Kilkanaście dni temu przez Polskę przeszła fala nawałnic. Pierwszymi, którzy przyszli z pomocą mieszkańcom byli strażacy Państwowej Straży Pożarnej. Wszyscy podkreślają ich poświęcenie i zaangażowanie. Jednak mało kto wie, że strażacy są najgorzej uposażeni wśród służb MSWiA. Młody strażak dostaje niewiele ponad płacę minimalną a wymagania dotyczące jego stanu zdrowia, dyspozycyjności i postawy są ponadprzeciętne. Za każdą nadgodzinę strażak otrzymuje zaledwie 60 proc. średniego uposażenia. Związek Zawodowy Strażaków „Florian" uznaje, że jest to nieuczciwe i postuluje wypłatę wynikającą z uposażenia strażaka.

Niestety, od 10 lat państwo forsuje specyficzną politykę „zaciskania pasa", zamrażając płace w sferze budżetowej, między innymi strażaków cieszących się najwyższym szacunkiem i sympatią społeczeństwa.

Rząd Prawa i Sprawiedliwości chwali się wzrostem gospodarczym, spadkiem poziomu bezrobocia i inflacji. OPZZ apeluje do rządu o podzielenie się tym sukcesem z pracownikami sfery budżetowej i uwzględnienie podwyżek w projekcie budżetu na 2018 rok.
 

Biuro Prasowe OPZZ