OPZZ zwróciło się do Prezydenta RP z apelem o niezwłoczne mianowanie Premiera i powołanie nowego rządu.

W imieniu kilkunastu milionów pracowników zatrudnionych w Polsce OPZZ apeluje do Prezydenta RP Andrzeja Dudy o jak najszybsze desygnowanie Prezesa Rady Ministrów i powołanie nowego rządu.

Biorąc pod uwagę wynik wyborów parlamentarnych, w których dotychczasowe partie opozycyjne otrzymały 11,5 mln głosów, co przekłada się na 248 mandatów w Sejmie, misja utworzenia nowego rządu powinna uwzględniać wolę obywateli oraz deklarację złożoną przez liderów Koalicji Obywatelskiej, Trzeciej Drogi oraz Nowej Lewicy o gotowości współdziałania w tym zakresie. Ugrupowania te posiadają silny mandat demokratyczny, aby realizować propracownicze postulaty, które zapowiadały w kampanii. Aby jednak ten mandat, udzielony przez suwerena 15 października br., mógł zostać zrealizowany, musi jak najszybciej powstać nowy rząd. Każdy dzień zwłoki naraża pracowników na niepewność i ryzyka wynikające z pogorszenia się sytuacji gospodarczej kraju, w tym pogorszenie warunków pracy i płacy.

- To Apel, aby dłużej już nie zwlekać i niezwłocznie powołać nowy rząd składający się z trzech ugrupowań politycznych: Koalicji Obywatelskiej, Trzeciej Drogi i Lewicy. 15 października obywatele wyrazili swoje stanowisko - ten rząd powinien powstać jak najszybciej. Bardzo dużo pilnych spraw i problemów do rozwiązania czeka na decyzje rządzących, to m.in. przyjęcie nowego budżetu na 2024 rok, który uwzględni obiecane podwyżki dla pracowników państwowej sfery budżetowej, odblokowanie pieniędzy z KPO, prace w ramach Rady Dialogu Społecznego czy prace nad umową społeczną dla górnictwa. Trzeba też jak najszybciej rozstrzygnąć co z VAT-em na żywność i co z pomocą dla przemysłu energochłonnego w nowym roku. Każdy dzień zwłoki oddala nas od obiecanych propozycji tych trzech ugrupowań dla polskich pracowników. Panie Prezydencie, nie zwlekajmy dłużej - mówił Piotr Ostrowski, przewodniczący OPZZ po złożeniu Apelu w Kancelarii Prezydenta RP.

Apel OPZZ jest wyrazem woli pracowników zatrudnionych w Polsce, którzy oczekują, że nowy rząd będzie realizował ich interesy, dlatego tak ważne jest pilne desygnowanie przez Pana Prezydenta Prezesa Rady Ministrów i powołanie nowego rządu.

Wierzymy, że nowo utworzony rząd, który powstanie w oparciu o demokratyczny mandat udzielony przez suwerena będzie w stanie podjąć niezbędne reformy i działania w celu poprawy warunków życia pracowników. Dodatkowo, łączy nas oczekiwanie, że jedną z pierwszych decyzji nowego parlamentu będzie wprowadzenie emerytur stażowych.

Mamy nadzieję, że Pan Prezydent stanie na wysokości zadania i podejmie niezbędne kroki w celu spełnienia oczekiwań pracujących.

Apel OPZZ do Prezydenta RP Andrzeja Dudy o niezwłoczne mianowanie Premiera i powołanie nowego rządu TUTAJ