Spółka Poczta Polska S.A. jest od dłuższego czasu pogrążona w kryzysie finansowym, który negatywnie odbija się na warunkach pracy pracowników. Choć sytuacja wymaga współpracy strony społecznej i organów spółki, w ostatnich dniach doszło w Poczcie Polskiej S.A. do działań wymierzonych w prawa pracowników. Odwołano bowiem przedstawicieli pracowników, w tym reprezentanta Ogólnopolskiego Porozumienia Związków Zawodowych, ze składu Rady Nadzorczej Poczty Polskiej S.A.

Uchwała przyjęta przez Walne Zgromadzenie Poczty odwołująca przedstawicieli pracowników z organu nadzorczego spółki jest sprzeczna z przepisami regulującymi działalność tego podmiotu, godzi w prawa pracownicze i zasady dialogu społecznego. Dlatego wiceprzewodnicząca OPZZ, Barbara Popielarz, skierowała do Ministra Aktywów Państwowych wniosek o interwencję w tej sprawie, przywrócenie w spółce stanu faktycznego zgodnego z prawem i restytucję odwołanych przedstawicieli pracowników do składu Rady Nadzorczej Poczty Polskiej S.A.

Poczta Polska S.A. jest podmiotem o strategicznym znaczeniu dla funkcjonowania państwa i jednoosobową spółką z udziałem Skarbu Państwa, w której Minister Aktywów Państwowych sprawuje nadzór właścicielski. Tym bardziej bulwersujące jest uderzenie w prawa pracowników do partycypacji w nadzorze nad spółką zagwarantowane w ustawie i statucie spółki. Dotychczas mechanizm polegający na wyborze i odwołaniu przez pracowników swojego przedstawiciela do rady nadzorczej spółek z udziałem Skarbu Państwa był powszechnie respektowany. Tymczasem w Poczcie Polskiej S.A. podjęto decyzję godzącą w zasady demokracji pracowniczej.

W swoim wystąpieniu OPZZ podkreśliło, że prawo do powołania i odwołania swoich przedstawicieli w radzie nadzorczej Poczty Polskiej S.A. mają jedynie pracownicy spółki. Walne Zgromadzenie spółki i inne organy tego podmiotu powinny respektować to uprawnienie wynikające z przepisów prawa.

Warto podkreślić, że pozbawienie przedstawicieli pracowników udziału w pracach Rady Nadzorczej Poczty Polskiej S.A. znacznie zmniejszy dostęp strony społecznej do informacji na temat funkcjonowania tego podmiotu oraz procesu jego restrukturyzacji, co utrudni uwzględnienie aspektu społecznego w procesie decyzyjnym dotyczącym jej dalszej działalności. Decyzje organów spółki w tym trudnym okresie będą zatem pozbawione równowagi między interesem ekonomicznym a społecznym, co doprowadzi do dalszego pogorszenia sytuacji społeczno-ekonomicznej Poczty Polskiej S.A.

Niezbędne w związku z tym jest zastosowanie przez Ministra Skarbu Państwa uprawnień wynikających z nadzoru właścicielskiego nad spółką Poczta Polska S.A. celem przywrócenia w tym podmiocie stanu respektującego konstytucyjną zasadę dialogu i współpracy partnerów społecznych.

(KP)