W Międzynarodowym Dniu Migrantów Międzynarodowa Konfederacja Związków Zawodowych (ITUC) wzywa rządy do podtrzymania swoich zobowiązań w zakresie poszanowania praw pracowników migrujących i zwiększenia wysiłków na rzecz wspierania integracji.

Biuro prasowe OPZZ


"Powtarzamy raz jeszcze, że migranci, uchodźcy i osoby ubiegające się o azyl są zawsze mile widziani, a związki zawodowe na całym świecie domagają się bezpiecznego schronienia, prawa do pracy i równego traktowania wszystkich - powiedział Owen Tudor, zastępca sekretarza generalnego ITUC.

Liczba migrantów na całym świecie osiągnęła 281 milionów w 2020 roku, czyli 3,6% światowej populacji. Niestety pracownicy migrujący pracują zwykle w nisko płatnych sektorach i często są wykluczeni z jakiejkolwiek formy ochrony socjalnej. Dotyczy to zwłaszcza migrujących kobiet, które są nadreprezentowane w gospodarce nieformalnej, zwłaszcza w sektorach opieki i gospodarstwa domowego.

"Potrzebujemy opartego na prawie podejścia do migracji, które zapewni pracownikom migrującym godną pracę oraz dostęp do wszystkich ich praw" - dodał Owen Tudor.

Związki zawodowe zwracają uwagę, że pracownik jest pracownikiem, niezależnie od jego statusu migracyjnego i wzywają do wdrożenia Nowej Umowy Społecznej z sześcioma postulatami:

1. Tworzenie przyjaznych dla klimatu miejsc pracy w ramach Just Transition. ITUC wzywa do stworzenia 575 milionów nowych, godnych miejsc pracy do 2030 roku i sformalizowania co najmniej miliarda nieformalnych miejsc pracy. Inwestycje w gospodarkę opiekuńczą znajdują się w centrum żądań dotyczących tworzenia miejsc pracy i formalizacji, ponieważ pracownicy migrujący są nadmiernie reprezentowani w tym sektorze.
2. Prawa dla wszystkich pracowników niezależnie od ich statusu zatrudnienia lub imigracji, w tym maksymalny czas pracy oraz bezpieczeństwo i higiena pracy.
3. Sprawiedliwość płacowa, w tym minimalna płaca wystarczająca na życie dla wszystkich pracowników.
4. Powszechna ochrona socjalna z utworzeniem Funduszu Ochrony Socjalnej dla najmniej zamożnych krajów.
5. Równość, np. według rasy, płci i statusu migracyjnego, aby położyć kres wszelkiej dyskryminacji.
6. Włączenie poprzez model rozwoju oparty na prawach realizowany poprzez obietnicę SDGs.
"Systematyczne naruszanie praw pracowników migrujących to także szalejąca kradzież płac. Minimalne płace wystarczające na życie są kluczowe dla wszystkich pracowników, także dla pracowników migrujących. Godna praca to jednak nie tylko godne wynagrodzenia, ale również powszechna ochrona socjalna i podstawowe prawo do bezpieczeństwa oraz higieny pracy - powiedział Owen Tudor.

Migranci są narażeni na wyzysk z powodu zezwoleń na pracę tylko na czas określony, programów migracji cyrkulacyjnej - tymczasowej i sezonowej - oraz nieuregulowanych agencji rekrutacyjnych. W dłuższej perspektywie praktyki te uniemożliwiają również ich integrację społeczną i ekonomiczną.

Aby pomóc chronić pracowników migrujących przed niewłaściwymi praktykami zatrudnienia, ITUC wspiera stronę internetową recruitmentadvisor.org, która dostarcza informacji na temat zaufanych agencji rekrutacyjnych oraz praw pracowniczych.

Rządy muszą zwiększyć możliwości pracowników migrujących w zakresie uregulowania ich statusu, inwestując jednocześnie w regularne ścieżki migracji, z pełnymi prawami pracowniczymi i bez dyskryminacji. Rządy muszą przede wszystkim zapewnić wolność zrzeszania się, prawo do organizowania się i zbiorowego targowania jako niezbędne podstawy do zapewnienia godnej pracy dla wszystkich.