W dniu 9 maja 2025 roku odbyło się posiedzenie Zespołu problemowego ds. budżetu, wynagrodzeń i świadczeń socjalnych Rady Dialogu Społecznego. Obradom przewodniczył Leszek Miętek, reprezentujący Ogólnopolskie Porozumienie Związków Zawodowych. W spotkaniu uczestniczyli przedstawiciele Ministerstwa Finansów, członkowie Zespołu, zaproszeni goście oraz eksperci. OPZZ reprezentowali stali członkowie Zespołu: Roman Piotrowski i Norbert Kusiak oraz w roli eksperta – Elżbieta Aleksandrowicz, przewodnicząca Branży OPZZ Usługi Publiczne.
Norbert Kusiak - Dyrektor Wydziału Polityki Gospodarczej OPZZ
W pierwszej części posiedzenia przedstawiciele Ministerstwa Finansów zaprezentowali „Wieloletnie Założenia Makroekonomiczne na lata 2025–2029”. Dokument ten stanowił punkt wyjścia do dyskusji na temat kształtowania polityki gospodarczej w nadchodzących latach. Po prezentacji strona społeczna zadawała pytania dotyczące przedstawionych założeń. OPZZ skierowało pytania do Hanny Majszczyk, wiceminister finansów, dotyczące szczegółowych kwestii związanych z przewidywanymi wskaźnikami makroekonomicznymi oraz wynagrodzeniami. W odpowiedzi resort finansów odniósł się do kluczowych elementów planu, w tym prognoz wzrostu PKB, wynagrodzeń, inflacji oraz sytuacji na rynku pracy.
Stronie pracowników i stronie pracodawców nie udało się wypracować wspólnego stanowiska w sprawie założeń makroekonomicznych oraz wzrostu wynagrodzeń, a także rent i emerytur w 2026 roku.
W drugiej części posiedzenia Ministerstwo Finansów przedstawiło informację z realizacji Średniookresowego Planu Budżetowo-Strukturalnego na lata 2025–2028. Dyskusja w tej części była kontynuacją wcześniejszych rozmów, jednak również tym razem nie udało się wypracować wspólnego stanowiska.
Leszek Miętek, skierował do Przewodniczącego Rady Dialogu Społecznego pismo, w którym podkreślił brak możliwości osiągnięcia konsensusu podczas posiedzenia Zespołu z winy pracodawców.
„Podczas posiedzenia nie udało się uzyskać kworum po stronie pracodawców. W konsekwencji braku zaangażowania ze strony pracodawców nie zostały przedstawione żadne merytoryczne propozycje. Dodatkowo, po zaprezentowaniu wstępnego stanowiska OPZZ, które miało stanowić podstawę do opracowania wspólnego stanowiska partnerów społecznych, brak reakcji ze strony pozostałych partnerów uniemożliwił stworzenie przestrzeni do wypracowania porozumienia i ustalenia wspólnego stanowiska.”.
(nq)