarantannie.
Profilaktyka i monitoring
W wojsku wprowadzono zalecenia Głównego Inspektora Sanitarnego Wojska Polskiego. Dotyczą one stosowania zasad higieny, ograniczenia lub wstrzymania udziału w szkoleniach oraz w imprezach masowych, ograniczenia lub całkowitego wstrzymania wyjazdów w rejony dużego ryzyka zachorowań, prowadzenia działań informacyjnych z zakresu profilaktyki.
Żołnierze, funkcjonariusze i pracownicy przybywający do Polski z zagranicy wypełniają formularz wywiadu epidemiologicznego. Na jego podstawie podejmowane są kroki profilaktyczne w postaci nadzoru lub objęcia kwarantanną.
Żołnierze przetransportowali i przekazali dwadzieścia siedem kontenerów mieszkalnych oraz trzy kontenery sanitarne do Wrocławia. Skierowano również trzy kontenery mieszkalne na drogowe przejścia graniczne z Republiką Czeską. Dostarczono środki dezynfekcyjne przeznaczone dla powracających z misji, a do placówek medycznych przekazano środki ochronne (maseczki i kombinezony). Regionalne Bazy Logistyczne zabezpieczają siły i środki do przewozu osób z podejrzeniem zakażenia 2019-nCoV do szpitali zakaźnych lub miejsc kwarantanny. Ponadto utrzymywane są w gotowości do użycia samochody sanitarne oraz mikrobusy i autobusy.
Wojewódzkie Sztaby Wojskowe we współpracy z władzami samorządowymi monitorują sytuację epidemiologiczną.
Wstrzymano przedsięwzięcia rekrutacyjne w ramach akcji „Zostań żołnierzem Rzeczypospolitej” a także zajęcia w uczelniach i szkołach podległych MON. Ćwiczenia żołnierzy rezerwy, zaplanowane do końca maja, przełożono na późniejszy termin.
Wojsko Polskie od samego początku było zaangażowane w zapewnienie bezpieczeństwa związanego z zagrożeniem rozwoju koronawirusa w kraju. Wojskowe samoloty przetransportowały polskich obywateli wracających z chińskiego Wuhan. Na bazie szpitala wojskowego we Wrocławiu zorganizowaliśmy zabezpieczenie medyczne gdzie osoby powracające poddane były kwarantannie oraz objęte specjalistyczną opieką i niezbędną diagnostyką. SZ RP jako pierwsze podjęły działania profilaktyczne i zdobyły doświadczenie w walce z koronawirusem.
Sytuacja jest dynamiczna i wojsko maksymalnie szybko dostosowuje się do nowych wyzwań i potrzeb. Dotychczas wszczęte procedury (nie tylko w wojsku) działają modelowo. Wszystkie służby współdziałają, aby maksymalnie ograniczyć zagrożenie dla obywateli. Stale monitorują sytuację. O kolejnych działaniach będziemy informować na bieżąco.
Żołnierze z państw sojuszniczych przybywający do naszego kraju, m.in. w ramach ćwiczenia DEFENDER-Europe 20, przed przekroczeniem granicy wypełniają ankietę dot. stanu zdrowia. Żołnierze przebywający na terenie Polski już od dłuższego czasu są objęci obowiązkiem przekazania wypełnionych ankiet w ciągu 24 godzin. Wyniki ankiet są podstawą do podjęcia dalszych działań.
Działajmy razem przeciwko koronawirusowi!
Przez najbliższy czas musimy zrobić wszystko, aby zapobiec szybkiemu rozprzestrzenianiu się koronawirusa w Polsce. Stąd szerokie działania rządu – takie jak zawieszenie zajęć w szkołach, przedszkolach, żłobkach i na uczelniach. Odwołanie imprez masowych. Jest to możliwe dzięki specustawie w sprawie przeciwdziałania koronawirusa.
Wiele jednak zależy od Ciebie!
• Unikaj skupisk ludzkich, jeśli możesz – udaj się na pracę zdalną.
• Myj często ręce, nie dotykaj bez potrzeby twarzy.
• Zwracaj uwagę innym na właściwe zachowania!
Wszystkie niezbędne i wiarygodne informacje można znaleźć na: gov.pl/koronawirus.
Jeśli masz objawy towarzyszące koronawirusowi, zadzwoń do najbliższej stacji sanitarno-epidemiologicznej lub na infolinię NFZ pod: 800 190 590
Źródło: Ministerstwo Obrony Narodowej
OPZZ przekazuje informację Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej dotyczącą pomocy dla domów pomocy społecznej
Wspieramy samorządy, domy pomocy społecznej nie są zostawione bez pomocy. – Do domów pomocy społecznej trafi 30 tys. litrów płynu do dezynfekcji, 975 tys. maseczek, 174 tys. przyłbic i ponad 964 tys. par rękawiczek. Na wsparcie powiatów w prowadzeniu DPS-ów przeznaczone zostało też dodatkowe 20 mln zł z rezerwy celowej budżetu państwa – mówi minister rodziny, pracy i polityki społecznej Marlena Maląg.
Prowadzenie domów pomocy społecznej jest zadaniem własnym jednostek samorządu terytorialnego szczebla powiatowego oraz gminnego. Zgodnie z ustawą o pomocy społecznej nadzór nad realizacją zadań samorządu gminnego, powiatowego i województwa – w tym nad jakością działalności jednostek organizacyjnych pomocy społecznej – sprawują wojewodowie.
– Samorządy nie są jednak zostawione bez pomocy. Na nasz wniosek Agencja Rezerw Materiałowych udostępniła maseczki trójwarstwowe oraz płyn do dezynfekcji – środki te przekazane zostały wojewodom, a teraz rozdysponowywane są domom pomocy społecznej. Na prośbę kierowanego przeze mnie resortu płyn do dezynfekcji przekazał wojewodom również KGHM. Do domów pomocy społecznej trafi blisko 30 tys. litrów płynu do dezynfekcji, 975 tys. maseczek, 174 tys. przyłbic i ponad 964 tys. par rękawiczek – wylicza minister rodziny, pracy i polityki społecznej Marlena Maląg.
