Z dużym niepokojem obserwujemy toczące się postępowanie o udzielenie koncesji na rozpoznawanie złoża węgla kamiennego oraz metanu z pokładów węgla „Dębieńsko 1”, zlokalizowanego w bezpośrednim sąsiedztwie koncesji od lat realizowanych przez Spółkę Skarbu Państwa – Jastrzębską Spółkę Węglową S.A.
W związku z powyższym, postanowiliśmy skierować pismo do Pani Minister Pauliny Hennig-Kloski, Minister Klimatu i Środowiska, wyrażając nasze obawy i zaniepokojenie sytuacją. Wierzymy, że decyzje podejmowane w tej sprawie będą miały istotne konsekwencje nie tylko dla środowiska, ale również dla lokalnej społeczności i przyszłości sektora węglowego w Polsce.
Doniesienia medialne i oficjalne oświadczenia niemieckiej spółki Silesian Coal International Group of Companies S.A, wskazujące na możliwe przejęcie przez nią kontroli nad złożem „Dębieńsko 1”, uznajemy za zdecydowanie niekorzystne z punktu widzenia interesu społecznego, zarówno lokalnej społeczności, jak i całego państwa.
KWK „Knurów-Szczygłowice” w ramach ruchu Szczygłowice posiada koncesję wydobywczą do 2040 roku. Brak dalszej możliwości wydobywania kopaliny oznacza likwidację około 3 000 miejsc pracy u największego pracodawcy w mieście, a pośrednio likwidację ponad 10 000 miejsc pracy. W przypadku miejscowości Knurów, która liczy niespełna 35 000 mieszkańców, można mówić o poważnym zagrożeniu dla stanu lokalnej gospodarki i społeczności.
Władze samorządowe są tego świadome, dlatego - przekazana na ręce Prezesa Rady Ministrów - Uchwała Rady Miasta Knurów nr 11/121/2025 z dnia 12.02.2025 w sprawie poparcia stanowiska Zakładowych Organizacji Związkowych JSW S.A. KWK „Knurów-Szczygłowice” została przyjęta jednogłośnie – ponad podziałami politycznymi i światopoglądowymi. To pokazuje, jak ważna jest przyszłość kopalni – największego przedsiębiorstwa na terenie miasta i głównego pracodawcy.
JSW S.A. jest jedynym podmiotem posiadającym potencjał samodzielnego i właściwego zbadania złoża, którego rozpoznanie w opinii fachowców jest jedynie formalnością. Zgodnie z art. 15 ustawy z dnia 9 czerwca 2011 r. - Prawo geologiczne i górnicze - podmiot, który wykonał dokumentację złoża - realizując koncesję badawczą - ma pierwszeństwo w postępowaniu o uzyskanie koncesji wydobywczej.
Złoże Dębieńsko 1 na chwilę obecną udokumentowane jest w zakresie dającym perspektywy dalszego funkcjonowania knurowskiej kopalni przez kolejne 20 lat (eksploatacja do poziomu 1050 m), a szacunki mówią o docelowym wydłużeniu eksploatacji o kolejne
40-50 lat (eksploatacja do poziomu 1400 m). Jest to o tyle ważne, że węgiel koksujący, jest niezbędny do produkcji stali. Unia Europejska uznaje go za surowiec strategiczny, który powinien być do produkowany na terenie Wspólnoty.
Co więcej, art. 29 cytowanej na wstępie ustawy - Prawo geologiczne i górnicze pozwala na odmówienie udzielenia koncesji w przypadku, kiedy działalność objęta wnioskiem niezgodna jest z interesem społecznym, w tym bezpieczeństwem państwa w zakresie związanym z interesem surowcowym oraz racjonalną gospodarką złożami kopalin.
Jako Ogólnopolskie Porozumienie Związków Zawodowych apelujemy o należytą staranność w postępowaniu oraz uwzględnienie podniesionych w niniejszym piśmie argumentów. W naszej opinii dalsze wykorzystanie ww. złóż przez spółkę JSW. S.A idą w parze z interesem społecznym, natomiast wykorzystanie złóż przez spółkę spoza Polski leży z nim w sprzeczności.
Z treścią pisma można zapoznać się TUTAJ.