Dlaczego warto być w związku zawodowym?
O co walczy OPZZ?
Działania OPZZ doprowadziły do:
Prawo do tworzenia związku zawodowego mają:
· pracownicy
· osoby świadczące pracę za wynagrodzeniem na innej podstawie niż stosunek pracy (np. umowa zlecenia, umowa o świadczenie usług), jeżeli nie zatrudnia do tego rodzaju pracy innych osób, niezależnie od podstawy zatrudnienia, oraz ma takie prawa i interesy związane z wykonywaniem pracy, które mogą być reprezentowane i bronione przez związek zawodowy
Prawa do tworzenia związków zawodowych nie mają: emeryci, renciści, bezrobotni, wolontariusze, stażyści i inne osoby, które świadczą osobiście pracę bez wynagrodzenia. Osoby te mogą jednak przyłączyć się do już istniejącego związku zawodowego (jeżeli statut tego związku przewiduje taką możliwość).
W ramach organizacji zebrania założycielskiego przygotuj w szczególności:
· projekty uchwał o: utworzeniu związku zawodowego, przyjęciu statutu związku zawodowego oraz wyborze komitetu założycielskiego
· projekt statutu
Wcześniejsze przygotowanie tych dokumentów ułatwi Ci sprawne przeprowadzenie zebrania założycielskiego.
UWAGA: zamiast tworzenia nowego związku zawodowego możesz założyć zakładową (międzyzakładową) organizację związkową w już istniejącym związku zawodowym. Wówczas musisz postępować zgodnie z zasadami zakładania jednostki organizacyjnej i jej rejestracji, określonymi przez ten związek zawodowy. Sprawdź te zasady lub skontaktuj się z osobami z tego związku zawodowego.
Generalnie założenie zakładowej (międzyzakładowej) organizacji związkowej w ramach już istniejącego związku zawodowego może być łatwiejsze, m.in. z uwagi na brak konieczności opracowania i przyjęcia własnego statutu czy też uniknięcie procesu rejestracji w Krajowym Rejestrze Sądowym (KRS).
Zebranie założycielskie może odbyć się praktycznie w każdym miejscu, np. w mieszkaniu, kawiarni czy restauracji.
Jeżeli zebrałeś w określonym miejscu i terminie co najmniej 10 osób mających prawo do tworzenia związku zawodowego, możesz przystąpić do przeprowadzenia zebrania założycielskiego, w ramach którego należy w szczególności:
· wybrać przewodniczącego spotkania oraz protokolanta
· sporządzić listę obecności
· podjąć uchwałę o: 1. utworzeniu związku zawodowego, 2. przyjęciu statutu związku zawodowego oraz 3. wyborze komitetu założycielskiego (od 3 do 7 osób)
· sporządzić protokół z przebiegu zebrania założycielskiego
Uchwały można wpisać do protokołu zebrania lub dołączyć jako załączniki do protokołu. Wszystkie uchwały stanowiące załączniki do protokołu zebrania podpisuje przewodniczący zebrania i protokolant.
Komitet założycielski musi w terminie 30 dni od dnia założenia związku złożyć w KRS wniosek o rejestrację.
UWAGA: jeżeli nie zostanie dotrzymany powyższy termin, wówczas uchwała o utworzeniu związku traci moc prawną.
Do wniosku o rejestrację dołącz:
· druk KRS W20
· druk KRS WF (komitet założycielski)
· listę obecności
· uchwały o utworzeniu związku zawodowego, przyjęciu statutu związku zawodowego i wyborze komitetu założycielskiego
· statut związku zawodowego
· protokół z zebrania założycielskiego
WAŻNE: do druków KRS należy załączyć oryginały dokumentów utworzonych podczas zebrania założycielskiego.
Postępowanie w sprawach rejestracji jest wolne od opłat sądowych.
W ramach tych działań należy w szczególności:
· założyć konto, m.in. w celu odprowadzania składek członkowskich
· wystąpić o NIP i REGON
· przeprowadzić wybory do zarządu związku i komisji rewizyjnej
- Ogólnokrajowy Związek zawodowy lub zrzeszenie związków zawodowych może nabyć członkostwo w OPZZ przyjmując, zgodnie ze swoim statutem, uchwałę o woli przystąpienia do OPZZ.
Ww. uchwałę wraz z koniecznymi załącznikami składa się lub przesyła listem poleconym do zespołu organizacji pracy OPZZ.
Skontaktuj się z pracownikami zespołu organizacji pracy OPZZ, którzy przekażą Ci wzory dokumentów, pokierują i udzielą niezbędnej pomocy.
- Zakładowa (międzyzakładowa) organizacja związkowa, która nie należy do zrzeszenia związków zawodowych będącego członkiem OPZZ, może nabyć członkostwo w OPZZ przyjmując, zgodnie ze swoim statutem, uchwałę o woli przystąpienia do OPZZ.
Ww. uchwałę składa się lub przesyła listem poleconym do Rady wojewódzkiej OPZZ, właściwej ze względu na siedzibę związku składającego uchwałę o woli przystąpienia do OPZZ.
Skontaktuj się z pracownikami właściwej rady wojewódzkiej OPZZ, którzy przekażą Ci wzory dokumentów, pokierują i udzielą niezbędnej pomocy
KRS-WF Załącznik do wniosku o rejestrację podmiotu w rejestrze stowarzyszeń, innych organizacji społecznych i zawodowych, fundacji i publicznych zakładów opieki zdrowotnej
*. pdf - 129.29 KB
lista-obecnosci.doc
*. doc - 75.00 KB
uchwala-nr-2.doc
*. doc - 59.00 KB
uchwala-nr-1.doc
*. doc - 63.00 KB
uchwala-nr-3.doc
*. doc - 70.00 KB
KRS-W20 Wniosek o rejestrację podmiotu w Krajowym Rejestrze Sądowym FUNDACJA, STOWARZYSZENIE, INNA ORGANIZACJA SPOŁECZNA LUB ZAWODOWA
*. pdf - 170.02 KB
KRS WK - Załącznik do wniosku o rejestrację lub o zmianę danych podmiotu w rejestrze przedsiębiorców lub rejestrze stowarzyszeń, innych organizacji społecznych i zawodowych, fundacji oraz samodzielnych publicznych za
*. pdf - 195.30 KB
Wykonanie:ESC SA - Aplikacje i strony internetowe