Środki trafiają już do domów pomocy społecznej
Dobrym przykładem jest tu województwo małopolskie. Wojewoda Małopolski przekazał wszystkim domom pomocy społecznej środki dezynfekujące pozyskane w ramach darowizny z Agencji Rezerw Materiałowych oraz Fundacji KGHM Polska (łącznie 583 szt. płynu w pojemnikach 5 l). Dom Pomocy Społecznej w Bochni, w którym potwierdzono przypadki zakażenia koronawirusem, otrzymał oprócz 70 l płynu 500 sztuk maseczek.
9 kwietnia 2020 r. rozdysponowano wśród domów pomocy społecznej województwa małopolskiego 38 400 sztuk rękawiczek, 29 850 sztuk maseczek i 645 l płynu dezynfekującego. Poinformowano jednostki prowadzące lub zlecające prowadzenie domów pomocy społecznej o możliwości odbioru środków od 10 kwietnia 2020 r. Dla DPS-u w Bochni przeznaczono 2800 sztuk rękawiczek, 2000 maseczek, 17 opakowań płynu do dezynfekcji rąk (po 5 l). – Z naszych informacji wynika, że 11 kwietnia dla DPS w Bochni przekazano ponadto: kombinezony ochronne – 50 szt., maski chirurgiczne trójwarstwowe – 500 szt., półmaski FFP2 – 100 szt., gogle – 10 szt., rękawice chirurgiczne 2000 szt., ochraniacze na obuwie – mówi minister Marlena Maląg.
Monitorujemy potrzeby, reagujemy
– Na bieżąco monitorujemy sytuację, w związku z rosnącymi potrzebami domów pomocy społecznej w związku z epidemią koronawirusa przekazaliśmy dodatkowe 20 mln zł z rezerwy celowej budżetu państwa na wsparcie powiatów w prowadzeniu tych placówek. W czerwcu planujemy przeprowadzenie ponownej weryfikacji potrzeb. Przed nami wiele wyzwań, ale jestem pewna, że działając wspólnie i adekwatnie do okoliczności uda nam się im sprostać – zapewnia szefowa MRPiPS.
Źródło: Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej
OPZZ przekazuje informację Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej dotyczącą zmian w rejestracji bezrobotnych
Nowe rozporządzenie Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej w sprawie rejestracji bezrobotnych i poszukujących pracy to szereg ułatwień dla zainteresowanych. Przepisy, które weszły w życie 15 kwietnia br., przewidują także szczególny sposób postępowania przy „prerejestracji” jako bezrobotny albo poszukujący pracy w trakcie epidemii koronawirusa.
Wydanie nowego rozporządzenia było konieczne, ponieważ dotychczas obowiązujące utraciłoby moc prawną 4 maja br. Rozporządzenie, które weszło w życie 15 kwietnia br., zawiera szereg ułatwień dla zainteresowanych. Przepisy przewidują także szczególny sposób postępowania przy „prerejestracji” jako bezrobotny albo poszukujący pracy w trakcie epidemii koronawirusa.
Co się zmieni?
W nowym rozporządzeniu zrezygnowano m.in. z możliwości sporządzania kserokopii oraz skanowania dowodu osobistego, a także z konieczności składania oświadczenia o braku rejestracji jako bezrobotny w innym urzędzie pracy. Powiatowy urząd pracy przed dokonaniem rejestracji ma obowiązek sam dokonać sprawdzenia w rejestrze centralnym, czy dana osoba nie jest zarejestrowana w innym urzędzie pracy.
– Ponieważ w efekcie wprowadzenia od 1 stycznia 2019 r. w przepisach Kodeksu pracy możliwości digitalizacji dokumentacji pracowniczej pojawiła się praktyka powstawania w stosunkach pracy dokumentów elektronicznych, wprowadzono także możliwość kopiowania dokumentu elektronicznego, podobnie jak skanowane są dokumenty w formie papierowej – wskazuje minister rodziny, pracy i polityki społecznej Marlena Maląg.
„Prerejestracja” jako bezrobotny w dobie koronawirusa
Jak tłumaczy szefowa resortu rodziny, wychodząc naprzeciw wnioskom zgłaszanym przez urzędy pracy oraz obywateli, w nowym rozporządzeniu przewidziano szczególny sposób postępowania przy „prerejestracji” jako bezrobotny albo poszukujący pracy w trakcie epidemii COVID-19.
– To rozwiązanie będzie miało charakter czasowy, co oznacza, że będzie stosowane tylko w okresie zawieszenia lub ograniczenia funkcjonowania powiatowych urzędów pracy w związku z epidemią koronawirusa – wyjaśnia minister Marlena Maląg.
Zgodnie z przyjętym rozwiązaniem zamiast osobistej wizyty ubiegającego się o zarejestrowanie w urzędzie pracy – pracownik urzędu pracy zadzwoni do niego, by potwierdzić, że faktycznie ubiega się on o rejestrację. W trakcie rozmowy możliwe będzie również wyjaśnienie ewentualnych wątpliwości dotyczących sposobu wypełnienia formularza elektronicznego czy też załączonych dokumentów.
Rejestracja odbywać się będzie na podstawie:
Zgodnie z zapisami rozporządzenia za dzień dokonania rejestracji uznawany jest dzień przeprowadzenia rozmowy telefonicznej.
Uwaga, osoby, które przed dniem wejścia w życie rozporządzenia złożyły formularz bez wymaganych dokumentów, będą mogły również zostać zarejestrowane w tym trybie. W przypadku braku możliwości ustalenia bez tych dokumentów ich statusu lub uprawnień będą one zobowiązane do ich dołączenia.
