Minister Przemysłu odpowiadając na wspólne pismo OPZZ i FPP zobowiązała się do podjęcia tematu spadającej produkcji hutniczej i jej negatywnego wpływu na bezpieczeństwo kraju w pracach Rady Ministrów. Zapowiedziała także rozpoczęcie wspólnego dialogu ze stroną pracodawców i pracowników.

10 października w siedzibie OPZZ odbyło się spotkanie ws. kryzysu w przemyśle hutniczym, w którym brali udział reprezentanci Ogólnopolskiego Porozumienia Związków Zawodowych, Federacji Przedsiębiorców Polskich, Hutniczej Izby Przemysłowo Handlowej oraz oraz Ministerstw: Przemysłu oraz Rozwoju i Technologii. Jego pokłosiem były dwa pisma – w tym jedno będące wspólnym stanowiskiem OPZZ i FPP skierowanym do Ministra Obrony Narodowej Władysława Kosiniaka-Kamysza. Pismo podkreślało wpływ dostaw krajowej stali na bezpieczeństwo militarne kraju, które może być zagrożone w związku z trwającym kryzysem w produkcji hutniczej w Polsce. Pismo z MON zostało skierowane do Ministerstwa Przemysłu. W odpowiedzi resortu z siedzibą w Katowicach czytamy m.in.:

„Kwestia poprawy warunków funkcjonowania branży hutniczej jest jednym z kluczowych zadań realizowanych obecnie przez Ministerstwo Przemysłu. Należy jednak zaznaczyć, że ze względu na swój interdyscyplinarny charakter, kwestia ta wymaga zaangażowania różnych resortów odpowiedzialnych za poszczególne działy administracji rządowej – tj. m.in.: Ministerstwo Klimatu i Środowiska, Ministerstwo Aktywów Państwowych czy Ministerstwo Rozwoju i Technologii.”

Należy wspomnieć, że wszystkie wymienione resorty były adresatami równoległego, wspólnego apelu OPZZ i FPP z 10 października 2024, w sprawie trudnej sytuacji branży hutniczej i potrzeb przemysłu, o którym pisaliśmy TUTAJ Nasze pismo zwraca m.in. uwagę właśnie na problem braku koordynacji prac rządu w tym zakresie oraz braku klarownej strategii rozwoju krajowego przemysłu.
https://www.opzz.org.pl/aktualnosci/kraj/2024/x/opzz-wspolnie-z-fpp-ws-kryzysu-hutnictwa-i-potrzeb-przemyslu

MZ