stycznia 2025 roku Polska po raz drugi obejmie prezydencję w Radzie Unii Europejskiej i przez sześć miesięcy będzie przewodniczyć jej pracom. To wyjątkowe wyróżnienie dla naszego kraju i jednocześnie ogromne wyzwanie, wymagające starannego przygotowania i włączenia Rady Dialogu Społecznego w realizację celów prezydencji.

Norbert Kusiak, dyrektor Wydziału polityki gospodarczej, sekretarz Prezydium RDS z ramienia OPZZ

Do najważniejszych zadań prezydencji należy przewodniczenie Radzie UE i jej organom przygotowawczym, realizowane poprzez kształtowanie agendy Rady UE na dany okres. Polski rząd, w porozumieniu z Prezydentem Rzeczypospolitej Polskiej, ustalił trzy główne priorytety, które będą wyznaczać kierunek prac Rady UE pod polskim przewodnictwem:

  • zacieśnienie współpracy Unii Europejskiej ze Stanami Zjednoczonymi Ameryki;
  • rozszerzenie Unii Europejskiej o nowe państwa członkowskie i udział UE w odbudowie Ukrainy;
  • zapewnienie bezpieczeństwa energetycznego UE z poszanowaniem zasad sprawiedliwej transformacji energetycznej.

Kluczowym elementem prezydencji powinien być dialog społeczny oraz włączenie związków zawodowych i organizacji pracodawców w realizację jej celów. Dlatego, w odpowiedzi na działania rządu, Rada Dialogu Społecznego powołała Zespół problemowy ds. Prezydencji Rzeczypospolitej w Radzie UE. Zespół ten ma za zadanie wspierać realizację priorytetów oraz dbać o bieżący dialog i współpracę ze stroną rządową. Do jego głównych zadań należą w szczególności:

  • przedstawianie przez stronę rządową priorytetów i agendy na okres prezydencji;
  • wymiana informacji i stanowisk, w odniesieniu do kluczowych kwestii związanych z realizacją prezydencji RP w Radzie UE;
  • współpraca z Europejskim Komitetem Ekonomiczno-Społecznym oraz Radą Działalności Pożytku Publicznego w trakcie trwania prezydencji RP w Radzie UE, w tym przy organizacji wyjazdowego posiedzenia Biura EKES w Polsce i dorocznego spotkania Europejskiej Sieci krajowych rad społeczno-gospodarczych UE i instytucji podobnych;
  • bieżący dialog i współpraca ze stroną rządową.

Przewodniczącym Zespołu doraźnego będzie przedstawiciel strony pracodawców, wskazany przez Związek Pracodawców Business Centre Club.

Włączenie partnerów społecznych w procesy decyzyjne związane z prezydencją, jest nie tylko konieczne, ale także dla wszystkich korzystne. Partnerzy społeczni reprezentują bowiem szerokie spektrum interesów społecznych i gospodarczych, co pozwala na wypracowanie bardziej zrównoważonych i efektywnych rozwiązań. Sukces polskiej prezydencji będzie zależeć od skutecznego zaangażowania wszystkich interesariuszy w realizację ustalonych celów. Rada Dialogu Społecznego odgrywa tu kluczową rolę, ponieważ jej wsparcie i aktywny udział mogą znacząco przyczynić się do osiągnięcia sukcesu Polski.

Przez najbliższe sześć miesięcy Polska ma szansę pokazać, że dialog społeczny i partnerska współpraca z Radą Dialogu Społecznego są fundamentem efektywnego zarządzania i zrównoważonego rozwoju. Czy tak rzeczywiście będzie?

(nq)