W ubiegłym tygodniu zakończyły się prekonsultacje ogłoszone przez Ministerstwo Klimatu i Środowiska (MKiŚ) mające na celu przygotowanie projektów aktualizacji krajowych dokumentów strategicznych dotyczących sektora energii, w tym Krajowego planu na rzecz energii i klimatu na lata 2021-2030 (KPEiK) oraz Polityki energetycznej Polski do 2040 roku (PEP2040).

Punktem odniesienia dla prekonsultacji był przygotowany przez ministerstwo wstępny scenariusz (do pobrania TUTAJ) polityki energetycznej kraju do roku 2040. OPZZ przesłało do MKiŚ uwagi w formie 10 punktów odnoszących się do spraw istotnych z punktu widzenia pracowników, w tym do uwag zgłaszanych przez organizacje branżowe OPZZ.

Jedną z kwestii, na które zwracamy uwagę, jest ujęty w scenariuszu gwałtowny spadek zużycia węgla w sektorze elektroenergetycznym: kamiennego o 25% i brunatnego o 20% w latach 2022-25. Tak krótkie terminy przy tak dużej skali zmiany przynoszą obawy o miejsca pracy i realizację zapisów Umów Społecznych dla obu sektorów wydobywczych i energetyki. Z drugiej strony część mocy węglowych ma nadal funkcjonować w roku 2040, ale nie wiadomo nic o nakładach na nieuniknione inwestycje w istniejące bloki i ich utrzymanie, co jest ważne nie tylko w kontekście sprawnego działania systemu energetycznego, ale także bezpośredniego bezpieczeństwa zatrudnionych.

Obawy budzi także możliwość działania elektrowni węglowych w kontekście unijnego rozporządzenia o rynku mocy, która w latach 30., a nawet wcześniej może być utrudniona. Są one jednak przewidziane jako element stabilizujący system energetyczny i nie powinno być wątpliwości co do ich funkcjonowania. Podobnie z kwestią wsparcia dla ograniczania emisji metanu i jego wykorzystania w produkcji energii w z związku z rozporządzeniem metanowym, o której to sprawie scenariusz milczy.

Zapowiedź nie uruchamiania nowych odkrywek, a jedynie zabezpieczania strategicznych złóż, kłóci się z postulatem naszych organizacji członkowskich mianowicie wykorzystania złoża w Złoczewie i uruchomienia tam odkrywki na potrzeby pracy elektrowni Bełchatów i tym samym utrzymania miejsc pracy w regionie.

Pozostałe uwagi dotyczą kolejnych spraw nie poruszonych w scenariuszu m.in. uregulowania kwestii koncesji dla kopalni Turów, braku zapisu o optymalnym wykorzystaniu własnych zasobów energetycznych kraju oraz o bardzo dużej obecnie roli węgla w polskim ciepłownictwie, zarówno indywidualnym jak i systemowym.

(MZ)