Źródło: Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej
OPZZ przekazuje poniższe stanowisko Ministerstwa Finansów w sprawie ustawy uzupełnijącej pakiet Tarczy Antykryzysowej
„Resort finansów aktywnie uczestniczy w tworzeniu nowych rozwiązań, które będą wykorzystane do walki z epidemią oraz do zabezpieczenia polskiej gospodarki przed jej skutkami. Zaangażowanie organów państwa i środków budżetowych jest w tej sytuacji niezbędne. Stale monitorujemy sytuację budżetową i stan polskiej gospodarki, tak by proponować rozwiązania jak najlepiej dopasowane do aktualnych potrzeb” – wyjaśnia minister finansów Tadeusz Kościński
„Pakiet naszych najnowszych propozycji koncentruje się na wsparciu szerokiej grupy podmiotów publicznych i prywatnych oraz uczestników rynku finansowego. Przedstawiliśmy również rozwiązania, które będą służyć usprawnieniu działań Krajowej Administracji Skarbowej. Podejmujemy kolejne działania i we współpracy z innymi resortami przygotowujemy nowe rozwiązania osłonowe” – mówi Kościński.
Fundusz Przeciwdziałania COVID-19 w BGK
Obsługą Funduszu Przeciwdziałania COVID-19 zajmie się Bank Gospodarstwa Krajowego. Środki będą pochodzić z wpłat jednostek sektora finansów publicznych i będą mogły zostać przeznaczone na finansowanie lub dofinansowanie realizacji zadań związanych z przeciwdziałaniem COVID-19 i usuwaniem jego skutków. Ze środków tych będą mogły korzystać np. jednostki sektora finansów publicznych, a także jednostki spoza tego sektora. Zmiana formy funkcjonowania pozwoli na bardziej efektywne zarządzanie środkami funduszu z wykorzystaniem doświadczeń Banku, jako instytucji zarządzającej aktywami publicznymi.
Wsparcie dla OPP
Możliwość zwolnienia od podatku od nieruchomości gruntów, budynków i budowli zajętych na prowadzenie działalności przez organizacje pozarządowe mające status organizacji pożytku publicznego, których płynność finansowa uległa pogorszeniu w związku z koronawirusem.
Wsparcie organizacji pożytku publicznego kwotą 1% podatku będzie możliwe również w przypadku złożenia zeznania PIT za 2019 r. lub oświadczenia PIT-OP po terminie, nie później jednak niż do 1 czerwca 2020 r. (korekty tego zeznania do 30 czerwca 2020 r.). Warunkiem przekazania przez naczelnika urzędu skarbowego tej kwoty OPP, będzie zapłata przez podatnika podatku w pełnej wysokości do 30 czerwca 2020 r
Wsparcie dla firm
Wsparcie dla uczestników rynku finansowego
Zaproponowane zmiany zakładają umożliwienie zdalnego:
Propozycje MF dotyczą również:
Zwolnienie z podatku od czynności cywilnoprawnych obrotu kryptowalutami
Zwolnienie od 1 lipca 2020 r. z podatku od czynności cywilnoprawnych sprzedaży i zamiany walut wirtualnych w rozumieniu art. 2 ust. 2 pkt 26 ustawy z 1 marca 2018 r. o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu.
Wsparcie dla organizatorów loterii promocyjnych i fantowych
Podmioty posiadające zezwolenie na urządzanie loterii promocyjnych i fantowych będą mogły zorganizować loterię w późniejszym terminie niż wskazany w otrzymanym zezwoleniu. Zezwolenie nie będzie wygasać w przypadku nierozpoczęcia działalności w okresie w nim określonym. Nie będą pobierane opłaty za zmianę zezwolenia jeżeli będzie ona dotyczyć zmiany terminu prowadzenia działalności objętej zezwoleniem.
Elastyczność kształtowania właściwości miejscowej w KAS w celu ułatwienia klientom załatwiania spraw
Minister finansów będzie mógł decydować o zmianie właściwości organów KAS. Usprawni to obsługę klientów KAS, którzy będą mogli załatwiać swoje sprawy w dowolnej izbie administracji skarbowej, urzędzie skarbowym czy urzędzie celno-skarbowym. Zakłada się, że w pierwszej kolejności będzie możliwe składanie do dowolnego urzędu skarbowego deklaracji podatkowych oraz wniosków o wydanie zaświadczeń.
Kontrola wywozu leków, sprzętu medycznego i środków ochrony indywidualnej w celu zabezpieczenia potrzeb krajowych.
Usprawnienie prowadzonych przez Krajową Administrację Skarbową kontroli przestrzegania przepisów przez przedsiębiorców w zakresie wywozu lub zbycia poza terytorium Polski towarów podlegających ograniczeniom np. produktów leczniczych, sprzętu ochronnego i środków ochrony indywidualnej m.in. maseczek ochronnych, środków odkażających.
Kontrole w firmach audytorskich w formie elektronicznej
Polska Agencja Nadzoru Audytowego (PANA) będzie mogła przeprowadzać kontrole w firmach audytorskich bez konieczności osobistych kontaktów, wyłącznie za pomocą środków komunikacji elektronicznej. Kontrola w takiej formie będzie mogła się odbyć po uzyskaniu zgody kontrolowanej jednostki.
Zwolnienie ze składek nie jest przychodem
W trakcie prac parlamentarnych wprowadzono zmianę, w wyniku której przychody z tytułu zwolnienia z obowiązku opłacania należności składkowych ZUS, nie są przychodem zarówno w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz przepisów o podatku dochodowym od osób prawnych. Podobnie, przychodem takim nie będzie także kwota umorzonej pożyczki stanowiącej wsparcie.
Dodatkowo na mocy ustawy, korzystanie ze stron internetowych jednostek sektora finansów publicznych (m.in. Ministerstwa Finansów i Krajowej Administracji Skarbowej), nie będzie wpływać na wykorzystanie limitu transmisji danych w ramach wybranego przez abonenta pakietu.
Źródło: Ministerstwo Finansów
OPZZ przekazuje informację Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej dotyczącą zmian dla podmiotów ekonomii społecznej
Sejm przyjął poprawki senatorów do tarczy antykryzysowej. Dzięki zmianom więcej przedsiębiorstw zyska narzędzia do walki z negatywnymi skutkami pandemii. Na nowelizacji przepisów skorzystają też podmioty ekonomii społecznej.
Wśród przyjętych poprawek znajduje sie szereg zmian dotyczących miedzy innymi zwolnień od podatku od nieruchomości, terminów, sposobu i zakresu realizacji zleconych zadań publicznych czy elektronicznych głosowań władz fundacji. Dzięki nowelizacji przepisów więcej podmiotów ekonomii społecznej zyska narzędzia do walki ze skutkami koronawirusa.
