W czwartek 13 kwietnia w Sejmie, tuż po debacie i głosowaniu nad wotum nieufności wobec Przemysława Czarnka, które zakończyło się odrzuceniem wniosku, zawrzało. Minister Edukacji i Nauki zapowiedział likwidację Karty Nauczyciela jeszcze jesienią tego roku. ZNP stanowczo protestuje, a takim posunięciom rządu sprzeciwia się także OPZZ.

Biuro Prasowe OPZZ

- Chcemy zlikwidować Kartę Nauczyciela, mamy to w swoim programie i będzie to robione zaraz na jesieni tego roku (...) Karta Nauczyciela musi być zlikwidowana - padło z ust Przemysława Czarnka tuż po odrzuceniu skierowanemu przeciwko niemu wniosku ws. wotum nieufności. 

Przeciwko takim posunięciom rządu stanowczo protestuje ZNP i OPZZ.  Karta Nauczyciela reguluje prawa i obowiązki nauczycieli i nauczycielek zatrudnionych w publicznych samorządowych szkołach, przedszkolach i placówkach. Nie ma naszej zgody na odbieranie nauczycielom ich praw!


ZNP: Karta Nauczyciela gwarantuje wysoką jakość nauczania i chroni edukację przed pełną komercjalizacją!

Związek Nauczycielstwa Polskiego od dawna alarmuje, że Karta Nauczyciela to gwarancja wysokiej jakości nauczania oraz stabilizacji dla pracowników szkół. To ona pozwala im wykonywać swoje zadania niezależnie od sytuacji politycznej czy ekonomicznej, a także chroni edukację przed pełną komercjalizacją. Karta Nauczyciela to konstytucja zawodowa zawierająca i określająca prawa oraz obowiązki nauczycieli.

ZNP przypomina, że Karta Nauczyciela jest ustawą regulującą kwestie związane z warunkami pracy, wynagrodzeniem oraz określa kwalifikacje nauczycieli. Wyrównuje też szanse edukacyjne niezależnie od położenia i zamożności samorządu – na jej mocy nauczyciele muszą spełniać te same wymagania. 

Likwidacja Karty Nauczyciela, którą szumnie zapowiedział wczoraj Minister Czarnek, to pozbawianie nauczycieli ich praw, na co nie ma naszej zgody.