13 kwietnia w Sejmie odbyło się spotkanie Komisji do Spraw Unii Europejskiej, na którym debatowano w sprawie tzw. rozporządzenia metanowego. Obok przedstawicieli ministerstwa Klimatu i Środowiska i Ministerstwa Aktywów Państwowych głos zabierał także reprezentant OPZZ – Sebastian Czogała, wiceprzewodniczący Związku Zawodowego Górników w Polsce.

Maciej Zaboronek, Wydział  Polityki Gospodarczej

Posiedzenie komisji odbyło się w poszerzonym składzie, uczestniczyli w nim m.in. wiceministrowie Marek Wesoły (MAP), Adam Guibourgé-Czetwertyński (MKiŚ), szefowie spółek górniczych oraz przedstawiciele związków zawodowych, instytucji związanych z branżą węglową i organizacji pozarządowych.

Przedstawiciele strony społecznej i spółek węglowych od miesięcy sygnalizują, że dotychczasowy kształt projektu unijnego rozporządzenia oznacza zagrożenie dla ich przedsiębiorstw, ale też dla sprawiedliwej transformacji energetycznej w Polsce i Europie. Rozporządzenie zagraża bezpieczeństwu energetycznemu Polski i może spowodować konieczność importu węgla do Polski i zamknięcia rodzimych kopalń, mimo dostępności surowca w kraju.

Sebastian Czogała zwrócił uwagę na liczne działania podjęte w tej sprawie przez związki zawodowe nie tylko w kraju ale także na forum europejskim, takie jak spotkania z europosłami i zainicjowanie aktywności Europejskiej Konfederacji Związków Zawodowych i IndustriAll.

Efektem prac komisji jest projekt uchwały, wyrażającej sprzeciw wobec rozporządzenia metanowego w obecnej formie. Uchwała ma przyczynić się do umocnienia polskiego stanowiska w Parlamencie i Radzie UE. Wcześniej będzie poddana głosowaniu w Sejmie RP.