MZZ Soda Mątwy, MZZ Janikosoda i MZZ Soda Polska jako organizacje związkowe działające na terenie spółki QEMETICA Soda Polska zwróciły uwagę na niepokojące sygnały związane z obecnością na rynku polskim i unijnym sody kalcynowej, dostarczanej przez tureckich producentów, zwłaszcza grupę Ciner. Istnieją poważne obawy, że firma ta korzysta z rosyjskiego węgla kamiennego, co rodzi pytania o ewentualne finansowanie rosyjskiej machiny wojennej, w kontekście trwającej wojny na Ukrainie. Działania tej grupy stanowią poważne zagrożenie dla dalszego funkcjonowania zakładów produkcyjnych takich jak QEMETICA Soda Polska.

Te związki zawodowe apelują do Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji o nałożenie odpowiednich sankcji na grupę Ciner, aby ochronić polski rynek przed nieuczciwą konkurencją i zapobiec destabilizacji sektora.

Warto podkreślić, że QEMETICA Soda Polska odgrywa kluczową rolę w łańcuchu dostaw dla polskiego przemysłu. Firma jest jednym z najważniejszych producentów sody kalcynowanej, stanowiącym istotne ogniwo w utrzymaniu dyspozycyjności rezerw paliwowych w magazynach ORLEN. To z kolei ma ogromne znaczenie dla zapewnienia bezpieczeństwa energetycznego kraju.

QEMETICA Soda Polska jest jedynym producentem tego asortymentu w Polsce. QEMETICA S.A. drugim co do wielkości producentem w Europie. Przedsiębiorstwo jest także jednym z najważniejszych zakładów w województwie kujawsko-pomorskim, zatrudniającym ponad 1600 osób w zakładach produkcyjnych w Inowrocławiu i Janikowie.

Związki zawodowe podkreślają również, że zagrożenie związane z działalnością grupy Ciner doprowadzi utraty miejsc pracy. Ponad 400 osób zatrudnionych w zakładzie produkcyjnym w Janikowie staje w obliczu zwolnień, co będzie miało poważne konsekwencje nie tylko dla samych pracowników, ale także dla całego regionu kujawsko-pomorskiego, a szczególnie powiatu inowrocławskiego.

W swoich pismach do Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji oraz Ministra Aktywów Państwowych, wyżej wymienione związki zawodowe wyraziły gotowość do spotkania i konstruktywnego dialogu. Podkreślają, że omawiana kwestia ma kluczowe znaczenie zarówno dla przyszłości branży, jak i dla bezpieczeństwa energetycznego całego państwa.