Kontynuacja dyskusji o Funduszu Pracy, kamienie milowe KPO w obszarze ubezpieczeń społecznych oraz przegląd systemu emerytalnego to główne tematy poruszane podczas posiedzenia Zespołu problemowego ds. ubezpieczeń społecznych RDS w dniu 24 października br.
Renata Górna, Wydział Polityki Społecznej OPZZ
Temat udziału składki na Fundusz Pracy przekazywanej na Fundusz Solidarnościowy oraz docelowe rozwiązania w zakresie finansowania wydatków Funduszu jest wciąż przypominany przez stronę społeczną. Erozja Funduszu trwająca od kliku lat poprzez przeznaczanie środków finansowych na cele niezgodne z jego ustawowym przeznaczeniem jest dla strony związkowej i pracodawców jednym z argumentów wprowadzenia społecznej kontroli nad FP. Strona społeczna przypomniała nierealizowane uchwały RDS podjęte w tej sprawie jeszcze w 2016 i 2017 r.
Oprócz kwestii sposobu zarządzania Funduszem i jego wydatków OPZZ podkreśliło powrót do rozmów na temat zwiększenia przychodów Funduszu i przywrócenia składki do wysokości 2,45 proc. z obecnego poziomu 1 proc. Po dyskusji podjęto decyzję, że strona społeczna przygotuje wstępne rekomendacje zmian odnośnie formuły działania Funduszu Pracy, uwzględniające postulaty strony pracowników i pracodawców. Przypomnijmy, że Fundusz Pracy w 2025 r. będzie dysponował budżetem ponad 2 proc. większym niż w roku bieżącym (ok. 23,9 mld zł), a jego środki mają być głównie przeznaczane na: zasiłki dla bezrobotnych czy świadczenia przedemerytalne i inne świadczenia obligatoryjne jak aktywne formy przeciwdziałania bezrobociu, dofinansowanie kosztów kształcenia młodocianych pracowników czy łagodzenie skutków bezrobocia i aktywizacji zawodowej.
Rozmawialiśmy także o stanie przygotowań realizacji kamieni milowych zawartych w KPO w obszarze ubezpieczeń społecznych. Jeden z nich dotyczy wdrożenia oskładkowania umów zleceń i umów o dzieło – choć decyzja w sprawie terminu wdrożenia reformy jeszcze nie zapadła, zdaniem ministerstwa niemożliwe jest, by przepisy weszły w życie od 1 stycznia 2025 r. Z uwagi na dużą zmianę systemową do której przystosować się muszą płatnicy składek, ubezpieczeni oraz Zakład Ubezpieczeń Społecznych vacatio legis wdrażanych przepisów musi być stosownie długie. Odnośnie drugiego wyzwania w obszarze efektywnego wieku emerytalnego przygotowywane są analizy, jak i oceny dotychczasowych rozwiązań prawnych w zakresie zachęcania do zwiększania aktywności zawodowej. Wiceminister poinformował także, że w przyszłym roku rząd przygotuje przegląd systemu emerytalnego, m.in. w celu analizy przyczyn spadającej stopy zastąpienia – co jest także często powtarzanym na zespole postulatem OPZZ.
W ramach zespołu trwają także prace nad likwidacją podmiotowego wyłączenia odprowadzania składek na ubezpieczenie społeczne w stosunku do osób uczących się do 26 r. ż., będących stroną umowy zlecenia – w najbliższym czasie przyjęte będzie stanowisko strony społecznej w tej sprawie.
OPZZ reprezentował wiceprzewodniczący Sebastian Koćwin oraz eksperci Michał Polakowski i Renata Górna z Wydziału Polityki Społecznej OPZZ. Stronę rządową reprezentował Sebastian Gajewski, Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.
fot. Centrum Partnerstwa Społecznego „Dialog”