23 lipca odbył się Parlamentarny Zespół ds. Energetyki oraz Transformacji Energetycznej i Górniczej w Polsce. Spotkanie dotyczyło realizacji umowy społecznej oraz stanu polskiego górnictwa.

Maciej Zaboronek – Wydział Polityki Gospodarczej OPZZ

W posiedzeniu obok przedstawicieli OPZZ i szerokiej reprezentacji związkowej brali udział przedstawiciele Ministerstwa Przemysłu, posłowie, przedstawiciele spółek PGE oraz PGG, a także samorządowcy. Spotkanie rozpoczęło się od prezentacji danych Agencji Rozwoju Przemysłu o stanie górnictwa węgla kamiennego w Polsce, zgłębiającej w danych statystycznych znany trend spadku wydobycia i sprzedaży tego surowca w ostatnich latach.

Głos w dyskusji zabrał m.in. wiceprzewodniczący Związku Zawodowego Górników w Polsce - Arkadiusz Siekaniec: „Od czasu podpisania umowy społecznej, od 2021 roku, zmieniła się rzeczywistość i ta zmiana jest rezultatem m.in. działań rządzących Polską. Wobec tego zwróćmy uwagę na konieczność objęcia działaniami osłonowymi pracowników Jastrzębskiej Spółki Węglowej, Bogdanki, PG Silesia oraz zrealizowania umowy społecznej w zakresie programu dla zaplecza górniczego, w którym kilkadziesiąt osób miesięcznie traci pracę” – mówił reprezentant ZZG, który zwrócił także uwagę, na problem importu węgla zza granicy przy nie odbieraniu węgla z polskich zakładów oraz, że spotkanie powinno zakończyć się konkretnym wnioskiem do władz państwa o działanie.

Adam Olejnik z Federacji Związków Zawodowych Górnictwa Węgla Brunatnego mówił o potrzebie realnej transformacji regionów węglowych takich jak Bogatynia czy Bełchatów, której dziś nie widać – tworzeniu nowych miejsc pracy i utrzymywaniu lokalnej infrastruktury ciepłowniczej i dobrej kondycji krajowego systemu energetycznego.

Spotkanie podsumowano dezyderatem członków zespołu parlamentarnego skierowanym do premiera Donalda Tuska z prośbą o odpowiedzi na kwestie takie jak: określenie stanu notyfikacji Umowy Społecznej, wyjaśnienie jakie ministerstwa będą odpowiadać za górnictwo, energetykę i ciepłownictwo po rekonstrukcji rządu oraz komu podlegać będą spółki energetyczne, wskazanie terminu przyjęcia Krajowego Planu Energii i Klimatu oraz Polityki Energetycznej Polski, a także wskazanie działań podejmowanych w celu obniżenia cen energii elektrycznej na poziomie krajowym i unijnym.