2 marca br. w Senacie RP odbyło się wspólne posiedzenie Komisji Ustawodawczej z Komisją Rodziny, Polityki Senioralnej i Społecznej, którego tematem była ustawa o zmianie ustawy – Kodeks pracy oraz niektórych innych ustaw. 

Ma ona na celu wykonanie prawa Unii Europejskiej i wdrożenie do polskiego systemu prawa pracy postanowień dwóch dyrektyw Parlamentu Europejskiego i Rady (UE):

  • w sprawie przejrzystych i przewidywalnych warunków pracy w Unii Europejskiej oraz
  • w sprawie równowagi między życiem zawodowym a prywatnym rodziców i opiekunów.

W trakcie dyskusji nad rozwiązaniami legislacyjnymi głos zabrał Paweł Śmigielski - dyrektor Wydziału prawno-interwencyjnego OPZZ, który przedstawił trzy główne postulaty OPZZ w obszarze zmian przedmiotowej ustawy:

  • wprowadzenie pełnej odpłatności 5-dniowego urlopu opiekuńczego,
  • w ściśle określonych przypadkach umożliwienie skorzystania przez jedynego rodzica dziecka z pełnego wymiaru urlopu rodzicielskiego, łącznie z jego 9 - tygodniową „nieprzenoszalną” częścią,
  • wprowadzenie do Kodeksu pracy przepisu dotyczącego prawa pracownika do odłączenia się (prawo do bycia offline).

Dwa pierwsze postulaty OPZZ zostały przyjęte przez senator Magdalenę Kochan i zgłoszone jako poprawki do ustawy. Po wystąpieniu wiceministra rodziny i polityki społecznej Stanisława Szweda, który wskazał m.in. na wielomiliardowe obciążenia budżetu państwa z tytułu ewentualnego wprowadzenia tych poprawek do ustawy, zostały one odrzucone przez komisje. Nie kończy to jednak postepowania w kwestiach zgłoszonych przez OPZZ, gdyż zgłoszenie stosownych poprawek na posiedzeniu Senatu zapowiedzieli senatorowie Magdalena Kochan i Adam Szejnfeld.

(PŚ)