Stanowisko
Ogólnopolskiego Porozumienia Związków Zawodowych
w sprawie wynagrodzeń w państwowej sferze budżetowej w 2025 r.
Ogólnopolskie Porozumienie Związków Zawodowych (OPZZ) negatywnie ocenia projekt ustawy budżetowej na rok 2025, który przewiduje wzrost wynagrodzeń pracowników sfery budżetowej na poziomie prognozowanej inflacji, tj. 5,0%. To rozwiązanie jest nie tylko niewystarczające, ale stanowi również przejaw skrajnego lekceważenia pracowników sektora publicznego oraz dialogu społecznego.
Decyzja rządu nie pozwoli na realny wzrost płac pracowników sektora publicznego w kolejnym roku – nie jest zatem podwyżką wynagrodzeń! W przypadku wyższej prognozowanej inflacji dojdzie do realnego obniżenia wynagrodzeń pracowników sfery budżetowej.
OPZZ zauważa, że rząd kolejny raz unika wdrożenia systemowych rozwiązań dotyczących wynagrodzeń pracowników sektora budżetowego. Zamiast wprowadzić sprawiedliwe rozwiązania, kontynuuje politykę pogłębiającą spłaszczenie wynagrodzeń w sektorze publicznym. Ostrzegamy, że niedobory środków oraz ignorowanie inflacyjnego zagrożenia doprowadzą do realnego spadku płac, co jest niedopuszczalne. W okresie wyzwań, takich jak kryzysy gospodarcze i społeczne rząd powinien traktować sektor publiczny jako priorytet – gwaranta jakości usług publicznych.
Problem niskich płac dotyczy także pracowników samorządowych. Planowany wzrost wydatków na wynagrodzenia jest również niewystraczający. W samorządach sytuacja jest dramatyczna. Nakłady są zbyt niskie, aby zapewnić pracownikom godne wynagrodzenia, adekwatne do ich wykształcenia, doświadczenia i zakresu obowiązków. W efekcie pracownicy samorządów zmagają się niskimi płacami, które nie rekompensują codziennych wydatków, oraz odchodzą z pracy.
OPZZ oczekuje natychmiastowej rewizji projektu budżetu na 2025 rok w zakresie wynagrodzeń w sektorze publicznym i wzrostu płac o co najmniej 15%.Nie zgadzamy się na to, aby pracownicy sektora publicznego, którzy dbają o dobro wspólne byli ignorowani. Żądamy realnych podwyżek, które nie tylko uwzględnią inflację, ale również pozwolą na rzeczywisty wzrost poziomu życia pracowników. Polityka płacowa musi uwzględniać potrzebę eliminacji spłaszczenia wynagrodzeń w sektorze publicznym, tak by różnice w wynagrodzeniach odzwierciedlały odpowiedzialność i zakres obowiązków pracowników.
Rząd musi zrozumieć, że dalsze bagatelizowanie sytuacji i potrzeb pracowników sektora publicznego jest krokiem w kierunku destabilizacji usług publicznych, które są fundamentem społecznej stabilności i rozwoju kraju.
W związku z obecną sytuacją organizacje członkowskie OPZZ działające w sektorze publicznym podejmą decyzje dotyczące dalszych działań, które będą zgodne z interesem pracowników sektora publicznego.
Ogólnopolskie Porozumienie
Związków Zawodowych
Warszawa, dnia 30 października 2024 r.