28-29 czerwca 2023 w siedzibie Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej, odbył się Przegląd polskiego Krajowego Punktu Kontaktowego Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD). Ogólnopolskie Porozumienie Związków Zawodowych było jedyną centralą związkową z Polski, która wzięła udział w spotkaniu z przedstawicielami OECD i – miesiąc wcześniej – w procesie konsultacji społecznych dotyczących aktualizacji Wytycznych OECD dla przedsiębiorstw wielonarodowych oraz przeglądu polskiego Krajowego Punktu Kontaktowego OECD.

Zasady odpowiedzialnego prowadzenia biznesu zostały sformułowane w Wytycznych OECD dla przedsiębiorstw wielonarodowych oraz wytycznych sektorowych. Są one kierowane do przedsiębiorstw, które prowadzą swoją działalność lub mają swoją siedzibę na terenie państw należących do OECD. Wytyczne OECD w sposób kompleksowy obejmują m.in.: relacje pracownicze i przemysłowe, dostęp do informacji, prawa człowieka, ochronę środowiska. Wytyczne odnoszą się także do firm/spółek zależnych, dostawców, poddostawców, franczyzobiorców oraz innych partnerów biznesowych firm międzynarodowych. Dotyczą również zależności w łańcuchach dostaw.

Według Wytycznych OECD, przedsiębiorstwa w swoich działaniach powinny m. in. szanować prawo do tworzenia i przystępowania do związków zawodowych, przyczyniać się do zniesienia i eliminacji pracy dzieci oraz pracy przymusowej, a także kierować się zasadą równych szans i równego traktowania. Przedsiębiorstwa powinny również promować konsultacje i współpracę pomiędzy pracodawcami a pracownikami i ich przedstawicielami w sprawach stanowiących przedmiot zainteresowania obu stron.

Warto podkreślić, że związki zawodowe mogą składać skargi do KPK OECD dotyczące zarzutów naruszenia Wytycznych OECD. W tym celu wystarczy złożyć skargę do Krajowego Punktu Kontaktowego (KPK OECD). W Polsce ulokowany jest on w strukturze Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej. W dniach 28-29 czerwca br. zakończył się jego przegląd.

Zespół Przeglądowy OECD, w skład którego weszli przedstawiciele KPK OECD z Bułgarii, Niemiec, Stanów Zjednoczonych oraz Ukrainy a także przedstawiciele Centrum OECD ds. odpowiedzialnego biznesu, był zainteresowany poznaniem opinii OPZZ na temat funkcjonowania polskiego KPK i sposobu zwiększenia zaangażowania związków zawodowych w realizację Wytycznych OECD. Spotkanie było także okazją do podzielenia się działaniami prowadzonymi przez KPK OECD oraz barierami i wyzwaniami z jakimi KPK OECD może mieć do czynienia w realizacji swoich celów w Polsce. Uwzględniając, że 8 czerwca 2023 r. Rada OECD przyjęła najnowszą aktualizację Wytycznych OECD dla przedsiębiorstw wielonarodowych, Zespół Przeglądowy OECD interesowała także opinia OPZZ na temat kluczowych zmian w dokumencie oraz roli interesariuszy w procesie ich aktualizacji. Warto podkreślić, że aktualizacja Wytycznych OECD przewiduje m.in. lepszą ochronę osób i grup ryzyka, w tym związkowców zgłaszających nieprawidłowości dotyczące prowadzenia działalności gospodarczej. OPZZ podziękowało OECD za realizację wniosku OPZZ oraz wskazało na potrzebę rozpoczęcia szkoleń i warsztatów dotyczących wdrażania Wytycznych OECD w Polsce z uwagi na niską znajomość przepisów Wytycznych wśród pracowników i pracodawców.

OPZZ na spotkaniu z OECD reprezentował Norbert Kusiak, dyrektor Wydziału Polityki Gospodarczej OPZZ.

Z treścią Wytycznych OECD można zapoznać się TUTAJ.