W dniu 8 grudnia, w Brukseli odbyło się spotkanie programowe europejskich i ukraińskich ekspertów ETUC, KVPU, FPU, OPZZ, CFDT i ACV-CSC  w sprawie działań  związkowych w zakresie związanym ze strategicznymi rami Unii Europejskiej dotyczącymi zdrowia i bezpieczeństwa na lata 2021-2027.

Na początku spotkania rzecznik pracowników w ACV-CSC zaprezentował wyzwania z perspektywy pracowników oraz rolę Europejskiej Rady Doradczej ds. Bezpieczeństwa i Zdrowia oraz przedstawił proces dialogu społecznego na temat zdrowia i bezpieczeństwa na szczeblu UE .

Kolejno zostały zaprezentowane doświadczenia:

  • belgijskich związków zawodowych  w kontekście dialogu społecznego i działań związków zawodowych w zakresie zdrowia i bezpieczeństwa. Koncentracja została skupiona na poziomie miejsca pracy, a tematem przewodnim były  - substancje chemiczne i niebezpieczne jako zagrożenia biologiczne;
  • francuskich związków zawodowych – w kontekście dialogu społecznego i działań związków zawodowych na rzecz zdrowia i bezpieczeństwa. Koncentracja została skupiona na Koncentracja na poziomie miejsca pracy, a tematem przewodnim  były - zagrożenia dla zdrowia psychicznego oraz przemoc i nękanie w miejscu pracy;
  • polskich związków zawodowych - Dialog społeczny i działania związków zawodowych na rzecz zdrowia i bezpieczeństwa. Koncentracja jak powyżej została skupiona na poziomie miejsca pracy a tematem przewodnim były  wypadki przy pracy.

Po wymianie doświadczeń rozgorzała dyskusja nad wyzwaniami dla Ukrainy, które są  związane z jej przejściem na unijne normy BHP i ramy strategiczne. Na koniec Ignacio Doreste Hernandez, doradca ds. BHP Europejskiej Konfederacji Związków Zawodowych (EKZZ) przedstawił stanowiska i działania EKZZ w zakresie promowania bezpieczeństwa i higieny pracy w przestrzeni UE we współpracy ze Stałą Komisją BHP.

OPZZ reprezentowała Magdalena Chojnowska z wydziału międzynarodowego OPZZ