W dniach 11-12.04 w Łańcucie odbyło się spotkanie związków zawodowych przemysłu Regionu Wschodniego IndustriAll Europe. W wydarzeniu wzięli udział reprezentanci władz IndustriAll Europe– Luc Triangle i Industriall Global Union - Kemal Ozkan oraz przedstawiciele 6 państw: Polski, Ukrainy, Węgier, Czech, Słowacji i Słowenii. Obrady prowadził Roman Ďurčo, przewodniczący czeskiego OS KOVO.

Maciej Zaboronek, Wydział Polityki Gospodarczej

Z ramienia OPZZ w spotkaniu wzięli udział: Mirosław Grzybek i Artur Wilkoń (FZZ Metalowcy i Hutnicy), Wiesława Licha i Grażyna Wesołowska (Federacja NSZZ Przemysłu Lekkiego), Krzysztof Krzemiński (ZZ Przemysłu Elektromaszynowego) i Maciej Zaboronek, ekspert ds. polityki klimatycznej z Wydziału Gospodarczego OPZZ.

Spotkanie rozpoczęło się od przedstawienia sytuacji pracowników z Ukrainy, która jest wyjątkowo trudna w związku z toczącą się wojną, znacznymi stratami tkanki przemysłowej oraz problemami z działalnością związkową w kontekście konfliktu zbrojnego. Dzień wcześniej odbyło się hybrydowe spotkanie władz InustriAll ze związkowcami z Ukrainy, poświęcone w całości sytuacji tego kraju z racji ich obecnego wstępowania do europejskiej federacji.

Druga część konferencji poświęcona była bieżącym sprawom związków przemysłowych w Europie Środkowo Wschodniej i przygotowaniu ich stanowiska na komitet wykonawczy IndustriAll. Dyskutowano m.in. o Zielonym Ładzie i wyzwaniach dla europejskiego przemysłu - tym, że ciężko zachować konkurencyjność, kiedy z jednej strony w USA mamy bardzo duże państwowe wsparcie dla tamtejszego przemysłu a z kolei w krajach poza UE nie ma ograniczeń środowiskowych, przez co przemysł może wychodzić z Europy, a dobrze płatne miejsca pracy mogą znikać. Mówiono także o problemach pracowników przemysłu w Europie Środkowej i sporych wyzwaniach związanych z transformacją energetyczną oraz zakazem produkcji samochodów spalinowych planowanym od 2035 roku.

Sekretarz Generalny Luc Triangle zaznaczył, że IndustriAll wspiera Zielony Ład, ponieważ jest to kluczowy element polityki UE, ale jako związkowcy musimy robić wszystko, aby zmiany zachodziły w jak najbardziej sprawiedliwy sposób, uwzględniający dobrą jakość miejsc pracy w przemyśle i tak, aby nie dochodziło do ich utraty. Natomiast są też sukcesy związków. Ostatnio dzięki działaniom OPZZ na poziomie europejskim UE pierwszy raz od wielu lat wprowadza także rozwiązania wspierające socjalną agendę związków zawodowych.

Trzecia część spotkania w Łańcucie przeznaczona byłą na relacje z najważniejszych wydarzeń w kontekście pracy w pozostałych państwach regionu wschodniego IndustriAll: Czechach, Polsce, Słowacji, Słowenii i Węgrzech.

Spotkanie zakończyła wspólna kolacja wystawiona przez polskie związki zawodowe z trzech central - OPZZ, FZZ i NSZZ Solidarność.