W trakcie obchodów Święta Pracy w Łodzi przeprowadzono panel pt. „Macierzyński, rodzicielski, wychowawczy czy ojcowski? ABC Twoich praw związanych z macierzyństwem i rodzicielstwem”.
W debacie dotyczącej uprawnień pracowników związanych z rodzicielstwem, którą poprowadził Paweł Śmigielski, dyrektor Wydziału prawno-interwencyjnego OPZZ wzięli udział:
- Małgorzata Czerwińska - Naczelnik Wydziału Zasiłków Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, I Oddział w Łodzi
- Barbara Krajniak - nadinspektor pracy, kierownik oddziału Okręgowego Inspektoratu Pracy w Kutnie,
- Paweł Galec - radca z Wydziału prawno-interwencyjnego OPZZ.
Uczestnicy debaty przedstawili najistotniejsze zagadnienia związane z uprawnieniami rodzicielskimi skupiając się również na praktycznych przykładach, obrazujących poszczególne możliwości prawne, które przewidział ustawodawca w Kodeksie pracy oraz innych ustawach.
Przedstawiciel OPZZ Paweł Galec w swym wystąpieniu omówił katalog urlopów związanych z rodzicielstwem, aspekty związane z ochroną stosunku pracy rodziców i opiekunów oraz rolą organizacji związkowej. Poruszył także kwestie elastycznej organizacji pracy dla rodziców opiekujących się dziećmi do lat 8, możliwości skorzystania ze zwolnienia od pracy z powodu siły wyższej, a także przesłanki uprawniające do wzięcia urlopu opiekuńczego. W tej części panelu przedstawiono również zagadnienia związane z możliwością wykonywania pracy w czasie urlopów, w szczególności rodzicielskich i wychowawczych.
Reprezentująca Państwową Inspekcję Pracy Pani Barbara Krajniak skupiła się na prawach rodziców w obszarze czasu pracy i jego organizacji (m.in. obniżenie wymiaru etatu, wydłużenie wymiaru urlopu rodzicielskiego w związku z pracą w trakcie jego trwania). Przedstawiła również uwagi w zakresie zasad szczególnej ochrony stosunku pracy, a także wnioski wypływające z kontroli przeprowadzanych przez PIP w obszarze uprawnień rodzicielskich pracowników.
Przedstawicielka ZUS Pani Małgorzata Czerwińska w swej prelekcji omówiła sprawę świadczeń jakie mogą otrzymać rodzice dzieci przedwcześnie urodzonych. Był to niezwykle interesujący temat, związany z wejściem w życie w dniu 19 marca br. przepisów przewidujących dodatkowy urlop dla rodziców dzieci urodzonych przedwcześnie oraz hospitalizowanych po narodzinach. Ostatnia nowelizacja Kodeksu pracy wprowadziła dodatkowy urlop macierzyński do 8 tygodni lub do 15 tygodni - w zależności od okresu hospitalizacji i tygodnia ciąży, w którym urodzi się dziecko lub masy urodzeniowej. Dodatkowy urlop będzie przyznawany na wniosek - rodzice sami zdecydują, czy chcą z niego skorzystać. Przysługuje on matkom lub ojcom, a także prawnym opiekunom, rodzicom zastępczym czy adopcyjnym.
Paweł Śmigielski
Dyrektor Wydziału prawno-interwencyjnego OPZZ