27 kwietnia w Sali Kolumnowej Sejmu RP odbyło się uroczyste posiedzenie Rady Ochrony Pracy w ramach obchodów „ Światowego Dnia Bezpieczeństwa i Ochrony Zdrowia w Pracy”, które przebiegło pod hasłem „Poprawa Bezpieczeństwa i Warunków Pracy”.  Na posiedzeniu byli obecni przedstawiciele OPZZ, m.in. wiceprzewodniczący OPZZ Sebastian Koćwin i Błażej Mądrzycki oraz Elżbieta Aleksandrowicz, przewodnicząca Branży "Usługi Publiczne" i Michał Lewandowski, przewodniczący Branży „Handel, Usługi, Kultura i Sztuka”, a także członek ROP.

Biuro prasowe OPZZ 

Czwartkowe posiedzenie ROP zostało zorganizowane w przeddzień Światowego Dnia Bezpieczeństwa i Ochrony Zdrowia w Pracy oraz Międzynarodowego Dnia Pamięci Ofiar Wypadków przy Pracy i Chorób Zawodowych. Obrady otworzył przewodniczący Rady Ochrony Pracy, poseł Janusz Śniadek, a patronatem objęła je marszałek Sejmu Elżbieta Witek. W liście do zgromadzonych podkreśliła, że takie wydarzenia są dobrą okazją, aby przypomnieć, jak ważne są prawa socjalne oraz godne warunki w miejscu pracy.

Na uroczystym posiedzeniu ROP byli obecni związkowcy zrzeszeni w OPZZ: Zbigniew Janowski, przewodniczący Branży "Budownictwo i Przemysł Drzewny" - przedstawiciel Ogólnopolskiego Porozumienia Związków Zawodowych w Radzie Ochrony Pracy, który pełni funkcję zastępcy przewodniczącego Rady oraz liczni przedstawiciele ZZ "Budowlani", Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Psychologów i Konfederacji Pracy.


"Bezpieczeństwo pracy to priorytet dla związków zawodowych zrzeszonych w OPZZ"


W trakcie uroczystej sesji ROP przedstawiciele Centralnego Instytutu Ochrony Pracy – Państwowy Instytut Badawczy zaprezentowali materiał „Poprawa Bezpieczeństwa i Warunków Pracy”, opisujący obecne tendencje w środowisku pracy. Głos zabrał także Sebastian Koćwin - wiceprzewodniczący OPZZ, który powiedział, że związki zawodowe dokładają wszelkich starań, aby poprawić bezpieczeństwo pracy. Zaznaczył też, że każdego roku w miejscach pracy wciąż ginie zbyt wielu pracowników.

- W roku 2022 śmierć w pracy poniosło 180 osób, czyli co drugi dzień jedna osoba traciła życie w pracy. To smutna statystyka. Pomimo tendencji spadkowej wypadkowości na przestrzeni ostatnich 10 lat – nigdy nie będzie naszej zgody na jakiekolwiek zgony przez złe warunki pracy. Stąd, związkowa misja dbałości o godne warunki pracy pozostaje aktualna każdego dnia. - powiedział wiceprzewodniczący OPZZ Sebastian Koćwin podczas uroczystego posiedzenia ROP.

Sebastian Koćwin zaznaczył też, że hasła tegorocznych obchodów Światowego Dnia Bezpieczeństwa i Ochrony Zdrowia w Pracy nabierają dziś szczególnego znaczenia. "Bezpieczne i zdrowe środowisko pracy jest podstawową zasadą i prawem w pracy" i ,,Organizowanie się na rzecz zdrowia i bezpieczeństwa” mocno podkreślają, że nadszedł czas, by zdrowie i bezpieczeństwo w pracy traktować jak prawo fundamentalne. Jako OPZZ będziemy domagać się od polskiego rządu podjęcia działań w tym zakresie.

W swoim przemówieniu wiceprzewodniczący OPZZ Sebastian Koćwin podkreślił również, jak ważną rolę w codziennej walce o poprawę warunków pracy w każdym zakładzie pracy pełnią społeczni inspektorzy pracy. Związki zawodowe, które reprezentują zarówno pracowników, jak i społecznych inspektorów pracy, muszą nieustannie edukować i kształtować świadomość społeczną w zakresie bezpiecznych zachowań w pracy. Tylko wspólne działania na rzecz bezpieczeństwa pracy mogą przynieść skutek w postaci poprawy warunków pracy.

JZ