Umorzenie składek ZUS dla podmiotów ekonomii społecznej
Uwaga, jeżeli wniosek złoży PES, który do ubezpieczenia zgłosił od 10 do 49 osób zwolnienie obejmuje 50 proc. łącznej kwoty należności z tytułu składek.
Zmiana zasad umarzania niskooprocentowanej pożyczki ze środków Funduszu Pracy pożyczki dla podmiotów ekonomii społecznej
Podmiot ekonomii społecznej, według nowych zasad, będzie mógł ubiegać się o umorzenie niskooprocentowanej pożyczki dla mikroprzedsiębiorców, pod warunkiem prowadzenia działalności przez okres 3 miesięcy od udzielenia pożyczki. W pierwotnej wersji ustawy warunkiem umorzenia był wymóg utrzymania stanu zatrudnienia. Po wejściu w życie noweli przepisów ten zapis przestanie mieć znaczenie.
Zmiana warunków dofinansowania wynagrodzeń oraz składek ze środków Funduszu Pracy dla organizacji pozarządowych i podmiotów, o których mowa w ustawie o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie
Dużym ułatwieniem dla podmiotów ekonomii społecznej jest wprowadzona konieczność utrzymania zatrudnionych pracowników jedynie przez okres dofinansowania z Funduszu Pracy. Ustawa znosi warunek polegający na utrzymaniu zatrudnienia przez dodatkowy okres równy okresowi na jakie przyznane było dofinansowanie.
Ochrona w zakresie zmiany warunków kredytów i terminów spłaty rat
Podmioty ekonomii społecznej, które nie prowadzą działalności gospodarczej, zostały objęte ochroną w zakresie zmiany warunków lub terminów spłaty kredytów bankowych. Rozwiązanie to dotyczy kredytów zaciągniętych przed 8 marca 2020 r. Zmiana warunków musi również być uzasadniona oceną sytuacji finansowej i gospodarczej kredytobiorcy, dokonaną przez bank nie wcześniej niż w dniu 30 września 2019 r. Zmiany takie muszą być uzgodnione przez bank i kredytobiorcę i jednocześnie nie mogą powodować pogorszenia sytuacji finansowej, gospodarczej podmiotu ekonomii społecznej.
Źródło: Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej
OPZZ przekazuje poniższe stanowisko Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej w sprawie pomocy dla realizujących inwestycje ze wsparciem UE
Firmy, instytucje czy organizacje realizujące projekty dofinansowane z Funduszy Europejskich w ostatnich miesiącach zmagają się z ograniczeniami spowodowanymi pandemią koronawirusa. Ta sytuacja dotyczy kilkudziesięciu tysięcy przedsięwzięć. Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej przygotowało specustawę, która ułatwi ich prowadzenie i rozliczanie oraz umożliwi przesunięcie funduszy unijnych na walkę z koronawirusem. Projekt został niemal jednogłośnie przyjęty przez Sejm i Senat. 17 kwietnia specustawę podpisał prezydent Andrzej Duda.
Projekt ustawy o szczególnych rozwiązaniach wspierających realizację programów operacyjnych w związku z wystąpieniem COVID-19 w 2020 roku ma dwa cele. Pierwszym z nich jest większa elastyczność dla beneficjentów, którzy będą mogli dokończyć rozpoczęte projekty z maksymalną możliwą efektywnością i bez strat finansowych. Drugi zakłada, że dostępne fundusze zostaną ukierunkowane na zwalczanie koronawirusa i ograniczanie jego niepożądanych skutków dla gospodarki.
– Dzięki specustawie funduszowej pieniądze unijne nie pójdą na kwarantannę, tylko będą dalej pracować dla polskiej gospodarki. Cieszę się, że pakiet rozwiązań zaproponowanych przez MFiPR spotkał się z tak dużą przychylnością parlamentarzystów i prezydenta – powiedziała Małgorzata Jarosińska-Jedynak, minister funduszy i polityki regionalnej.
Rozwiązania zaproponowane w specustawie
Projekt ustawy wpisuje się w działania antykryzysowe rządu. Przewiduje między innymi możliwość:
Wprowadza także możliwość pracy zdalnej komisji oceniających projekty, komitetów monitorujących, a nawet kontroli i audytów. W przypadku gdy nie będzie możliwe przeprowadzenie ich „zza biurka”, będzie można je zawiesić.
Przewidziana jest również możliwość przedłużenia terminów w postępowaniach administracyjnych albo ich zawieszenia i wstrzymania wykonania decyzji. Ważne dla beneficjentów jest to, że uzasadnione niedotrzymanie warunków umowy o dofinansowanie nie będzie skutkować wykluczeniem z możliwości otrzymania środków europejskich w kolejnych konkursach.
Kiedy ustawa wejdzie w życie
Ustawa ma wejść w życie następnego dnia po jej ogłoszeniu w Dzienniku Ustaw, natomiast szczegółowe rozwiązania będą obowiązywać z mocą wsteczną od 1 lutego 2020 roku. Ustawa będzie kompatybilna i uzupełniająca z rozwiązaniami, które przygotowuje w tym zakresie Unia Europejska, zarówno pod względem treści rozwiązań, jak i daty, od której mają być one stosowane.
Źródło: Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej
OPZZ przekazuje poniższe stanowisko Ministerstwa Edukacji Narodowej
w sprawie przedłużenia nauki zdalnej do 24 maja 2020 r.
Do 24 maja br. przedłużona została przerwa w nauczaniu stacjonarnym w jednostkach systemu oświaty. Nauka będzie się odbywać na odległość.
Wobec utrzymującej się wysokiej liczby zachorowań wywołanych rozprzestrzenianiem się wirusa COVID-19 przepisami rozporządzenia z dnia 11 marca 2020 r. w sprawie czasowego ograniczenia funkcjonowania jednostek systemu oświaty w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19 Minister Edukacji Narodowej zdecydował o podjęciu działań profilaktycznych, zapobiegających rozprzestrzenianiu się wirusa wśród dzieci i młodzieży i ograniczeniu – w terminie od 27 kwietnia do 24 maja 2020 r. – działalności niektórych jednostek systemu oświaty.
