fot. Centrum Partnerstwa Społecznego Dialog
Li Andersson, przewodnicząca Komisji ds. zatrudnienia i spraw socjalnych Parlamentu Europejskiego (EMPL) spotkała się 28 października br. z przedstawicielami strony pracowników i strony pracodawców Rady Dialogu Społecznego, aby omówić rolę partnerstwa społecznego w tworzeniu rozwiązań gospodarczych i społecznych, które odpowiadają potrzebom zarówno pracowników, jak i pracodawców.
Norbert Kusiak, dyrektor Wydziału polityki gospodarczej, sekretarz Rady Dialogu Społecznego (OPZZ)
W trakcie spotkania Li Andersson zwróciła uwagę na kluczowe aspekty polskiego dialogu społecznego i jego wpływ na sytuację społeczno-gospodarczą. Jednym z głównych tematów rozmów była kwestia wdrażania dyrektywy dotyczącej adekwatnych wynagrodzeń minimalnych w Unii Europejskiej. Li Andersson pytała o polskie podejście do podwyżek płacy minimalnej oraz o plany rozszerzenia zakresu obowiązywania układów zbiorowych, w tym prace nad planem działania na rzecz rokowań zbiorowych. W kontekście trwającego kryzysu migracyjnego interesowały ją doświadczenia Polski w zakresie integracji uchodźców z Ukrainy. Przewodnicząca Komisji ds. zatrudnienia i spraw socjalnych podkreśliła także znaczenie dialogu społecznego w tworzeniu programów nauczania, które powinny lepiej odpowiadać na potrzeby rynku pracy i promować dialog społeczny. Li Andersson pytała ponadto o konkretne trudności, które napotykają partnerzy społeczni w codziennej działalności i jak wygląda ich współpraca zarówno między sobą, jak i z rządem.
Podczas dyskusji Piotr Ostrowski, przewodniczący OPZZ, poruszył kluczowe kwestie dotyczące dialogu społecznego w Polsce. Podkreślił, że pomimo dobrego funkcjonowania dialogu na poziomie krajowym, wciąż istnieją znaczne wyzwania na poziomie przedsiębiorstw, gdzie konieczne jest poprawienie sytuacji w zakresie negocjacji zbiorowych i układów zbiorowych.
W kontekście dyrektywy w sprawie adekwatnych wynagrodzeń minimalnych szef OPZZ wyraził nadzieję na jej skuteczną implementację, szczególnie w zakresie wzmocnienia układów zbiorowych pracy. Zaznaczył, że jest to kluczowy krok w kierunku poprawy warunków pracy w Polsce. Wskazał także na potrzebę lepszego podejścia do dialogu społecznego ze strony rządu, zwłaszcza w kontekście braku w Polsce polityki przemysłowej.
Piotr Ostrowski wskazał, że obecność wielu organizacji pracodawców w RDS utrudnia efektywny dialog społeczny oraz podkreślił konieczność reform w tym zakresie oraz wypracowania nowych zasad podziału funduszy przeznaczonych na prowadzenie dialogu społecznego w Polsce.
Zwrócił także uwagę na długotrwałe problemy z dialogiem społecznym, które nie są związane z jedną opcją polityczną, lecz wynikają z braku zrozumienia znaczenia dialogu wśród niektórych przedstawicieli władzy. Podkreślił, że dialog społeczny jest kluczowym elementem kształtowania polityki społeczno-gospodarczej, a jego brak jest największym zagrożeniem i może prowadzić do wielu perturbacji.
Spotkanie było okazją do wymiany doświadczeń oraz zaprezentowania, w jaki sposób Polska wzmacnia swój dialog społeczny. Jak podsumowała Li Andersson, zarówno dla Polski, jak i dla Europy, rozwój dialogu jest fundamentem budowy zrównoważonej gospodarki oraz stabilnego rynku pracy.
(nq)