10  i 11 maja w siedzibie OPZZ odbył się warsztat stacjonarny w ramach projektu „SIDA 2.0 – Sustainable, Inclusive and, Decent Work for Ukrainian Refugees” nr 2022/348422, realizowanego od początku grudnia 2022 roku.

Projekt jest realizowany ze wsparciem Norwegii poprzez Fundusze Norweskie 2014-2021, w ramach programu “Dialog Społeczny – Godna Praca”. Beneficjentem projektu jest Ogólnopolskie Porozumienie Związków Zawodowych, a partnerami projektu Norweska Konfederacja Związków Zawodowych (LO) i Stowarzyszenie Interwencji Prawnej – SIP.

Projekt SIDA 2.0 - Sustainable, Inclusive and, Decent Work for Ukrainian Refugees przyczynia się do osiągnięcia obszaru tematycznego i rezultatów poprzez:

  • wsparcie kampanii podnoszących świadomość na tematy związane z godną pracą poprzez wdrożenie kampanii komunikacyjnej i podnoszącej świadomość;
  • broszury dla ukraińskich uchodźców: "Bądź świadomy swoich praw"
  • filmy do punktu usług wsparcia dla uchodźców ukraińskich;
  • seminaria upowszechniające online na temat: "Model nordycki w kontekście wsparcia dla uchodźców";
  • kampanię billboardową skierowaną do uchodźców z Ukrainy: "Bądź świadomy swoich praw";
  • artykuły informujące o wkładzie finansowym darczyńców i zaangażowaniu partnerów norweskich w osiągnięcie rezultatów projektu oraz kampania w mediach społecznościowych;
  • wsparcie szkoleń z zakresu godnej pracy poprzez seminarium online w grupie fokusowej, mające na celu identyfikację kluczowych ryzyk, na jakie narażeni są ukraińscy uchodźcy na polskim rynku pracy;
  • sesję roboczą w Polsce: Model nordycki w kontekście wsparcia dla uchodźców, warsztaty robocze dla związkowców dotyczące kwestii migracyjnych i uchodźczych (w celu zwiększenia potencjału związkowców w zakresie podejmowania wyzwań i problemów związanych z napływem uchodźców z Ukrainy w zakresie godnej pracy);
  • opracowanie narzędzia szkoleniowego online dla uchodźców z Ukrainy na temat praw i obowiązków uchodźców jako pracowników oraz praca radcy prawnego i doradcy ds. godnej pracy i polityki migracyjnej.

Warsztaty otworzył Przewodniczący OPZZ Piotr Ostrowski, a pierwszego dnia zaprezentowano prezentacje:

  • Raport dot. analizy potrzeb pracowników ukraińskich w Polsce (Katarzyna Duda)
  • Dobre praktyki wsparcia migrantów w Norwegii (Yanina Unnli z Norweskiej Konfederacji Pracy)
  • Działania ZUS w związku ze skutkami wojny na Ukrainie (dr Andrzej Szybkie, ZUS)
  • Działania Stowarzyszenia Interwencji Prawnej w zakresie wsparcia migrantów w Polsce (Katarzyna Słubik, SIP)

Drugiego dnia przewidziano warsztaty grupowe zmierzające do wypracowania rekomendacji na rzecz godnej pracy migrantów na polskim rynku pracy. Uczestnicy spotkania zgłosili wiele ciekawych pomysłów w tym zakresie, m.in. prowadzenie kampanii społecznej w środkach transportu publicznego nt. praw migrantów w Polsce, budowanie zaufania do polskich instytucji publicznych w zakresie zgłaszania przypadków naruszeń praw pracowniczych, uświadamiania w zakresie praw związków zawodowych do pomocy migrantom oraz wpływania na zmianę prawa m.in. na rzecz ograniczania skali zatrudnienia w szarej strefie.

Warsztat poprowadziły Katarzyna Duda, specjalistka ds. polityki społecznej i Renata Górna, dyrektor Wydziału Polityki Społecznej OPZZ.