Jak co roku, odbyło się spotkanie Ogólnopolskiego Porozumienia Związków Zawodowych (OPZZ) z misją Międzynarodowego Funduszu Walutowego (MFW). Celem tej wizyty, której przewodniczył Jan Kees Martijn, dyrektor w Departamencie Europejskim MFW w Waszyngtonie, było zapoznanie się z aktualną sytuacją gospodarczą Polski oraz planami dotyczącymi polityki gospodarczej i budżetowej oraz rynku pracy. Podobne konsultacje MFW przeprowadza również z rządem i przedstawicielami pracodawców.
Norbert Kusiak, dyrektor Wydziału Polityki Gospodarczej OPZZ
Spotkanie, które odbyło się 16 października br. w siedzibie OPZZ w Warszawie, koncentrowało się na kwestiach związanych z wynagrodzeniami oraz makroekonomicznymi perspektywami rynku pracy. W trakcie dyskusji szczególną uwagę poświęcono rynkowi pracy, dynamice płac w sektorze prywatnym i publicznym, wydajności pracy, inwestycjom, wpływowi inflacji na negocjacje płacowe oraz wyzwaniom związanym z transformacją energetyczną.
OPZZ przedstawiło kompleksową ocenę sytuacji makroekonomicznej, uwzględniając stan budżetu państwa, tempo wzrostu wynagrodzeń oraz koniunkturę na rynku pracy. Omówiono również prognozy na bieżący i przyszły rok, w tym stanowisko OPZZ prezentowane podczas negocjacji płacowych w Radzie Dialogu Społecznego w 2024 roku. OPZZ wskazało wówczas na konieczność większego uwzględnienia interesów płacowych pracowników, szczególnie w sektorze publicznym, w którym płace rosną w minimalnym stopniu.
OPZZ zwróciło uwagę, że pomimo relatywnie niskiego bezrobocia, wiele osób w Polsce wciąż otrzymuje wynagrodzenia, które nie nadążają za rosnącymi kosztami życia. Pogłębia to problem tzw. ubóstwa pracujących. W tym kontekście podkreśliło, że nierówności w wynagrodzeniach oraz brak dostosowania płac do rosnącej inflacji stanowią jedne z kluczowych wyzwań, które wymagają pilnych działań ze strony rządu i pracodawców.
OPZZ ostrzegał MFW przed zagrożeniami dla pracowników, wynikającymi z niskich wynagrodzeń oraz wysokiego tempa wzrostu cen, zwłaszcza energii elektrycznej, gazu i żywności. OPZZ odniosło się również do kondycji finansowej przedsiębiorstw, ich produktywności oraz możliwości zwiększania wynagrodzeń, wskazując, że mimo wzrostu zysków i produktywności w wielu firmach nie zawsze przekłada się to na adekwatny wzrost wynagrodzeń pracowników.
Podczas spotkania OPZZ podkreśliło, że niska stopa bezrobocia może maskować inne istotne problemy rynku pracy. OPZZ wyraziło również zaniepokojenie nasilającymi się zwolnieniami grupowymi, będącymi wynikiem spowolnienia gospodarczego i restrukturyzacji w wielu branżach, co stanowi zagrożenie dla stabilności zatrudnienia.
Jednym z kluczowych tematów poruszanych przez OPZZ był problem fikcyjnego samozatrudnienia oraz dużej liczby umów cywilnoprawnych, które w praktyce nie zapewniają pracownikom podstawowej ochrony socjalnej. OPZZ podkreśliło konieczność wprowadzenia oskładkowania tych umów, argumentując, że ich nadużywanie tworzy nieuczciwą konkurencję, obniża standardy zatrudnienia i przyczynia się do rosnących nierówności społecznych, zwłaszcza w kontekście przyszłych emerytur.
Podczas rozmów poruszono również kwestie związane z migracją, kształceniem zawodowym oraz przyszłymi wyzwaniami rynku pracy.
Po zakończeniu serii spotkań, Międzynarodowy Fundusz Walutowy opublikuje raport z przeglądu polskiej gospodarki.
OPZZ reprezentowali: Barbara Popielarz, wiceprzewodnicząca OPZZ, Norbert Kusiak, dyrektor Wydziału Polityki Gospodarczej OPZZ oraz Michał Polakowski, specjalista ds. polityki społecznej w OPZZ.
(nq)