Tegoroczne Centralne Obchody Europejskiego Dnia Maszynisty Kolejowego zorganizował w Warszawie. Uroczystości rozpoczęły się w siedzibie ZZM na warszawskim Ursusie odsłonięciem przez rodzinę pamiątkowej tablicy pamięci Wojciecha Marszałkiewicza, zasłużonego działacza związku.
Druga część odbyła się w klimatycznych, przyjaznych wnętrzach Stacji Muzeum w Warszawie. Spotkanie rozpoczęło się projekcją filmu stworzonego na okazję obchodów 100 lecia ZZM w 2019 roku mówiącego blaskach i cieniach zawodu maszynisty i roli związku w codziennym życiu jego członków. Korzystając z przywileju gospodarza jako pierwszy przemawiał prezydent Związku Leszek Miętek. W swojej przemowie mówił o maszynistach, w służbie kierujących się dewizą ZZM „Niech nas łączy honor i więź zawodowa”, a których związek jednoczy pod swoim sztandarem. Ludziach, których łączy nie tylko wykonywana praca, ale i bezcenne wartości, takie jak patriotyzm, etos zawodowy, poczucie misji i wykonywania pożytecznej służby. Wspomniał, że w trudnych czasach nadal jednak z nadzieją oczekują na rozwój polskiej kolei. Życzenia maszynistom złożyli przybyli licznie na zaproszenie związku goście m.in. z UTK jego Wiceprezes Kamil Wilde, z Ministerstwa Infrastruktury Sekretarz Stanu Piotr Malepszak, Przewodniczący OPZZ Piotr Ostrowski. Nie zabrakło przybyłych licznie przedstawicieli władz spółek kolejowych oraz współpracujących i zaprzyjaźnionych z ZZM firm.
Następnie grupę maszynistów uhonorowano odznaczeniami resortowymi „Zasłużony dla Transportu RP” i „Zasłużony dla Kolejnictwa”, a także związkowymi „Zasłużony dla ZZM”. W obchodach Dnia Maszynisty udział brali m.in. przedstawiciele władz państwowych i samorządowych, prezesi przewoźników kolejowych.
W Polsce Dzień Maszynisty obchodzony jest od 1996 roku. Inicjatorem święta branżowego był Autonomiczny Europejski Związek Zawodowy Maszynistów (ALE). ZZM jest w nim zrzeszony od 1991 roku, a funkcję wiceprezydenta organizacji europejskich maszynistów pełni obecnie Polak Leszek Miętek.