Polacy mają dość. Drożyzna, wysokie koszty życia i niskie zarobki dobijają domowe budżety. Pracownicy i związkowcy zapowiadają walkę o godne warunki pracy i wynagrodzenia umożliwiające normalne życie, a także o realizację wciąż niespełnionych obietnic porozumień sierpniowych 1980, na które od ponad 40 lat czekają Polacy. Przed nami gorąca jesień – czeka nas nie tylko zacięta kampania wyborcza, ale także głośne protesty sfrustrowanych pracowników: na ulice Warszawy wyjdą nauczyciele i pracownicy oświaty oraz pracownicy budżetówki. Ogólnopolskie Porozumienie Związków Zawodowych zaprasza na konferencję prasową, która odbędzie się 31 sierpnia o godz. 12:00 w siedzibie OPZZ.


Polska oświata i budżetówka nad przepaścią? Protesty już we wrześniu

Już 1 września o godz. 12:00 pod MEiN w Warszawie rozpocznie się akcja protestacyjna nauczycieli organizowana przez Związek Nauczycielstwa Polskiego (ZNP). Nauczyciele, a także pracownicy oświaty i szkolnictwa wyższego żądają lepszych warunków nauki i pracy oraz wyższych pensji. Nauczyciele masowo rzucają pracę - w całym kraju brakuje już blisko 25 tysięcy nauczycieli, a liczba ta cały czas rośnie. Z powodu braku kadry we wrześniu w polskich szkołach wiele zajęć może w ogóle się nie odbyć.

Z kolei 15 września w samo południe budżetówka szykuje marsz na kancelarię premiera. Protest jest wyrazem sprzeciwu wobec działań rządu i braku waloryzacji wynagrodzeń. Pracownicy oświaty i budżetówki oraz związkowcy zapowiadają walkę o poprawę sytuacji materialnej setek tysięcy pracowników. Domagają się podwyżek, które zrekompensują inflację oraz rosnące koszty życia, sprzeciwiając się decyzji rządu o przyznaniu jednorazowych „nagród specjalnych”.

Paski wstydu: ile tak naprawdę zarabiają Polacy?

OPZZ od kilku tygodni prowadzi akcję „Paski Wstydu”, która ma ukazać prawdę o zarobkach Polaków. OPZZ chce uświadomić rządzącym, ile tak naprawdę zarabia się w Polsce i zachęca do przesyłania pasków wynagrodzeń za pośrednictwem strony www.paskiwstydu.pl. Paski, które spływają do OPZZ z całej Polski pokazują, że średnia krajowa to mit – ten pułap osiągają specjaliści i starsi specjaliści z największych miast oraz managerowie średniego szczebla. Zebrane przez OPZZ paski wynagrodzeń zostaną przekazane rządzącym podczas najbliższego się posiedzenia Rady Dialogu Społecznego.

Co dalej z realizacją obietnic Porozumień Sierpniowych?

31 sierpnia przypada 43. rocznica podpisania Porozumień Sierpniowych, dlatego w tym dniu OPZZ wzywa rząd do spełnienia obietnic Porozumień Sierpniowych 1980 i chce przypomnieć o niezrealizowanej od ponad 40 lat obietnicy wprowadzenia emerytur stażowych. Czy rząd Prawa i Sprawiedliwości w końcu pochyli się nad projektem ustawy skierowanym do Sejmu?

31 sierpnia (czwartek) o godz. 12:00 w siedzibie OPZZ odbędzie się konferencja prasowa, podczas której kierownictwo OPZZ oraz Sławomir Broniarz - prezes ZNP i Elżbieta Aleksandrowicz - przewodnicząca Branży OPZZ "Usługi Publiczne" opowiedzą o szczegółach wrześniowych protestów oraz dalszych działaniach związanych z realizacją obietnic Porozumień Sierpniowych. W trakcie konferencji odbędzie się również podsumowanie akcji OPZZ „Paski Wstydu”.