
31 sierpnia w Europejskim Centrum Solidarności w Gdańsku, w 42. rocznicę podpisania Porozumień Sierpniowych, odbyło się spotkanie przedstawicieli samorządów i związków zawodowych dotyczące negatywnego wpływu drożyzny na sytuację materialną jednostek samorządowych oraz pracowników świadczących usługi publiczne.
Na zaproszenie Prezydent Miasta Gdańska Aleksandry Dulkiewicz i Prezydenta Miasta Sopotu Jacka Karnowskiego w debacie wzięli udział przedstawiciele Ogólnopolskiego Porozumienia Związków Zawodowych: Urszula Michalska – przewodnicząca Branży OPZZ Usługi Publiczne, Sławomir Broniarz – Prezes ZNP, Ireneusz Pakulski – Krajowy Związek Zawodowy Ciepłowników i Franciszek Potulski – wiceprzewodniczący Rady OPZZ Województwa Pomorskiego. Na spotkanie z samorządowcami i związkami zawodowymi przyjechał także Margaritis Schinas, wiceszef Komisji Europejskiej.
Po zakończeniu debaty, która odbyła się w 42. rocznicę podpisania Porozumień Sierpniowych, samorządowcy, liderzy wspólnot lokalnych, związkowcy podpisali listę pięciu postulatów do rządu:
- Większy udział społeczności lokalnych w wypracowywanych przez nie dochodach. Wspólnie mówimy DOŚĆ okradaniu budżetów sołectw, gmin, powiatów, województw - mówimy DOŚĆ ubożeniu rodzin pracowników!
- Stały dialog rządu ze stroną samorządową i ze wszystkimi największymi centralami związkowymi, bo mamy świadomość coraz trudniejszej sytuacji płacowej i gospodarczej, a rzetelna, uczciwa rozmowa jest lepsza od protestów i paraliżu kraju!
- Wsparcie dla wspólnot lokalnych, bo mieszkańcy i pracownicy nie mogą ponosić konsekwencji szkodliwej polityki monetarnej rządu a samorządy nie mogą pozostać same z 300, 400, 500-procentowymi podwyżkami dla gminnych i miejskich przedsiębiorstw oraz instytucji dostarczających usługi Polkom i Polakom!
- Zwiększenie nakładów na publiczną edukację!
- Równe traktowanie mieszkańców miast i wsi, którzy ogrzewają swoje domy i mieszkania, nie tylko węglem!
Lista pięciu postulatów do rządu to przede wszystkim apel o dialog oraz zwiększenie nakładów na publiczną edukację i większy udział społeczności lokalnych w wypracowywanych przez nie dochodach, co pozwoliłoby złagodzić skutki szalejącej inflacji.
Nazwiska wszystkich panelistów (kolejność zasiadania przy stole i podpisywania postulatów):
- Aleksandra Dulkiewicz - Prezydent Gdańska
- Urszula Michalska - Ogólnopolskie Porozumienie Związków Zawodowych
- Sławomir Broniarz - Przewodniczący Związku Nauczycielstwa Polskiego
- Marta Makuch - Wiceprezydentka Słupska
- Franciszek Potulski - Ogólnopolskie Porozumienie Związków Zawodowych, Wiceprzewodniczący Rady Ogólnopolskiego Porozumienia Związków Zawodowych Województwa Pomorskiego
- Anna Mieczkowska - Prezydent Kołobrzegu
- Ireneusz Pilarski - Przewodniczący Krajowego Związku Zawodowego Ciepłowników, oddział w Kołobrzegu
- Łukasz Komoniewski - Prezydent Będzina
- Ryszard Rynczuk - Przedsiębiorstwo Komunikacji Miejskiej w Sosnowcu
- Daniel Rak - Burmistrz Szczecinka
- Andrzej Wdowiak - Prezes Zarządu, Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji w Szczecinku
- Patrycja Karpicz - Dyrektor Miejskiego Centrum Usług Socjalnych we Wrocławiu
- Weronika Rozenberger - Naczelna Pielęgniarka, Szpital Uniwersytecki im. Karola Marcinkowskiego w Zielonej Górze Sp. z o.o.
- Elżbieta Polak - Marszałek Województwa Lubuskiego
- Jacek Karnowski - prezydent Sopotu, Prezes Ruchu Samorządowego TAK! Dla Polski
Przedstawiciele samorządów i związków zawodowych apelując do rządu, chcą uniknąć dramatów gorzej sytuowanych pracowników, seniorów, rodziców samotnie wychowujących dzieci czy młodych ludzi wchodzących dorosłe życie.