Kształtowanie kultury bezpieczeństwa na wszystkich możliwych poziomach: instytucjonalnym, regionalnym, jak i zakładowym było tematem przewodnim odbywającej się w Bełchatowie konferencji zorganizowanej w ramach III Ogólnopolskiego Forum Społecznej Inspekcji Pracy.
OPZZ w czasie debaty podkreśliło rolę i znaczenie Społecznej Inspekcji Pracy, jak i związków zawodowych nią kierujących.

Renata Górna, Wydział Polityki Społecznej OPZZ

III Forum SIP to wydarzenie organizowane przez Stowarzyszenie Forum SIP, w pierwszych 2 latach o charakterze regionalnym ziemi łódzkiej, w tym roku - w randze konferencji ogólnopolskiej. Inicjatywa była skierowana do szerokiego grona odbiorców, nie tylko społecznych inspektorów pracy, ale także do pracodawców, pracowników, związków zawodowych, służby BHP i instytucji działających na rzecz bezpieczeństwa i warunków pracy. Podjęto wiele znaczących i bieżących tematów związanych m.in. ze wspieraniem dobrostanu pracowników, obowiązujących przepisach o sygnalistach, ubezpieczeniami społecznymi w kontekście bezpieczeństwa pracy czy praktycznym podejściem do budowania kultury bezpieczeństwa w firmie. Warsztaty praktyczne organizowane podczas wydarzenia dotyczyły szkoleń z zakresu udzielania pierwszej pomocy, badania wypadków w pracy, jak i wymiany doświadczeń inspektorów pip i sip w budowaniu bezpieczeństwa w zakładach pracy.

W dyskusji panelowej z udziałem przedstawicieli Centralnego Instytutu Ochrony Pracy, Głównego Inspektora Pracy, Instytutu Medycyny Pracy w Łodzi, Wyższego Urzędu Górniczego, Zakładu Ubezpieczeń Społecznych i Pracodawców RP -jako OPZZ mieliśmy okazję przypomnieć rolę i znaczenie Społecznej Inspekcji Pracy, jak i związków zawodowych nią kierujących. Wskazaliśmy na rolę związków zawodowych na poziomie ponadzakładowym i zakładowym w podejmowaniu działań wspierających motywowanie pracowników do angażowania się w kwestie bezpieczeństwa pracy. Podkreśliliśmy także znaczenie społecznych inspektorów pracy w zakładach pracy i prostą zależność - w zakładach, gdzie działają społeczni inspektorzy pracy i związki zawodowe – kultura bezpieczeństwa jest wyższa, jest mniejsza wypadkowość, są oni dobrym ,,duchem’’ dla pracowników. Częste spotkania i wymiana doświadczeń, bieżący nadzór nad wykonywaniem pracy, większa możliwość prewencji, ale także znacząca rola komisji bhp i społeczne przeglądy warunków pracy – to rzeczywistość i codzienność z udziałem społecznych inspektorów pracy. W dyskusji podkreśliliśmy także ważne dla OPZZ zagadnienia jak np. zwiększenie systemowe profilaktyki w miejscu pracy, szkolenia i ich jakość, znaczenie programów edukacji zdrowotnej pracowników, konieczność działań na rzecz wdrożenia rekomendacji legislacyjnych ws. stresu i zagrożeń psychospołecznych i realizacji porozumienia strony społecznej ws. starzenia się pracowników.

Forum było dobrą okazją do przypomnienia różnorodności poziomu warunków pracy w Polsce.   Wciąż dominująca liczba małych i średnich zakładów pracy, w których nie ma organizacji związkowych, a więc i SIP uniemożliwia bieżące monitorowanie bezpieczeństwa i poprawę warunków pracy w tych zakładach. Jest to wyzwanie na kolejne lata, zarówno dla związków zawodowych, jak i dla SIP – jak wzmocnić kulturę bezpieczeństwa w środowisku pracy, w którym nie ma wybranego nawet przedstawiciela załogi?

OPZZ reprezentowali na wydarzeniu: Marek Błaszczyk, przewodniczący Rady OPZZ woj. łódzkiego i Renata Górna, dyr. Wydziału Polityki Społecznej OPZZ.