Katowice 2017.03.07

                                     
Sz.Pan

Mateusz Morawiecki
 
Wiceprezes Rady Ministrów 
 
 
Panie Premierze! 

Członkowie Komitetu Inicjatywy Ustawodawczej obywatelskiego projektu zmian w „Ustawie z dnia 7 września 2007 r. o funkcjonowaniu górnictwa węgla kamiennego", który  reguluje  sprawę deputatu węglowego dla górniczych emerytów i rencistów, protestują przeciwko opieszałości rządu   i posłów.

29 marca 2016r, złożyliśmy w Sejmie 126 tys. podpisów pod obywatelskim projektem. 9 czerwca ubiegłego roku podczas obrad Sejmu, projekt  uzasadniał Wacław Czerkawski - pełnomocnik Komitetu Inicjatywy Ustawodawczej. Wówczas wszystkie kluby    i koła poselskie pozytywnie oceniły inicjatywę, a Sejm skierował obywatelski projekt dotyczący deputatu węglowego dla byłych pracowników kopalń do dalszych prac w Komisji do Spraw Energii i Skarbu Państwa. Już wtedy przedstawiciel rządu, wiceminister energii Grzegorz Tobiszowski mówił, że nowa regulacja wejdzie w życie z dniem 1 stycznia 2017r.

Niestety mija rok i nie odbyło się ani jedno posiedzenie sejmowej Komisji do Spraw Energii  i Skarbu Państwa w sprawie naszego projektu, ani nie poznaliśmy rządowej ustawy, o której mówiło ministerstwo energii, a która miała być procedowana wspólnie z obywatelskim projektem. Do dzisiaj, ani Komitet Inicjatywy Ustawodawczej, ani górniczy emeryci nie znają projektu rządowego. Zaś wiceminister Tobiszowski od wielu miesięcy w mediach non stop powtarza, że już sprawa rusza i… do dzisiaj panuje cisza.

Czas leci. Jedni emeryci umierają. Inni buntują się coraz bardziej. Otrzymujemy od zniecierpliwionych i zbulwersowanych emerytów setki listów i telefonów. Podczas licznych spotkań dotyczących deputatu, które są cały czas organizowane w wielu miastach emeryci wyrażają swoje rozczarowanie postawą rządu, który zwleka z miesiąca na miesiąc nie ujawniając swojego projektu i nie rozpoczynając prac w Komisji ds. Energii i Skarbu Państwa. Alarmują też posłów ze swoich okręgów wyborczych, by interweniowali. Komitet do tej pory cierpliwie czekał, ale upływający czas pokazuje, że rząd prowadzi jakąś dziwną grę.

W imieniu tysięcy górniczych emerytów, którzy mają już dość pisania listów i próśb do ludzi odpowiedzialnych za zamrożenie tematu deputatu węglowego i grożą zaostrzeniem swojego niezadowolenia na ulicy, apelujemy do Pana, jako wicepremiera, posła i członka Rady Dialogu Społecznego o zrobienie pierwszego kroku  i przedstawienie rządowego projektu ustawy w tej sprawie, by można wspólnie nad nim i obywatelskim projektem rozpocząć prace w sejmowej Komisji.
Mamy nadzieję, że dotychczasowe przeciąganie tematu nie jest drogą do wycofania się rządu oraz Prawa i Sprawiedliwości z wcześniejszych obietnic i zapewnień.   
    
Z górniczym Szczęść Boże!
 
W imieniu członków Komitetu Inicjatywy Obywatelskiej 

Pełnomocnik Wacław Czerkawski

Do wiadomości:

Premier Beata Szydło
Ministerstwo Energii
Rada Dialogu Społecznego
Kluby Poselskie
Media