Kurierzy i kurierki Pyszne.pl podjęli decyzję o kontynuacji nieformalnego strajku, rozpoczętego w grudniu 2022 roku. 

Po rozmowach ze związkiem zawodowym (OPZZ Konfederacja Pracy) w styczniu firma nie zadeklarowała jasno woli realizacji postulatów pracowników - m.in. przywrócenia dodatków stażowych odebranych kurierom jesienią zeszłego roku. Zamiast tego przedstawiciele strony pracodawcy Pyszne.pl obiecali, że przeliczą budżet w zakresie wynagrodzeń i do końca stycznia wrócą do niezadowolonych z zarobków pracowników.  

Kurierzy uznali, że 1,5 miesiąca to wystarczający czas na ustosunkowanie się do ich postulatów, dlatego zdecydowali się kontynuować protest. W tym celu skorzystają z przysługującej im dowolności w wybieraniu godzin i dat pracy. Między innymi w Krakowie, Poznaniu, Gdyni, Bydgoszczy i Warszawie znaczna część załogi deklaruje, że nie zgłosi dyspozycyjności na 3 lutego. 

W przypadku satysfakcjonującej dla pracowników odpowiedzi Pyszne.pl kurierzy mogą odwołać w każdej chwili planowane działania. Organizacja Międzyzakładowa OPZZ Konfederacja Pracy jest otwarta na koncyliacyjne rozwiązania i negocjację postulatów - jednak zgodnie z oświadczeniem złożonym podczas styczniowego spotkania w obecnej sytuacji aktywnie wspiera działania organizacyjne kurierów.

Pełna lista postulatów to:

  • przywrócenie dodatku stażowego (stawka progresywna)
  • wprowadzenie dodatku 2 zł za godzinę w weekendy i święta ustawowo wolne
  • przywrócenie dodatku godzinowego dla kapitanów wraz z utrzymaniem dodatku za wsparcie w szkoleniu kurierów
  • wprowadzenie dodatku za wykonywanie zleceń w trudnych warunkach pogodowych

Stanisław Kierwiak