Na wniosek OPZZ dnia 13 grudnia 2022 r. odbyło się posiedzenie Zespołu ds. polityki gospodarczej i rynku pracy Rady Dialogu Społecznego. Posiedzenie zostało poświęcone ocenie koncepcji programu rządowego na rok 2022 pn. „Pomoc dla sektorów energochłonnych związana z nagłymi wzrostami cen gazu ziemnego i energii elektrycznej”.
Norbert Kusiak, dyrektor Wydziału Polityki Gospodarczej i Funduszy Strukturalnych OPZZ
Zgodnie z rządową propozycją do uzyskania pomocy uprawnieni będą przedsiębiorcy, którzy prowadzą działalność energochłonną, tj. ponieśli koszty zakupu energii elektrycznej lub gazu na poziomie co najmniej 3% wartości sprzedanej w 2021 r. albo co najmniej 6% w pierwszym półroczu 2022 r. Przedsiębiorcy wnioskujący o pomoc muszą ponadto prowadzić swoją główną działalność w sektorach sklasyfikowanych przez Komisję Europejską jako szczególnie narażonych na skutki obecnego kryzysu. Oznacza to, że co najmniej 50% przychodu takiej firmy w latach 2021-2022 musi pochodzić z działalności w jednym lub w wielu wymienionych w koncepcji programu podklasach PKD lub sprzedaży produktów o kodach PRODCOM.
Niestety tak określone kryteria uniemożliwią uzyskanie wsparcia przez wiele przedsiębiorstw energochłonnych, które - co prawda - spełniają kryterium zwiększonych kosztów zakupu energii, ale nie mogą wykazać odpowiedniego kodu PKD. Tak jest w przypadku np. Fabryki Łożysk Tocznych - Kraśnik S.A., która wykazuje ponadprzeciętne zapotrzebowanie na energię elektryczną. Z ekonomicznego punktu widzenia, w obecnych realiach gospodarczych, w przypadku FŁT Kraśnik S.A., bardziej zasadne byłoby posiłkowanie się wykonywaniem energochłonnych operacji w krajach o niższych cenach energii elektrycznej. Z punktu widzenia społecznego zasadne jest jednak utrzymanie wszystkich operacji, w tym również energochłonnych, w Kraśniku, gdyż w ten sposób FŁT Kraśnik S.A. zapewnia pracę 1492 mieszkańcom Kraśnika oraz pośrednio kilkuset osobom z kooperujących z fabryką firm. Dlatego OPZZ wniosło o zwołanie posiedzenia Zespołu i objęcie pomocą tego przedsiębiorstwa.
W ramach prekonsultacji rządowego dokumentu wpłynęło ponad 100 uwag, w tym uwagi OPZZ dotyczące objęcia pomocą Fabryki Łożysk Tocznych - Kraśnik S.A. i Zakładów Porcelany Stołowej Lubiana S.A. W wyniku interwencji OPZZ udało się uzyskać wsparcie dla Zakładów Porcelany Stołowej Lubiana S.A. W przypadku FŁT Kraśnik S.A. OPZZ wniosło w trakcie posiedzenia Zespołu o odrębne spotkanie z Piotrem Uścińskim, sekretarzem stanu w Ministerstwie Rozwoju i Technologii, na którym moglibyśmy przedstawić dodatkowe argumenty za objęciem FŁT Kraśnik S.A. pomocą. OPZZ czeka na wyznaczenie przez stronę rządową terminu spotkania.
Zespół w trakcie posiedzenia przyjął stanowiska strony społecznej Rady Dialogu Społecznego w sprawie objęcia programami wsparcia w ramach i na zasadach ustawy z 12 października 2022 r. o zasadach realizacji programów wsparcia przedsiębiorców w związku z sytuacją na rynku energii w latach 2022-2024 dużych przedsiębiorstw i branż szczególnie narażonych na wzrost kosztów energii i paliw. W stanowisku strona społeczna Zespołu wyraziła obawę, że zakresem realizacji rządowego programu wsparcia mogą nie zostać objęte kluczowe dla polskiej gospodarki sektory i podmioty, które są szczególnie narażone na negatywne skutki wzrostu kosztów energii i paliw. Należą do nich branże wyrobów budowlanych i metalowo-łożyskowych, branża szklarska, produkcji cementu, farmaceutyczna, poligraficzna, piekarnicza oraz przetwórstwa tworzyw sztucznych, a także firmy z obszaru ochrony zdrowia – podmioty lecznicze wykonujące działalność leczniczą będące przedsiębiorcami, aptekami, laboratoriami diagnostycznymi, hurtowniami farmaceutycznymi, producentami leków i wyrobów medycznych.