14 grudnia 2023 roku w siedzibie Ogólnopolskiego Porozumienia Związków Zawodowych w Warszawie odbyło się posiedzenie Komisji Polityki Senioralnej OPZZ. Wzięly w nim udział Ministra do spraw równości Katarzyna Kotula i Ministra do spraw polityki senioralnej Marzena Okła-Drewnowicz oraz posłanka X kadencji Joanna Wicha.

Katarzyna Duda, Wydział Polityki Społecznej OPZZ

Polityka senioralna nowego rządu

Na zaproszenie OPZZ w posiedzeniu Komisji Polityki Senioralnej OPZZ udział wzięła Ministra do spraw równości Katarzyna Kotula i Ministra do spraw polityki senioralnej Marzena Okła-Drewnowicz oraz posłanka X kadencji Joanna Wicha.

Ministra do spraw równości Katarzyna Kotula poinformowała, że jej działania będą koncentrowały się na takich grupach, jak: kobiety, seniorzy, osoby z niepełnosprawnościami i społeczność LGBT. Jej priorytetem będzie przeciwdziałanie dyskryminacji, również ze względu na wiek. Zapowiedziała również prace nad ustawą o asystencji osobistej oraz dalsze działania nad wdrażaniem ustawy o świadczeniu wspierającym dla osób z niepełnosprawnościami.

Ministra do spraw polityki senioralnej Marzena Okła-Drewnowicz zapowiedziała działania na rzecz rozwoju systemu opieki długoterminowej nad osobami starszymi. W odpowiedzi na pytania wiceprzewodniczącego OPZZ Sebastiana Koćwina o dalsze losy projektu ustawy w sprawie renty wdowiej oraz planów dotyczących drugiej waloryzacji rent i emerytur posłanka poinformowała, że postulaty te oceniane są w koalicji rządzącej jako uzasadnione i są duże szanse na wprowadzenie ich w życie w 2024 roku. Członkowie Komisji ds. Polityki Senioralnej OPZZ poruszyli również m.in. wątek emerytur stażowych.

Dyrektor Wydziału Polityki Społecznej OPZZ Renata Górna nawiązała do bieżącej legislacji w obszarze polityki senioralnej, w szczególności do mającej wejść od 1 stycznia 2024 roku ustawy o szczególnej opiece geriatrycznej. Problematyczne jest nieprzygotowanie praktycznych aspektów jej realizacji m.in. w zakresie funkcjonowania centrów 75 +, nieprzygotowania kadrowego czy finansowania działań w ramach opieki nad osobami starszymi. Uzgodniono dalsze działania w tym zakresie.

Parlamentarzystki zadeklarowały chęć współpracy z OPZZ w zakresie swoich ministerialnych obowiązków.  

Rady seniorów

Przewodniczący Komisji Jerzy Wiśniewski zaapelował o czynne włączenie się w powoływanie rad seniorów i podejmowania intensywniejszej aktywności na poziomie lokalnym w ramach już istniejących rad senioralnych w celu skuteczniejszej pomocy seniorom na podstawowym szczeblu. Podniósł kwestię potrzeby powoływania przy Radach Wojewódzkich OPZZ Rad Senioralnych. 

Katarzyna Duda, specjalistka w Wydziale Polityki Społecznej OPZZ, omówiła następnie nowelizację ustaw o samorządzie gminnym, samorządzie powiatowym oraz o samorządzie województwa z 9 marca 2023 roku, która zwiększyła rolę rad seniorów w funkcjonowaniu samorządów. Nowelizacja wprowadziła przepisy, zgodnie z którymi:

  • rada gminy, rada powiatu i sejmik województwa zostały zobowiązane do utworzenia rady seniorów, jeśli z wnioskiem wystąpi określona liczba osób,
  • rada gminy, powiatu lub sejmiku województwa tworząc radę seniorów nadaje jej statut,
  • członkowi rady seniorów za udział w posiedzeniach tej rady lub w zorganizowanym wydarzeniu, na którym reprezentuje on gminną radę seniorów, mogą, na jego wniosek zostać zwrócone poniesione koszty, w tym koszty przejazdu na terenie kraju związane z udziałem w posiedzeniu gminnej rady seniorów lub w zorganizowanym wydarzeniu, na którym członek rady reprezentuje ten organ,
  • nowelizacja przynosi ułatwienie dla rad seniorów poprzez wprowadzenie obowiązku zapewnienia oraz sfinansowania obsługi administracyjno-biurowej dla gremiów senioralnych na wszystkich szczeblach samorządowych.

Stanowisko Komisji Senioralnej OPZZ

Komisja Senioralna przyjęła ponadto stanowisko następującej treści: „7 grudnia 2023 r. w Komisji Transportu Parlamentu Europejskiego przepadł  forsowany przez Zielonych pomysł, by kierowcy po 70. roku życia mieli krócej ważne uprawnienia do kierowania. 

Niepewny jest jeszcze los obowiązku badań lekarskich przy odnawianiu uprawnień do kierowania. Partia Zielonych optuje, by badania lekarskie były wymogiem, a nie opcją przy odnawianiu uprawnień. Obowiązkowe badania lub ich brak rozstrzygnięte zostaną dopiero w głosowaniu w tej sprawie w Parlamencie Europejskim, co nastąpić ma w styczniu lub lutym. W związku z tym Komisja Senioralna OPZZ postuluje do ministra ds. Unii Europejskiej aby  "zachować mobilność i niezależność obywateli" bez narażania ich na "niepotrzebne przeszkody biurokratyczne".