1 czerwca  odbędzie się głosowanie Parlamentu Europejskiego dotyczące dyrektywy w sprawie należytej staranności w zakresie zrównoważonego rozwoju przedsiębiorstw (CSDD). W związku z tym OPZZ wystosowało apel do polskich europarlamentarzystów o poparcie sprawozdania Komisji Prawnej Parlamentu Europejskiego JURI.

Apel znajdziesz TUTAJ

Zaledwie miesiąc temu obchodziliśmy 10. rocznicę katastrofy w fabryce Rana Plaza w Bangladeszu, w wyniku której życie straciło 1134 pracowników, a ponad 2500 zostało rannych. Tej tragedii można byłoby zapobiec, gdyby europejskie firmy poważnie potraktowały ryzyka występujące w łańcuchu dostaw i w porę zainteresowały się zdrowiem oraz bezpieczeństwem pracujących. Zasadnicze przepisy dotyczące należytej staranności w zakresie praw człowieka muszą zagwarantować, że takie tragedie już nigdy się nie powtórzą.

OPZZ podkreśliło, że propozycja Komisji Europejskiej nie daje takiej gwarancji. Oczekujemy więc, że Parlament Europejski poprawi wniosek Komisji. Sprawozdanie przegłosowane w Komisji Prawnej JURI częściowo przybliża nas do tego celu. Chociaż potrzebne są także inne zmiany przepisów prawa, aby skutecznie i kompleksowo chronić prawa człowieka, OPZZ  jest przekonane, że przyjęcie sprawozdania będzie ważnym krokiem w kierunku zwiększenia ochrony pracujących.

Prosimy Was o wsparcie, którego potrzebujemy!

Wyślij tutaj Tweeta lub email do swojego europosła!

Widżet umożliwia znalezienie krajowych posłów do PE i wysłanie tweeta bezpośrednio do nich. Strona jest pojedynczym działaniem w ramach marki "Justice is Everybody's Business", bez konieczności rejestracji i wypełniania formularza. Szablony tweetów opierają się na szerokich komunikatach dotyczących klimatu i dostępu do wymiaru sprawiedliwości.