1 stycznia 2025 r. Polska po raz drugi objęła przewodnictwo w Radzie Unii Europejskiej i będzie kierować jej pracami przez sześć miesięcy
Rada Unii Europejskiej jest ważnym organem decyzyjnym UE, składającym się z ministrów 27 państw członkowskich UE. Rada negocjuje i przyjmuje przepisy UE, koordynuje politykę, zatwierdza budżet UE, reprezentuje UE na arenie międzynarodowej oraz opracowuje politykę zagraniczną i bezpieczeństwa. Więcej o prezydencji znajdziecie w oficjalnym portalu: https://polish-presidency.consilium.europa.eu/pl/
Kraj sprawujący prezydencję w Radzie przez sześć miesięcy kieruje pracami legislacyjnymi Rady, zapewnia ciągłość działań UE i wspiera współpracę między państwami członkowskimi. Najbliższe zadania Polski obejmują przewodniczenie pracom Rady, reprezentowanie Rady wobec innych instytucji UE, zarządzanie relacjami UE z państwami trzecimi i organizacjami międzynarodowymi oraz przejrzyste informowanie o wynikach posiedzeń.
W systemie rotacyjnej prezydencji, co sześć miesięcy nowe państwo członkowskie przejmuje przewodnictwo, a każde trio prezydencji wyznacza długoterminowe cele i przygotowuje wspólny program na 18 miesięcy. Polska tworzy trio z Danią i Cyprem. Prezydencja Polski rozpoczynająca się w 2025 r. , wpisuje się w nowy cykl instytucjonalny po wyborach do Parlamentu Europejskiego i rozpoczęciu prac nowej Komisji Europejskiej i dodatkowo zbiega się z początkiem kadencji nowego prezydenta USA.
Polska prezydencja skupi się na wzmocnieniu europejskiego bezpieczeństwa we wszystkich obszarach, takich jak obronność, ochrona granic zewnętrznych, walka z dezinformacją, transformacja energetyczna, konkurencyjne rolnictwo oraz bezpieczeństwo zdrowotne. Priorytety prezydencji to m.in. wspieranie europejskiej obronności, zapewnienie bezpieczeństwa wewnętrznego obywatelom UE, zwiększenie odporności na ingerencję zewnętrzną i dezinformację, promowanie konkurencyjnego rolnictwa oraz poprawa bezpieczeństwa zdrowotnego. Program prezydencji znajdziecie w tym linku: https://polish-presidency.consilium.europa.eu/media/gt3pbw5w/program-polskiej-prezydencji-w-radzie-unii-europejskiej.pdf
W obszarze zatrudnienia, spraw społecznych, zdrowia i ochrony konsumentów (EPSCO) Polska prezydencja skupi się na zapewnieniu sprawiedliwych, niedyskryminacyjnych i bezpiecznych warunków pracy w erze transformacji cyfrowej. Prezydencja będzie dążyć do równości, spójności i integracji, kładąc nacisk na równość płci i podejmując wyzwania stojące przed osobami starszymi oraz priorytetowo traktując zdrowie i bezpieczeństwo obywateli UE.
Polska prezydencja skoncentruje się na trzech głównych obszarach w zakresie zatrudnienia, spraw społecznych i równości:
- Przyszłość pracy w cyfrowej Europie: prezydencja będzie prowadzić dyskusje na temat rozwiązań mających na celu ochronę pracowników w obliczu innowacji i automatyzacji. Inicjatywy obejmą środki legislacyjne dotyczące sztucznej inteligencji w miejscu pracy, telepracy i prawa do bycia offline. Prezydencja zajmie się również wdrożeniem strategicznych ram UE na rzecz bezpieczeństwa i higieny pracy na lata 2021-2027 oraz inicjatywami dotyczącymi ekonomii społecznej w kontekście cyfrowym. Aby zwalczyć niedobory siły roboczej, wysiłki skoncentrują się na zdobywaniu nowych umiejętności i przekwalifikowaniu, szczególnie w przypadku nieaktywnych pracowników, którzy stanowią niewykorzystany potencjał zatrudnienia.