Przypomnijmy, że w czasie ograniczenia funkcjonowania szkół i placówek oświatowych związanego z zagrożeniem epidemiologicznym nauka jest realizowana na odległość. Za jej organizację odpowiada dyrektor szkoły.
Podstawa prawna
Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 24 kwietnia 2020 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie czasowego ograniczenia funkcjonowania jednostek systemu oświaty w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19
Źródło: Ministerstwo Edukacji Narodowej
OPZZ przekazuje poniższe stanowisko Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego w sprawie środków finansowych dla szpitali jednoimiennych
Narodowe Centrum Badań i Rozwoju, agencja wykonawcza Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego, uruchamia nowe przedsięwzięcie dla szpitali jednoimiennych na prace B+R. Wszystkie placówki tego typu, które prowadzą badania naukowe lub prace rozwojowe, już od 22 kwietnia mogą starać się o dofinansowanie projektów zapobiegających rozprzestrzenianiu się wirusa SARS-CoV-2, służących ochronie personelu oraz leczeniu COVID-19. Łącznie do rozdysponowania jest co najmniej 100 mln zł.
Inicjatywa ma formę nie tradycyjnego konkursu, ale dofinansowania przyznawanego na maksymalnie prostych zasadach. Taka forma pomocy jest możliwa dzięki wejściu w życie rozwiązań przyjętych w tzw. drugiej tarczy antykryzysowej.
– Szpitale jednoimienne, pierwsze na linii frontu w walce z koronawirusem, muszą mieć priorytetowy dostęp nie tylko do sprzętu i personelu, ale również do środków na prowadzenie badań i prac rozwojowych – mówi Wojciech Murdzek, minister nauki i szkolnictwa wyższego. – Dziękując wszystkim pracownikom tych placówek za ich dotychczasowy niezwykły wysiłek, zachęcamy ich do dalszych prac nad rozwiązaniami, które pomogą zahamować, zapobiegać chorobie oraz podnosić skuteczność leczenia. Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego oferuje swoje wsparcie w tym zakresie uruchamiając wraz z NCBR nowe przedsięwzięcie dla szpitali jednoimiennych na prace B+R i przekazując na ten cel 100 mln zł - dodaje minister Murdzek.
– Szukamy możliwości walki z koronawirusem na różnych frontach – nowa inicjatywa NCBR to właśnie kolejny z nich. Oczekujemy, że przedsięwzięcie umożliwi m.in. opracowanie terapii lekowych i nielekowych dedykowanych COVID-19 oraz schematów leczniczych i procedur medycznych, nowych rozwiązań i technologii w zakresie ograniczania rozprzestrzeniania się wirusa SARS-CoV-2 oraz diagnostyki COVID-19, a także stworzenie odpowiednich narzędzi informatycznych do zbierania danych epidemiologicznych i terapeutycznych. Z naszej strony przygotowaliśmy możliwie najprostszy wniosek o dofinansowanie oraz zapewniamy wsparcie dla szpitali przy jego wypełnianiu. Wszystko po to, aby aplikowanie o środki, w niełatwym dla tych podmiotów czasie, było możliwie najprostsze i skuteczne – mówi Wojciech Kamieniecki, dyrektor Narodowego Centrum Badań i Rozwoju.
Kto może aplikować
O dofinansowanie mogą starać się: szpitale jednoimienne (podmioty lecznicze przekształcone na mocy decyzji Ministra Zdrowia w szpitale zakaźne dedykowane wyłącznie do opieki nad pacjentami zakażonymi lub podejrzanymi o zakażenie koronawirusem), konsorcja szpitali jednoimiennych (maksymalnie 2 podmioty) oraz konsorcja szpitali jednoimiennych i jednostek naukowych (maksymalnie 2 podmioty, przy czym szpital nie musi być liderem konsorcjum).
Poziom dofinansowania na realizację prac w projekcie wynosi 100% kosztów kwalifikowalnych. Prace w projekcie nie mogą być realizowane przez szpitale jednoimienne oraz jednostki naukowe w ramach działalności gospodarczej. Maksymalny okres realizacji projektu to 12 miesięcy, przy czym jego realizacja może rozpocząć się najwcześniej 14 marca 2020 roku, a najpóźniej 31 lipca 2020 roku. W projekcie można powierzyć realizację części prac podwykonawcy – maksymalnie 70% kosztów kwalifikowalnych ponoszonych w projekcie przez dany podmiot. Budżet przedsięwzięcia to 100 mln zł. NCBR zastrzega sobie możliwość zwiększenia tej kwoty. Środki finansowe będą pochodziły z budżetu krajowego – ze środków dotacji celowej będącej w dyspozycji NCBR.
Minimum formalności – na co zwrócić uwagę we wniosku
NCBR przygotowało możliwie najprostszy i przejrzysty wniosek, który umożliwi szpitalom szybkie i skuteczne aplikowanie o dofinansowanie. Dodatkowo Centrum udostępniło specjalną instrukcję ze wskazówkami dotyczącymi poszczególnych części wniosku, takich jak: „Podstawowe informacje o projekcie”, „Informacje o Wnioskodawcy”, „Cel i uzasadnienie realizacji projektu”, „Potencjał do realizacji celu”, „Kosztorys” i „Wskaźniki do pomiaru realizacji celu”.
Przy wypełnianiu wniosku szczególnie warto zwrócić uwagę na opisanie celu projektu oraz planowanych rezultatów, które z założenia powinny uwzględniać np.:
Terminy i sposób aplikowania
Wnioski o dofinansowanie składać można wyłącznie za pośrednictwem Elektronicznej Skrzynki Podawczej ePUAP Narodowego Centrum Badań i Rozwoju w terminie od 22 kwietnia 2020 r. do 31 maja 2020 r. (do godz. 16:00). Ocena wniosków prowadzona jest w trybie ciągłym i rozpoczyna się po wpłynięciu wniosku. W zależności od liczby wniosków będących w ocenie, może ona trwać do 14 dni roboczych.
