16 maja odbyło się posiedzenie Prezydium OPZZ. W jego trakcie omówiono m.in. Wieloletni Plan Finansowy Państwa oraz wstępną prognozę podstawowych wielkości makroekonomicznych, stanowiących podstawę do prac nad projektem ustawy budżetowej na rok 2024.
Biuro prasowe OPZZ
Posiedzenie Prezydium otworzył Szef OPZZ Piotr Ostrowski, który przedstawił plan porządku obrad. Na samym początku przyjęto ustalenia Prezydium OPZZ z poprzedniego posiedzenia, a następnie dyskutowano o bieżących sprawach gospodarczych i społecznych.
Podczas posiedzenia omówiono Wieloletni Plan Finansowy Państwa oraz wstępną prognozę podstawowych wielkości makroekonomicznych stanowiących podstawę do prac nad projektem ustawy budżetowej na rok 2024. Głos w tej sprawie zabrał Norbert Kusiak, dyrektor Wydziału Polityki Gospodarczej OPZZ.
Przedstawiono również propozycję OPZZ w sprawie wzrostu wynagrodzeń w gospodarce narodowej, w tym w państwowej sferze budżetowej - minimalnego wynagrodzenia za pracę oraz emerytur i rent z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. Temat przybliżył Sebastian Koćwin, wiceprzewodniczący OPZZ.
Podczas wtorkowego posiedzenia Prezydium OPZZ podjęło kilka uchwał oraz omówiono planowane działania w związku z inicjatywą OPZZ i FPP dotyczącą wprowadzenia do systemu podatkowego ulgi zdrowotnej oraz propozycje zmian w prawie pracy. Podjęto także Stanowisko OPZZ w sprawie ograniczenia zjawiska pracy nierejestrowanej w Polsce.
Poinformowano o kontynuacji działań na rzecz likwidacji wygasającego charakteru emerytur pomostowych i podsumowano również obchody Święta Pracy.