Współpraca instytucjonalna OPZZ i Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w obszarze ubezpieczeń społecznych oraz wspólne przedsięwzięcia upowszechniające wiedzę i edukację emerytalną to główny temat dyskutowany podczas posiedzenia Rady OPZZ w dniu 12 marca br. W obradach uczestniczył Prezes Zakładu Ubezpieczeń Społecznych Pan Zbigniew Derdziuk wraz z dyr. Gabinetu Prezesa ZUS Panią Barbarą Owsiak. Związkowcy, członkowie Rady mogli także skorzystać z poradnictwa dotyczącego świadczeń emerytalno – rentowych oraz sprawdzić bądź założyć profil PUE ZUS (Platforma Usług Elektronicznych) przez pracowników i ekspertów z I Oddziału ZUS w Warszawie.
Problematyka ubezpieczeń społecznych w kontekście korzystania i uprawnień obywateli ze świadczeń emerytalno – rentowych, ich waloryzacja, zasady podlegania ubezpieczeniom i wyzwania związane z demografią i zmianami na runku pracy to istotne zagadnienia poruszane podczas posiedzenia Rady OPZZ. Prezes ZUS Zbigniew Derdziuk przedstawił szczegółowy zakres działalności Zakładu oraz mechanizmy, jakie wpływają na kształt świadczeń emerytalnych i rentowych, także w ujęciu historycznym i finansowym. Odniósł się do obecnych aktywności ZUS, w tym tych związanych z wdrażaniem renty wdowiej czy informatyzacji i automatyzacji instytucji ZUS.
Podczas spotkania podkreślano, że polski system ubezpieczeń społecznych stoi dziś przed wyzwaniami demograficznymi, a prognozy Funduszu Ubezpieczeń Społecznych jednoznacznie wskazują na spadek populacji w wieku produkcyjnym i wzrost liczby Polaków w wieku poprodukcyjnym. Oznacza to już i w przyszłości coraz większy deficyt w funduszu emerytalnym i chorobowym. Stąd ważne jest, by na system zabezpieczenia społecznego patrzeć i z punktu widzenia solidaryzmu społecznego, ale także – co oczywiste poprzez indywidualne decyzje do podejmowania lub nie aktywności zawodowej po osiągnięciu ustawowego wieku emerytalnego. Nie ma oczywiście zgody społecznej, ale też naszego związkowego środowiska na podnoszenie wieku emerytalnego i zgodnie z opinią rządu - temat ten nie będzie podnoszony w debacie i decyzjach politycznych. Niemniej jednak istotną jest wiedza, że praca się opłaca i jeśli są ku temu wystarczające warunki zdrowotne, czy te związane z organizacją pracy – każdy kolejny przepracowany rok znacząco wpływa na wysokość przyszłego świadczenia. Przeciętna wysokość wypłacanej dziś emerytury wynosi niecałe 4 tys. zł (3 862, 63 zł, XII 2024 r.). Jednocześnie w Polsce tylko co szósta osoba w wieku powyżej 60 roku życia jest aktywna zawodowo, choć 68 proc. seniorów dobrze ocenia swoje zdrowie. Stąd ważne jest poznanie i zrozumienie mechanizmów systemu ubezpieczeń społecznych i pogłębianie świadomości własnej przezorności dla zapewnienia sobie bezpieczeństwa finansowego na starość.
Prezes ZUS i przewodniczący OPZZ nawiązali w ten sposób do kampanii informacyjno – edukacyjnej, która w najbliższej przyszłości będzie realizowana przez OPZZ i ZUS w zakresie upowszechniania wiedzy o świadczeniach emerytalno - rentowych. Dyskusja z udziałem członków Rady koncentrowała się także na takich zagadnieniach jak m.in. mechanizm składki rentowej, prewencja wypadkowa w ZUS i KRUS, fundusz chorobowy i zwolnienia lekarskie, emerytury stażowe, bony żywieniowe i interpretacja ZUS w tej sprawie, emerytury górnicze, renta wdowia itp.
Współpraca z Zakładem Ubezpieczeń Społecznych jest bieżąca i systematyczna; wynika także z podpisanej Umowy o współpracy z 11 maja 2023 r. pomiędzy ZUS i OPZZ. Kolejnym wspólnym wydarzeniem będzie organizowana w przyszłym tygodniu (20 marca br.) konferencja poświęcona problematyce emerytur pomostowych w siedzibie OPZZ.
Renata Górna, OPZZ