Pytania dotyczące naboru można kierować na specjalnie uruchomione skrzynki e-mailowe – w zakresie finansowym (kwalifikowalność kosztów, zasada konkurencyjności) na adres: szpitale_jednoimienne-finanse@ncbr.gov.pl; w pozostałych sprawach na adres: szpitale_jednoimienne@ncbr.gov.pl oraz pod numery telefonów 515 061 554 i 505 758 978. Więcej informacji o przedsięwzięciu „Wsparcie szpitali jednoimiennych w walce z rozprzestrzenianiem się zakażenia wirusem SARS-CoV-2 oraz w leczeniu COVID-19” na stronie NCBR.
Zachęcamy do zapoznania się również z informacjami o nowym konkursie NCBR Szybka Ścieżka „Koronawirusy”: www.ncbr.gov.pl/programy/fundusze-europejskie/poir/konkursy/5-1-1-1-2020, www.ncbr.gov.pl/o-centrum/aktualnosci/szczegoly-aktualnosci/news/ncbr-przeznacza-200-mln-zl-na-walke-z-koronawirusem-62201.
Narodowe Centrum Badań i Rozwoju (NCBR) jest agencją wykonawczą Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Od ponad 10 lat Centrum łączy świat nauki i biznesu, tworząc odpowiednie warunki do prowadzenia prac badawczo-rozwojowych. Poprzez współfinansowanie procesów B+R wspiera rodzimych przedsiębiorców, istotnie zmniejszając ich ryzyko biznesowe towarzyszące wdrażaniu przełomowych projektów badawczych. Misją NCBR jest realizacja zadań służących społecznemu i gospodarczemu rozwojowi Polski oraz rozwiązywanie konkretnych cywilizacyjnych problemów jej mieszkańców. NCBR pełni funkcję Instytucji Pośredniczącej w programach operacyjnych: Inteligentny Rozwój oraz Wiedza Edukacja Rozwój. Realizuje także szereg programów krajowych i międzynarodowych, a także projekty związane z bezpieczeństwem i obronnością państwa.
Z rocznym budżetem na prace B+R rzędu miliarda euro NCBR jest obecnie największym w kraju i regionie ośrodkiem wspierania rozwoju nauki i gospodarki.
Informacji na temat walki z rozprzestrzenianiem się epidemii koronawirusa należy szukać w oficjalnych źródłach. Zachęcamy do śledzenia strony www.gov.pl/koronawirus.
Źródło: Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego
OPZZ przekazuje poniższe stanowisko Ministerstwa Edukacji Narodowej
w sprawie działań MEN na rzecz cyfryzacji edukacji
Podsumowanie inicjatyw realizowanych w obszarze cyfryzacji szkół oraz działań podjętych przez MEN w związku z pandemią koronawirusa to najważniejsze zagadnienia nowego informatora dla dyrektorów szkół i nauczycieli. W publikacji pojawia się m.in. opis platformy epodreczniki.pl, wykaz materiałów informacyjnych i stron internetowych przydatnych do nauki online. Materiał przybliża także projekty szkoleniowe dla nauczycieli w zakresie podnoszenia kompetencji cyfrowych oraz działania zwiększające udział technologii informacyjno-komunikacyjnych w procesie dydaktycznym. Zachęcamy do korzystania z materiału.
Działania na rzecz cyfryzacji edukacji
– W informatorze zestawiliśmy najważniejsze działania i projekty realizowane w ostatnich latach na rzecz cyfryzacji edukacji oraz upowszechniania technologii informacyjno-komunikacyjnych w procesie nauczania i uczenia się. Działania te okazały się szczególnie ważne i potrzebne w kontekście czasowego ograniczenia funkcjonowania szkół, kiedy jednostki systemu oświaty realizują swoje działania z wykorzystaniem metod i technik kształcenia na odległość – wskazał minister Dariusz Piontkowski we wstępie do publikacji.
Szef MEN zaznaczył, że ze skuteczność tych działań potwierdza m.in. ogromne zainteresowanie platformą epodreczniki.pl, na której znajdują się bezpłatne i zgodne z podstawą programową materiały dydaktyczne. Stronę każdego dnia odwiedza niemal pół miliona użytkowników. Odnotowujemy również średnio ponad 1,3 mln odsłon platformy dziennie.
Informator dla dyrektorów szkół i nauczycieli – najważniejsze zagadnienia
W publikacji pojawia się opis materiałów informacyjnych w zakresie nauki zdalnej, m.in. informatora MEN dotyczącego organizacji kształcenia na odległość oraz poradnika przygotowanego przez UODO we współpracy z MEN, który jest poświęcony bezpieczeństwu danych.
W dziale „Cyfrowe materiały dydaktyczne” znalazł się szczegółowy opis strony epodreczniki.pl oraz wykaz materiałów przygotowanych przez Centralną Komisję Egzaminacyjną i Ośrodek Rozwoju Edukacji. Ta część przybliża także serwisy internetowe przydatne do nauki online oraz ofertę edukacyjną TVP.
W dalszej części materiału znalazł się opis projektów szkoleniowych dla nauczycieli w zakresie podnoszenia kompetencji cyfrowych oraz innych projektów realizowanych w obszarze cyfryzacji szkół, takich jak program „Aktywna tablica” czy Ogólnopolska Sieć Edukacyjna.
Oddzielne miejsce zajmują rekomendacje dotyczące wsparcia uczniów ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi.
Informator MEN – zachęcamy do korzystania
Informator przeznaczony jest przede wszystkim dla dyrektorów szkół i nauczycieli. Mogą z niego również korzystać samorządowcy, którzy w materiale znajdą pełny wykaz aktów prawnych przygotowanych przez MEN w związku z pandemią koronawirusa.
Dział dotyczący cyfrowych materiałów dydaktycznych będzie z kolei przydatny dla rodziców i uczniów. Można w nim znaleźć m.in. wykaz stron internetowych do kształcenia online. Materiały dostępne w tych serwisach z pewnością pozwolą na pogłębianie zainteresowań i rozwijanie wiedzy młodych ludzi.
Zachęcamy do skorzystania z informatora!