biorąc pod uwagę znaczenie dialogu społecznego, prezydencja będzie rozwijać i podkreślać jego rolę, kontynuując prace nad przeglądem dyrektywy w sprawie europejskich rad zakładowych i inicjując nowy pakt na rzecz europejskiego dialogu społecznego. W obszarze równości, spójności i integracji prezydencja zwróci szczególną uwagę na grupy takie jak osoby niepełnosprawne, nieaktywni pracownicy, NEET, migranci i osoby mobilne wewnątrz UE. Ekonomia społeczna może pozytywnie wpłynąć na integrację marginalizowanych grup na rynku pracy. Priorytetem będzie równe traktowanie w miejscu pracy, z naciskiem na dalszy rozwój programów stażowych. Zostanie również zaakcentowany Europejski Filar Praw Socjalnych, który jest przewodnikiem dla państw członkowskich UE w promowaniu pozytywnej konwergencji warunków pracy i życia. Polska prezydencja zaangażuje się w przegląd Planu działania na rzecz Europejskiego filaru praw socjalnych do 2025 r., którego celem jest zwiększenie zatrudnienia, podniesienie umiejętności i zmniejszenie ubóstwa wśród Europejczyków do 2030 r.
- Europa równości, spójności i integracji: obejmuje wzmocnienie działań na rzecz równego traktowania i ochrony przed dyskryminacją grup mniejszościowych tworzących różnorodność w UE, wzmocnienie i promowanie działań na rzecz równości płci i zwalczania przemocy, w tym przemocy ze względu na płeć, będzie istotnym celem prac polskiej prezydencji. W szczególności wysiłki będą skoncentrowane na równości płci w nowoczesnym społeczeństwie cyfrowym. Celem jest wzmocnienie perspektywy równości i niedyskryminacji na poziomie UE, zwłaszcza w kontekście regulacji ustawy o usługach cyfrowych. Wysiłki te znajdą odzwierciedlenie w Deklaracji Trio na rzecz Równości Płci, która ma zostać podpisana w kwietniu 2025 roku. Prezydencja będzie również kontynuować wysiłki na rzecz przyjęcia dyrektywy wdrażającej zasadę równego traktowania. Konkluzje w sprawie wdrażania pekińskiej platformy działania przez państwa członkowskie zostaną przedstawione w jej 30. rocznicę. Prezydencja uwzględni w swoich działaniach plan działania na rzecz praw kobiet, którego publikację zaplanowano na marzec 2025 r., a także prace nad nowymi strategiami UE dotyczącymi równości.
- Zmiany demograficzne, w tym starzenie się społeczeństwa: w obszarze reagowania Europy na wyzwania transformacji srebrnej gospodarki, polska prezydencja będzie dążyć do priorytetowego traktowania polityki senioralnej, rozumianej jako kompleksowy zestaw działań na rzecz kształtowania warunków do godnego, zdrowego starzenia się i realizacji podstawowych praw osób starszych. Szczególna uwaga zostanie poświęcona prawom osób starszych do samostanowienia, podejmowania decyzji o zakresie uczestnictwa w życiu społecznym oraz możliwościom wsparcia. Oprócz działań na rzecz godnego zabezpieczenia społecznego i dostępu do usług (przegląd zaleceń dotyczących przystępnej cenowo i wysokiej jakości opieki długoterminowej), polska prezydencja będzie promować inicjatywy wspierające aktywność seniorów na rynku pracy. Dla lepszego zrozumienia zmian demograficznych i sytuacji na rynku pracy prezydencja będzie dążyć do sfinalizowania prac nad rozporządzeniem w sprawie europejskich statystyk dotyczących ludności i mieszkalnictwa oraz rozporządzeniem w sprawie statystyk rynku pracy dotyczących przedsiębiorstw w UE.
W kontekście podstawowych wartości Unii Europejskiej, takich jak szacunek dla jednostki, swoboda, demokracja, równość, sprawiedliwość i prawa człowieka i aby odnieść sukces, polskiej prezydencji niezbędna będzie konstruktywna współpraca z wieloma organizacjami. Partnerstwo społeczne w podejmowaniu decyzji związanych z prezydencją ma kluczowe znaczenie, ponieważ partnerzy ci reprezentują zróżnicowane interesy społeczne i gospodarcze, co prowadzi do bardziej zrównoważonych i efektywnych rozwiązań. Skuteczne zaangażowanie wszystkich zainteresowanych stron, w tym organizacji związkowych reprezentatywnych w kontekście ustawy z dnia 24 lipca 2015 r., o Radzie Dialogu Społecznego i innych instytucjach dialogu społecznego, jest kluczowe dla osiągnięcia sukcesu. Liczymy na to i będziemy wspierać swoim zaangażowaniem iż wykaże, że dialog społeczny i partnerstwo z przedstawicielami pracowników są kluczowe dla skutecznego zarządzania i zrównoważonego rozwoju.