Powołana Brukseli na kongresie założycielskim 8-9 lutego 1973 roku Europejska Konfederacja Związków Zawodowych ETUC obchodzi dziś swoje 50. urodziny.
ETUC mówi w imieniu europejskich pracowników, aby mieli oni silniejszy głos w procesie decyzyjnym UE. To jedyny głos związków zawodowych oraz strona dialogu na poziomie europejskim, w którego ramach zawarto szereg porozumień ramowych, które zostały następnie przekształcone w obowiązujące wszystkich członków UE, jak również kluczowy uczestnik europejskiego dialogu społecznego i partner dla Komisji Europejskiej i Parlamentu Europejskiego. Bez ETUC nie byłoby wielu postępowych, społecznych i pracowniczych, rozwiązań w naszej europejskiej Wspólnocie.
Zjednoczone działania na rzecz Europy Społecznej
ETUC dąży do tego, aby UE była nie tylko jednolitym rynkiem towarów i usług, ale także Europą socjalną, w której poprawa dobrobytu pracowników i ich rodzin jest równie ważnym priorytetem. Europejski model społeczny - do czasu nadejścia kryzysu - pomógł Europie stać się zamożnym, konkurencyjnym regionem o wysokim standardzie życia.
Dobre miejsca pracy, prawa pracownicze i sprawiedliwe społeczeństwo
EKZZ broni podstawowych wartości społecznych, takich jak solidarność, równość, demokracja, sprawiedliwość społeczna i spójność.
Walczy o:
- podwyżki płac dla pracowników
- pełne wdrożenie Europejskiego Filaru Praw Socjalnych
- wysokiej jakości miejsc pracy dla wszystkich
- wysokiego poziomu ochrony socjalnej
- równości płci i sprawiedliwego wynagrodzenia
- zdrowie i bezpieczeństwo w miejscu pracy
- swobodny przepływ pracowników europejskich i położenie kresu dumpingowi społecznemu
- wysokiej jakości usługi publiczne dostępne dla wszystkich
- europejskie ramy służące podniesieniu standardów krajowego ustawodawstwa socjalnego
- działania na rzecz zwalczania zmian klimatycznych przy jednoczesnym wspieraniu sprawiedliwych przemian dla pracowników
- promowanie tych europejskich wartości społecznych w innych częściach świata.
Obecnie w jej ramach są stowarzyszone 93 konfederacje związkowe pochodzące z 41 krajów europejskich oraz 10 europejskich federacji branżowych.
Ogólnopolskie Porozumienie Związków Zawodowych od 2006 roku jest jej organizacją członkowską, systematycznie wzmacniając swoją pozycję w naszej wspólnej związkowej europejskiej centrali. Przewodniczący Piotr Ostrowski OPZZ i Wiceprzewodniczący Błażej Mądrzycki są członkami jej Komitetu Wykonawczego.