Materiały
Informator dla dyrektorów szkół i nauczycieli – działania MEN na rzecz cyfryzacji edukacji
Informator_MEN.docx 8.66MB Informator dla dyrektorów szkół i nauczycieli – działania MEN na rzecz cyfryzacji edukacji
Informator_MEN.pdf 4.36MB
Źródło: Ministerstwo Edukacji Narodowej
OPZZ przekazuje poniższe stanowisko Ministerstwa Finansów
w sprawie sporządzania sprawozdania finansowego w czasie epidemii koronawirusa
Epidemia COVID-19 w Polsce przypadła na okres sporządzania rocznych sprawozdań finansowych przez jednostki stosujące przepisy ustawy z 29 września 1994 r. o rachunkowości.
Aby zapewnić prawidłową realizację tego obowiązku, 31 marca 2020 r. Minister Finansów wydał rozporządzenie w sprawie określenia innych terminów wypełniania obowiązków w zakresie ewidencji oraz w zakresie sporządzenia, zatwierdzenia, udostępnienia i przekazania do właściwego rejestru, jednostki lub organu sprawozdań lub informacji.
Ze względu na wyjątkową sytuację, w jakiej znalazły się jednostki i ich kierownicy w trakcie sporządzania sprawozdania finansowego, na stronie internetowej MF zamieściliśmy informacje przydatne podczas sporządzania i badania sprawozdania finansowego (zarówno jednostkowego, jak i skonsolidowanego).
Dodatkowo w specjalnej zakładce będziemy publikować odpowiedzi na zadawane pytania dotyczące:
Pytania można zgłaszać na adres sf-covid@mf.gov.pl.
Źródło: Ministerstwo FinansówOPZZ przekazuje poniższe stanowisko Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej
w sprawie pożyczki płynnościowej dla organizacji pozarządowych
Podmioty ekonomii społecznej (PES) mogą ubiegać się o nową, preferencyjną pożyczkę na finansowanie bieżącej działalności. Na wsparcie mogą liczyć m.in. spółdzielnie socjalne, centra integracji społecznej i organizacje pozarządowe dotknięte gospodarczymi skutkami pandemii COVID-19. Rozwiązanie jest już dostępne u pośredników finansowych współpracujących z BGK.
Pożyczka płynnościowa w wysokości do 100 tys. zł będzie mogła sfinansować m.in. wynagrodzenia pracowników, opłaty za czynsz, koszt zakupu niezbędnego wyposażenia, czy zaległe zobowiązania wobec kontrahentów. Rozwiązanie wypracowały Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej oraz Bank Gospodarstwa Krajowego. Pożyczek będą udzielać pośrednicy finansowi wybrani przez BGK. Ich lista jest dostępna na stronie bgk.pl
Organizacje prowadzące działalność gospodarczą nie nastawioną na zysk będą mogły otrzymać wsparcie na przykład na wynagrodzenia czy podtrzymanie produkcji. W spółdzielniach socjalnych, centrach integracji społecznej i warsztatach terapii zajęciowej pracują ludzie z pasją. Podtrzymanie funkcjonowania tych podmiotów w czasie pandemii jest naszym obowiązkiem. W ten sposób inwestujemy w przyszłość. A środki na ten cel wygospodarowaliśmy ze zwrotów z pożyczek udzielanych w Programie Kapitał Ludzki, realizowanym w latach 2007-2013. Dziś włączamy je do Funduszowego Pakietu Antywirusowego – mówi Małgorzata Jarosińska-Jedynak, minister funduszy i polityki regionalnej.
Kto może skorzystać ze wsparcia?
Z pożyczki płynnościowej będą mogły skorzystać podmioty ekonomii społecznej (PES). To organizacje, które prowadzą działalność gospodarczą, a wypracowane zyski przeznaczają na realizację celów statutowych. Najczęściej jest to praca na rzecz osób wykluczonych, bezrobotnych, z niepełnosprawnościami. PES bardzo często angażują się w rozwiązywanie problemów społeczności lokalnych.
Misją Banku Gospodarstwa Krajowego jest wspieranie rozwoju społeczno-gospodarczego Polski. Realizując to zadanie, wspieramy także podmioty ekonomii społecznej. Są to podmioty gospodarcze, które niosą pomoc potrzebującym i wykluczonym i - jak każda inna firma - zatrudniają pracowników. Pożyczka płynnościowa dla PES to nowe rozwiązanie, które w obecnej trudnej sytuacji pomoże m.in. utrzymać miejsca pracy – mówi Paweł Chorąży, dyrektor zarządzający pionem funduszy europejskich w BGK.
Rozwiązanie jest kierowane do: przedsiębiorstw społecznych, w tym spółdzielni socjalnych, podmiotów reintegracyjnych, realizujących usługi reintegracji społecznej i zawodowej osób zagrożonych ubóstwem lub wykluczeniem społecznym, organizacji pozarządowych, organizacji stworzonych przez kościoły i związki wyznaniowe, spółek non-profit lub spółdzielni pracy, inwalidów i niewidomych.
Warunkiem skorzystania ze wsparcia jest prowadzenie działalności przez minimum 12 miesięcy i posiadanie przynajmniej jednego zamkniętego roku obrotowego. Organizacja powinna także spełniać kryterium mikro-, małego lub średniego przedsiębiorcy.
Preferencyjna pożyczka – na jakich warunkach?
Pożyczka płynnościowa dla PES uwzględnia specyfikę podmiotów, do których jest kierowana. Pożyczkobiorca może liczyć na preferencyjne oprocentowanie 0,1 proc. w skali roku oraz 12-miesięczną karencję w spłacie rat kapitałowych. Dodatkowo w sytuacji, gdy PES prowadzi sezonową działalność gospodarczą, spłata może nastąpić w ratach kwartalnych, a nie miesięcznych – zaznacza Paweł Chorąży.
Szczegółowe parametry pożyczki płynnościowej
Atrakcyjne warunki obowiązują dla pożyczek udzielanych do końca 2020 roku. Potem PES będą mogły nadal ubiegać się o preferencyjne wsparcie, ale niektóre parametry pożyczek ulegną zmianie. Skróci się maksymalny okres spłaty (do 36 miesięcy) i karencja w spłacie kapitału pożyczki (do 6 miesięcy). Zmieni się także sposób określania oprocentowania pożyczki.
Jak i gdzie złożyć wniosek?
Pożyczek na terenie całego kraju udzielają pośrednicy finansowi, współpracujący z BGK. Ich listę można znaleźć na stronie bgk.pl
Źródło: Ministerstwo Funduszy i Polityki RegionalnejOPZZ przekazuje poniższe stanowisko Ministerstwa Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej w sprawie nowych zasad kwarantanny dla członków załóg, rybaków i serwisantów
Nowe zasady dotyczące odbycia kwarantanny przez marynarzy, rybaków oraz innych członków załóg statków morskich oraz statków żeglugi śródlądowej, a także serwisantów statków oraz inspektorów uznanych organizacji
2 maja 2020 r. ogłoszono nowe rozporządzenie w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii.
Rozporządzenie to wprowadza zwolnienie z obowiązku odbycia kwarantanny również w przypadku podróży innym niż statek środkiem transportu.
Zgodnie z rozporządzeniem, obowiązku odbycia kwarantanny nie stosuje się w przypadku przekraczania granicy Rzeczypospolitej Polskiej w ramach wykonywania czynności zawodowych przez:
– marynarzy lub rybaków powracających z zagranicy, również innymi środkami transportu niż statek, po zakończeniu zatrudnienia na statku,
– marynarzy lub rybaków mających miejsce zamieszkania poza terytorium Rzeczypospolitej Polskiej schodzących ze statku w polskim porcie po upływie okresu pracy na statku celem bezzwłocznej repatriacji, o której mowa w art. 57 ustawy o pracy na morzu, poza terytorium Rzeczypospolitej Polskiej,
– marynarzy lub rybaków udających się do portu położonego na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, również innym niż statek środkiem transportu, celem bezzwłocznego podjęcia zatrudnienia na statku,
– osoby wykonujące pracę lub świadczące usługi na statkach lub morskich platformach wydobywczych i wiertniczych, w oparciu o inny stosunek niż marynarska umowa o pracę,
Zwolnienie z kwarantanny obejmuje też inspektorów administracji morskiej lub uznanej organizacji, o której mowa w przepisach o bezpieczeństwie morskim, którzy przekraczają granicę w celu przeprowadzenia inspekcji.
Źródło: Ministerstwo Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej
OPZZ przekazuje poniższe stanowisko Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej w sprawie pożyczek płynnościowych dla podmiotów ekonomii społecznej
Podmioty ekonomii społecznej mogą już składać wnioski o udzielenie pożyczki płynnościowej w wysokości do 100 tys. zł. Nowe narzędzie dedykowane m. in. spółdzielniom socjalnym i organizacjom pozarządowym, prowadzącym działalność gospodarczą lub odpłatną działalność pożytku publicznego, pozwoli na sfinansowanie wynagrodzeń pracowników, zakup potrzebnego wyposażenia czy opłacenie czynszu.
Rozwiązanie wypracowały Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej oraz Bank Gospodarstwa Krajowego przy uwzględnieniu panującej w kraju sytuacji społeczno-gospodarczej wywołanej przez COVID-19.
Kto może wnioskować o pożyczkę?
Podmioty ekonomii społecznej to organizacje, które nie są nastawione na zysk. Prowadzą działalność w celach społecznych. PES to m.in. spółdzielnie pracy, inwalidów i socjalne, centra oraz kluby integracji społecznej, zakłady aktywności zawodowej, warsztaty terapii zajęciowej. Zaliczają się do nich również organizacje pozarządowe, w tym organizacje pożytku publicznego.
Wprowadzono 4 kryteria dla podmiotów, które mogą się ubiegać o pożyczkę płynnościową. Pożyczkę uzyskać mogą podmioty ekonomii społecznej:
Na co będzie można przeznaczyć pożyczkę?
Podmioty, którym zostaną przyznane środki z pożyczki, będą mogły przeznaczyć je głównie na finansowanie bieżącej działalności. Mogą one w ramach tego wsparcia regulować bieżące zobowiązania, w tym publiczno-prawne, wypłacać wynagrodzenia pracownikom oraz kupować wyposażenie. Ponadto środki finansowe mogą służyć do pokrycia kosztów użytkowania infrastruktury oraz kosztów administracyjnych, takich jak np. opłacanie czynszu.
„Obecnie w Polsce działa ok. 100 tys. podmiotów ekonomii społecznej. Wsparcie finansowe tych organizacji jest dla nas kluczowe ze względu na rolę, jaką odgrywają w społeczeństwie – dają szansę na rozwój osobom zagrożonym wykluczeniem społecznym takim jak osoby niepełnosprawnie, bezrobotni oraz seniorzy” – podkreśla wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej Iwona Michałek.
Na jakich warunkach udzielana będzie pożyczka?
Nowe narzędzie wspierające podmioty ekonomii społecznej uwzględnia specyfikę organizacji, do których jest kierowana. Celem instrumentu jest poprawa płynności finansowej podmiotów, dlatego warunki korzystania z tego wsparcia są bardzo preferencyjne:
Gdzie można wnioskować o pożyczkę?
Obecnie pożyczek płynnościowych dla podmiotów ekonomii społecznej udziela Fundusz Regionu Wałbrzyskiego. Bank Gospodarstwa Krajowego wyłoni wkrótce kolejne instytucje pośredniczące w udzielaniu pożyczek podmiotom ekonomii społecznej. Ich listę będzie można znaleźć na stronie Banku.
Pozostałe ułatwienia dla PES
Poza nowo wdrożonym rozwiązaniem płynnościowym oferowanym przez BGK dostępne są inne instrumenty wsparcia dla podmiotów ekonomii społecznej. W ramach tarczy antykryzysowej oraz jej kolejnych zmian wspomniane wyżej podmioty mogą korzystać m.in. z:
Źródło: Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej
BŁĄÐ: nie znaleziono widgetu o nazwie banner
Copyright © 2017 by OPZZ. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Projekt i wykonanie: ESC SA Aplikacje i strony internetowe